Dnes je 24. května 2019.


Návštěvy psího útulku

Bylo až s podivem, jak rychle se mezi úředníky místní samosprávy roznesla zpráva o poštovní doručovatelce, kterou můj pes sice do mého bytu vpustil a přivítal se zdviženou packou, ale na druhou stranu ji několik hodin držel v šachu, než jsem se do bytu dostavil.

Pracovníci zajištující odečet plynu, elektrického proudu a vody se pro jistotu hlásili telefonem, aby se ujistili, že v době jejich plánované návštěvy budu skutečně doma.

O to víc mě jeden zimní podvečer překvapil zvuk zvonku na dveřích mého bytu. Vzbudil podřimujícího psa, který okamžitě běžel otevřít dveře a přivítat návštěvu. Do bytu vstoupil náš soused ze třetího patra, veterinář. Musím říci, že tato návštěva nás oba, mého psa i mě, překvapila. Zpravidla jsme chodili při zdravotních problémech my k němu. Vařil jsem kávu a náš soused se rozpovídal. Přijal nabídku spolupráce malého útulku pro ztracené a opuštěné psy a staral se o jeho psí obyvatele po veterinární stránce. Mám psy rád, svěřil se mi a snažím se jim pomáhat. Bohužel někteří psi se k nám do útulku dostávají ve značně zbědovaném stavu. O zdravotní stav se dokážu postarat, ale někteří psi v útulku by spíš potřebovali pomoc psychologa, psího psychologa. Myslel jsem na vás, zda byste mi v tom nemohl pomoci.

Udiveně jsme se můj pes i já dívali příchozího, ale já nejsem psycholog, natož psí. To máte tak, děl veterinář, řada psů, co k nám přichází, je vystresovaná, potřebují zklidnit, potřebují spřízněnou duši, pohladit, ale i obnovit nebo se naučit základní dovednosti a povely. Potřebují člověka, kterému mohou věřit, se kterým mohou komunikovat. To jim pomůže začít nový život u nového pána. Při své praxi jsem dospěl k názoru, že i mnozí majitelé psů by potřebovali psychologa, který by jim vysvětlil, jak mají k citlivé psí duši přistupovat a předejít tak mnohým i tragickým nedorozuměním. Je důležité se naučit řeči psa, pochopit ho a správně s ním komunikovat…

Nutno podotknout, že uvedený rozhovor se odehrál před zhruba dvěma desítkami let a na tu dobu to byl zcela nevídaný a převratný názor. Poměrně často jsme pak můj pes i já místo odpolední vycházky mířili do psího útulku a pomáhali s péčí o problémové psy, snažili se zmírnit jejich stres, odstranit nežádoucí zlobu, získanou špatnými zkušenostmi, zklidnit je a obnovit důvěru v lidi. Odborně řečeno, snažili jsme se je socializovat, a tím jim pomoci najít nového páníčka.


ZPĚT NA PSÍ BLOG