Dnes je 24. května 2019.


Nečekaná setkání v lesoparcích
Lesy v okolí měst a městské parky mají celou řadu stálých obyvatel i množství sezonních hostů především z ptačí říše.

K dennodenním návštěvníkům patříte třeba i vy se svým psem a celá plejáda dalších psů, kteří se sem chodí proběhnout, včetně jejich páníčků. Pokud do parků a příměstských lesů občas zavítá někdo z městského či obecního zastupitelstva, jsou tato místa zpravidla hezky upravena a uklizena.  Radostí je se upraveným parkem projít. Pokud park leží stranou zájmu, je situace podstatně horší.

Ve vysoké trávě a náletových křovinách můžete potkat návštěvníky méně obvyklé, před vámi nebo vaším psem může vyskočit srna, vyděsit vás i vašeho psího kamaráda. Prchající srna se bude snažit upoutat pozornost na sebe a srnče zůstane nehnutě ležet na místě.  Obdobným způsobem se bude chovat i laň. Pokud narazíte na zdánlivě opuštěné mládě, nedotýkejte se ho, matka bývá nablízku a zcela jistě se k němu vrátí.

Poněkud dramatičtější může být vaše setkání s rodinkou divočáku. Bachyně je vzorná máma a tak se kolem ní zpravidla pohybuje i několik generací selat, loňská, předloňská i letošní, ta jsou pruhovaná, roztomilá a přímo vybízí  k pohlazení.. ..

To však ve vlastním zájmu v žádném případě nezkoušejte.  Bachyně má svou rodinu nejraději pohromadě a pod kontrolou, své mladé v případě potřeby nekompromisně a tvrdě brání.  Signálem k jejímu útoku může být vylekané zakviknutí selete. Nutno říci, že bachyně neútočí bez důvodu.  Pokud vycítí nebezpečí, sama odvede svoji rodinu do bezpečí.

V příměstských lesích žije divočáků poměrně hodně, jejich přítomnost prozradí podupaná tráva, rozrytý terén mezi stromy, otisky stop na lesních cestách.  Pokud na takovéto stopy narazíte, není dobré se chovat úplně tiše, ale naopak se doporučuje sem tam šlápnout na suchou větev tak, aby praskla nebo zašustit suchým listím Přivolat svého psa, připnout jej raději na vodítko. Mohlo by se stát, že váš pes by se dostal mezi sele a bachyni a ta by potom mohla na psa zaútočit. Bachyně špatně vidí, a tudíž zaútočí na vše, co se pohne. Ve vašem psovi by se mohli probudit lovecké pudy a o nepříjemnosti je postaráno. Potkáte-li v lese se svým psem rodinku divočáků, je nejlepším řešením urychleně vyklidit prostor.

Ostatní setkání v lesoparcích nebývají tak dramatická, pohled na zajíce, bažanty, veverky i ptactvo je spíš potěšením a radostí.


ZPĚT NA PSÍ BLOG