Tyto webové stránky používají soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Další informace


Dnes je 25. ledna 2020.


Předpověď počasí

V letošní zimní sezóně opět v rakouském Tyrolsku platí
zákaz sjízdění z dálnice o víkendech a svátcích. Více zde

Pozor na přehřátí psa

Nezvykle vysoké teploty posledních týdnů nás budou dle meteorologů provázet až do první dekády září. Zatímco řadu lidí potěší, že denní teploty a délku slunečního svitu máme stejné, ba vyšší než na oblíbeném Jadranu, těm z nás, které životem provází čtyřnohý kamarád, dělají horké dny spíš vrásky na čele.

Nejhorší situace je ve městech, rozpálené ulice, dlažba i asfaltové koberce v ulicích činí z jindy příjemné procházkové trasy problém. V horkých dnech by majitelé psů měli přizpůsobit denní režim vysokým venkovním teplotám. Doporučujeme na delší vycházku se psem jít brzy ráno, kdy jsou ulice i parky přece jen chladnější. Přes den zkrátit venčení na nezbytné minimum. Večerní vycházku bychom neměli přehánět, byť se nám zdají ulice už chladnější, jsou prohřáté naakumulovaným teplem a tlapky našich psích kamarádů to vnímají velmi citlivě, ne nadarmo měří meteorologové teplotu několik centimetrů nad zemí a pak až ve dvou metrech, rozdíly v měření jsou překvapivé. Pokud neudržíte dlaň na rozpáleném asfaltu pět vteřin, je příliš horký i na psí tlapky.

Zásadou je psa nepřetěžovat, jindy běžné společné aktivity na kolečkových bruslích či projížďky na kole, kdy vás provází čtyřnohý kamarád, nechte na chladnější období. Váš pes by z přehřátí mohl zkolabovat přímo na cestě. Pes v zaujetí hry, běhu nebo práce nezná míru. Tu musíte určovat vy, může se stát, že uprostřed hry pes upadne, zrychleně dýchá, má vyplazený jazyk. Během okamžiku se může jeho zdravotní stav prudce zhoršit, z tlamy mu tečou sliny, hrudník se prudce zdvíhá, pes upadá do kómatu, dochází k selhání srdce.

Pokud dojde ke kolapsu psa, rychle ho uložíme do stínu, otíráme ho mokrým hadrem, především na hrudi, jazyk namáčíme vodou, v žádném případě nepoléváme psa vodou, mohlo by dojít k tepelnému šoku.

Mnohým psům můžeme pomoci snášet letní teploty úpravou kožichu ostříháním nebo trimováním. Zde se názory veterinářů liší, někdo doporučí ostříhat, jiný tvrdí, že hustý a dlouhý kožich chrání psa před přehřátím. Pokud vycházím z vlastní zkušenosti, preferuji zkrácení psího kožichu, po ostříhání v létě byli vždy spokojenější a čilejší.

Obecně též platí, že plemena s kratším čumákem hůře odpařují a tudíž horko snášejí hůře. To, že bychom neměli svého psího kamaráda vystavovat extrémním teplotám je dostatečně známé, přesto na každém parkovišti u supermarketu najdeme vždy několik psů čekajících v uzavřeném autě na svého páníčka. V současném teplém počasí je lepší, když váš psí kamarád počká raději doma.

10.8.2015


ZPĚT