Tyto webové stránky používají soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Další informace
Dnes je 19. října 2019.


Bílý ovčák VITo vystrašené umolousané psiště z útulku bylo dost hubené. Vážilo větší polovinu toho, co by tento pes v daném věku vážit měl. Pravdou je, že se k misce zrovna nehrnulo, trpělo průjmem a depresemi, které byly pravděpodobně zapříčiněny špatnými podmínkami u předchozích majitelů. Žebra by se na něm dala doslova počítat, nebyla však přes chundelatý kožich vidět.

První jídlo, které dostal v novém domově, rýži s králičím masem, snědl jen z půlky. Napil se vody a spal vedle nedojedené misky. Člověka by napadlo, že si misku z části naplněnou jídlem hlídal, on se jí už vůbec nedotkl. Velmi pečlivě však sledoval mou kamarádku při snídani. To ráno ochutnal chleba lehounce namazaný sádlem. Neuvěřitelně jemně a opatrně si bral z ruky chleba, kousek po kousku, až snědl dva krajíce. První dny pobytu v novém domově žil doslova o chlebu a vodě. Jídlu v misce, jakémukoliv, jako by nedůvěřoval. Nedotknul se psí masové konzervy, granulí, nereagoval na vývar z vepřového ani kuřecího masa, ani na libové vepřové či kuřecí maso samotné.

Při návštěvě místní veterinární kliniky, kam jsme zavítali, abychom psiště převážili, a představili spřátelenému personálu, jsme od veterinářů dostali různé vzorky granulí od různých výrobců. Personál veterinární kliniky, zvyklý na návštěvy psů různého kalibru se pokusil s Cézarem navázat bližší kontakt. Nabídli mu několik pamlsků, on však výhružně zavrčel a schoval se za paničku. Žádnou z nabízených pochutin si nevzal.

Z předložených vzorků se novému psímu kamarádovi zamlouval jeden druh granulí a to pro juniory. Po té, co kurýrem dorazil největší pytel granulí od tohoto vzorku, který v psím internetovém obchodu měli, psiště o granule už takový zájem nejevilo, pravda něco málo snědlo. Se zaujetím natáhlo čenich ke kelímku škvarků, které si kamarádka chystala přidat na chleba se sádlem, několik mu jich dala na granule. Takto vylepšené granule s chutí slupnul. Přemýšleli jsme nad tím, zda je to tak velký mlsoun, nebo v čem je vlastně příčina jeho chování. Postupně jsme dospěli k názoru, že sežere jen to, co vidí, že jíme my. Výjimkou byly ony granule pro juniory, vylepšené škvarky. Usoudil, že když škvarky jíme my, jemu neuškodí. Zvláštní nám připadlo také to že, že granule, které dostal k obědu a nechal bez povšimnutí, sežral až v okamžiku, kdy jsem odpoledne přijel na návštěvu a šli jsme na společnou procházku. Nechtěl, aby granule zůstaly bez dozoru…

To ostatní, co mu bylo předloženo a co neviděl, že mi sami jíme, se jíst bál a také nesnědl. S každým dnem stráveným v kamarádčině domácnosti byl však pastevec klidnější a spokojenější. Přes vcelku jednotvárnou stravu pomalu přibíral na váze a zlepšoval se i jeho psychický stav.

Zlom v pastevcově stravování nastal, když si moje kamarádka uvařila k obědu těstoviny s tuňákem a dala mu ochutnat. Nadšení, které nový psí kamarád projevuje nad těstovinami je bezmezné, těší se na ně, dostává je s vepřovým vývarem a kousky vepřového masa. Od té doby, co přešel na tuto stravu, je úplně jiný, šťastný a spokojený, vyrovnaný pes. Kupodivu dnes žere i to, co předtím nechtěl, třeba suchý rohlík podaný paničkou. Pomalu dosáhl své váhy. Mě se jeví při každé návštěvě větší a větší.

Pokračování


ZPĚT NA PSÍ BLOG