Tyto webové stránky používají soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Další informace
Dnes je 24. ledna 2020.


Předpověď počasí

V letošní zimní sezóně opět v rakouském Tyrolsku platí
zákaz sjízdění z dálnice o víkendech a svátcích. Více zde

Do podmáčených lesů teď raději nechoďte
Na počátku minulého tisíciletí byla naše země pokryta rozsáhlými, hlubokými lesy obývanými vlky a medvědy, ale i zubry a losy. Lidská fantazie k nim přidala další obyvatele, lesní víly, skřítky a skřety, čaroděje a hejkaly a další.

Cest, které lesy protínaly, nebylo mnoho, vedly podél řek a potoků, mnohdy úzkými stržemi stoupaly na hřebeny hor, vyhýbaly se bažinám a rašeliništím. Pocestným i kupcům v hlubokých lesích hrozilo mnoho nástrah, zrádné říční brody ale i různí loupežníci a lapkové. Nebylo divu, že lidé k lesům cítili respekt a dávali jim jména jako černý les. Zemské stezky vroubily kříže a pomníčky jako připomínky neštěstí, která se zde během staletí udála.

Lesy zčásti ustoupily lidské činnosti, zmizeli z nich zubři, losů je že by je člověk spočítal na prstech jedné ruky. Osamělý medvěd nebo párek vlků k nám zabloudí čas od času ze Slovenska. Lapkové se odstěhovali do měst a stali se z nich vážení spoluobčané.

Kouzlo lesa však zůstalo, neopakovatelný živý organismus měnící se ze dne na den.  Který si žije svým vlastním životem, podle vlastních pravidel. Je na nás, abychom les při své návštěvě respektovali. Na rozdíl od všech živočichů, kteří v lese žijí, jsme pouhými návštěvníky.

Současné dlouhotrvající deště způsobily velmi silné podmáčení půdy a lesních porostů a tak i za úplného bezvětří mohou padat stromy nejen v lese ale i v městských parcích. Rozmáčené lesní cesty se mohou stát neschůdnými, nebezpečné mohou být podemleté lávky a mosty.

Je-li vyhlášen zákaz vstupu do lesů, do lesa ve vlastním zájmu nevstupujte. Podle 19 odst. 1 zákona č. 289/1995 Sb., lesní zákon, je vstup do lesa vždy na vlastní nebezpečí.

Pokud vaše romantické nitro přitahují běsnící živly a máte chuť vydat se na procházku do hor či lesů, abyste si vychutnali tuto atmosféru, umocněnou poslechem oblíbené hudby z iPodu, nebudete první. Ludvík Bavorský nazývaný šílený král si nechával svými poddanými vynášet klavír vysoko k alpským štítům a tam si za bouří, blesků a vichřic přehrával dramatické opery.

Vy však za špatného počasí raději sundejte sluchátka z uší a naslouchejte přírodě. Padající strom bývá zpravidla slyšet, stejně i rozbouřená říčka. Zbytečně neriskujte, abyste se vy i váš pes vrátili domů zdraví.


ZPĚT