Tyto webové stránky používají soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Další informace
Dnes je 25. ledna 2020.


Předpověď počasí

V letošní zimní sezóně opět v rakouském Tyrolsku platí
zákaz sjízdění z dálnice o víkendech a svátcích. Více zdeJarní psí vycházka

Na prvního máje vás i vaše čtyřnohé kamarády zveme spolu se slovenským vinařstvím JM Dolany na 13 km dlouhou vycházku lesy a vinicemi v chráněné krajinné oblasti Malé Karpaty.

Součástí akce budou například ukázky sportovní kynologie i práce policejních a záchranářských psů, zpestřením bude vystoupení s dravými ptáky, podrobný program naleznete zde.

Pro ty z vás, kteří to máte daleko, se nabízí příjemné ubytování v hotelu v hotelu Rozálka v Pezinku, kde budete vítanými hosty nejenom vy, ale i váš pes jakékoli velikosti. Tudíž nemusíte spěchat domů a můžete si užít první májový prodloužený víkend.

Jarní vinohradnický dogtrekking není závod, je to společná vycházka se psy probouzející se přírodou, můžete jít spolu s ostatními, nebo sami se svým partnerem, jak vám to vyhovuje. Trasa je vedena po stejných cestách jako ta zimní, lesy a vinicemi. Toho, že byste nepotkali rozkvetlou třešeň, se bát nemusíte. Procházka je malým degustačním vzorkem malokarpatské přírody, završena ochutnávkou malokarpatských vín z produkce JM vinařství Dolany. Tradicí na zdejších akcích je i skvělé občerstvení.

Chráněná krajinná oblast Malé Karpaty stojí za návštěvu. Byla založena 5.5.1976 a je to jediné velkoplošné chráněné území Slovenska, které kromě rozsáhlých, většinou bukových lesů, chrání na jihovýchodních svazích rozsáhlé plochy zdejších vinic. Pohoří Malých Karpat začíná v Rakousku Hainburskou pahorkatinou, průrvou Dunaje pokračuje nejcennějším územím, vrchem Děvínskou Kobylou. Končí takřka po 100 km Čachtickou vrchovinou. Území je domovem několika endemitů, více než 700 druhů motýlů, 20 druhů mravenců, největšího brouka žijícího na Slovensku roháče velkého, řady vzácných dravc ů jako sokol raroh, jestřáb lesní, žije zde výr skalní, čáp černý medojed. Ve zdejších lesích můžete potkat jelena evropského, muflony, daňky srnčí, prase divoké, kunu skalní i lesní kočku nebo lišku. Nejvyšším vrcholem Malých Karpat jsou „Záruby“ s nadmořskou výškou 768 nad mořem. I další vrcholy jsou pro výstup atraktivní např. „Vysoká“ s úžasným výhledem nebo „Modranská Baba“, kde výhled zajištuje několik let stará dřevěná rozhledna.

K zajímavostem území patří jediná volně přístupná jeskyně Driny s bohatou sintrovou výzdobou. Na vrchu Děvínská kobyla je možno v pískovcích nalézt schránky pravěkých mořských živočichů (pozor, chráněné naleziště, raději nic nesbírat). Z dalších hornin se zde vyskytují vápence, břidlice, amfibolity a fility. O pestrosti geologického vývoje zdejší oblasti svědčí důlní činnost. Ve středověku se v okolí Pezinku dolovalo mimo jiné zlato, důlní činnost byla ukončena na konci 20 století. Po stopách hornické slávy je v okolí města zbudován naučný chodník s několika zastaveními. Hornické řemeslo je zde připomínáno na náměstí, kde jako pomník stojí důlní vozík naplněný horninou a v jeho blízkosti kamenné závaží se dřevěnou „klapačkou“, kterou se v podzemí svolávali horníci. Láska k řemeslu, k tradici zůstala, několikrát do roka v místním kulturním domě probíhá burza minerálů, a při jakékoli místní slavnosti potkáte v hornických uniformách ty, kteří v místních dolech pracovali.

Pokud jste milovníky vína, Pezinok je správné místo, ve sklepení místního zámku je umístěna stálá expozice „Slovenského národního salonu vín“, můžete zde vína nejenom ochutnat ale i nakoupit. Zámecký park je bohužel psům zapovězen. Vysvětlením je hejno cca 15 pávů, kteří zde mají svůj domov, včetně jezírka s velkým množstvím divokých kachen. V místním muzeu u náměstí je umístěna stálá expozice vinařství, kde můžete ochutnat několik vín v černočerné tmě.

Ve staré renezanční radnici na náměstí v prvním patře se nalézají prostory pro příležitostní výstavy zdejšího muzea. Vedle renesanční radnice naleznete barokní kostel a za ním evangelický kostel, ve kterém jsou umístěny obrazy „Poslední večeře páně“ a „Oplakávání Krista“ od zdejšího rodáka Jana Kupeckého, jež se zde měl narodit v roce 1667. Jan Kupecký byl bezesporu jeden z nejvýznamnějších malířů barokní Evropy. Mistr, který rád maloval sám sebe, údajně proto, aby poznal svou duši, svým obdivovatelům zanechal několik autoportrétů. Pozoruhodné je, že on sám uváděl jako své rodiště Prahu. V Pezinku v Kupeckého ulici nalezneme pamětní desku a bustu tohoto mistra.

Otevřít mapu v novém okně


ZPĚT