Dnes je 19. října 2019.


O klíšťatech
K životu milovníků psů a jejich psích kamarádů dennodenní vycházky neodmyslitelně patří. Psi i lidé procházky přírodou milují. Pro nás lidi jsou vycházky blahodárným zdrojem duševní pohody, klidu a klíčem k pevnějšímu zdraví, pro naše psí kamarády nepostradatelný zdrojem psích informací, které nachází zanechané v terénu předchozími psími návštěvníky.

Zatímco na vás v přírodě čeká s otevřenou náručí „ jen“ klíště obecné, na vašeho psího kamaráda je ochotno se přisát až dvacet různých druhů klíšťat. Kromě různých jmen mají bohužel jedno společné. Jsou nositeli nemocí, které mohou mít pro vašeho psího kamaráda i pro vás v nejhorším případě katastrofální následky.

Přenašeči nebezpečných nemocí bývají především samičky. Mají jediný zájem, přisát se na vás nebo vašeho psa. Krev, kterou sají, potřebují k dalšímu množení. Pokud po vaší noze poběží klíště a nebude mít snahu se zakousnout, jedná se pravděpodobně o samečka. Nemá zájem o vás, hledá samičku za účelem spáření… Obdobná situace nastává na kožichu vašeho psího kamaráda, jen s tím rozdílem, že výše popsaná situace probíhá mnohem častěji v důsledku zpravidla mnohem intenzivnějšímu pohybu ve vysoké trávě, kde se klíšťatům obzvlášť daří.

Pokud byste se rozhodli (protože nekouše) dát klíštěcímu samečkovi milost a jemu se povedlo najít samičku, může vás na stejném místě čekat za několik let po zdárném ukončení vývojového cyklu až 3000 klíšťat.

Současné vlhké, mokré a relativně teplé počasí je pro klíšťata velmi příznivé. Tento týden lze podle předpovědi ČHMÚ očekávat vysokou aktivitu klíšťat.


ZPĚT NA PSÍ BLOG