Tyto webové stránky používají soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Další informace
Dnes je 24. ledna 2020.


Předpověď počasí

V letošní zimní sezóně opět v rakouském Tyrolsku platí
zákaz sjízdění z dálnice o víkendech a svátcích. Více zde

Do Itálie se psem
Přehřátí psa, Nezvykle vysoké teploty posledních týdnů nás budou dle meteorologů provázet až do první dekády září. Zatímco řadu lidí potěší, že denní teploty a délku slunečního svitu máme stejné, ba vyšší, než na oblíbeném jadranu. Mnohým z nás, které životem provází nás čtyřnohý kamarád, dělají vysoké teploty posledních týdnů spíš vrásky na čele.

Nejhorší situace je ve městech, rozpálené ulice, dlažba i asfaltové koberce v ulicích, činí z jindy příjemné procházkové trasy problém. V horkých dnech by majitelé psů měli přizpůsobit denní režim vysokým venkovním teplotám. Doporučujeme na delší vycházku se psem jít brzy ráno, kdy jsou ulice i parky přece jen chladnější. Přes den zkrátit venčení na nezbytné minimum. Večerní vycházku bychom neměli přehánět, ulice byť se nám zdají už chladnější, jsou prohřáté naakumulovaným teplem a tlapky našich psích kamarádů to vnímají velmi citlivě, ne nadarmo měří meteorologové teplotu několik centimetrů nad zemí a pak až ve dvou metrech, rozdíly v měření jsou překvapivé. Pokud neudržíte dlaň na rozpáleném asfaltu pět vteřin, je příliš horký i na psí tlapky.

Další zásadou je psa nepřetěžovat, jindy běžné společné aktivity na kolečkových bruslích či projížďky na kole, kdy vás provází čtyřnohý kamarád, si nechte na chladnější období. Váš pes by z přehřátí mohl umřít přímo na cestě. Pes v zaujetí hry, běhu, nebo práce nezná míru. Tu musíte určovat vy, může se stát, že uprostřed hry pes upadne, zrychleně dýchá, má vyplazený jazyk. Během okamžiku se může jeho zdravotní stav prudce zhoršit, z tlamy mu tečou sliny, hrudník se prudce zdvíhá, pes upadá do kómatu, dochází k selhání srdce. Pokud nedošlo k nejhoršímu a jsme ve stadiu, kdy pes zrychleně dýchá, má vyplazený jazyk, uložíme psa do stínu, otíráme ho mokrým hadrem, především na hrudi, jazyk namáčíme vodou, v žádném případě nepoléváme psa vodou, mohlo by dojít k tepelnému šoku.

Mnohým psům můžeme pomoci snášet letní teploty úpravou kožichu ostříháním nebo trimováním. Zde se názory veterinářů liší, někdo doporučí ostříhat, jiný tvrdí, že hustý a dlouhý kožich chrání psa před přehřátím. Pokud vycházím z vlastní zkušenosti, preferuji zkrácení psího kožichu, po ostříhání v létě byli vždy spokojenější a čilejší.

Obecně též platí, že plemena s kratším čumákem hůře odpařují a tudíž horko snášejí hůře. To, že bychom neměli svého psího kamaráda vystavovat extrémním výkyvům teplot je dostatečně známé, přesto na každém parkovišti u supermarketu najdeme bohužel vždy několik psů čekajících v uzavřeném autě na svého páníčka. V současném teplém počasí je lepší, když váš psí kamarád počká raději doma.


ZPĚT