Dnes je 24. května 2019.


Otrávený pes je noční můrou každého páníčka
Pomineme teď různé návnady, které z bůhví jakého hnutí mysli pohazují různí pomatenci v parcích s cílem decimovat psí populaci nebo vystavit touto cestou jejich páníčkům účet. Je celá škála dalších možností, kde náš psí kamarád může k otravě přijít.

Nebezpečné, byť nezbytné, je předem hlášené deratizační úsilí firem, které se snaží udržet populaci potkanů a krys ve městech v únosných mezích. Například v Praze se při povodních přestěhovalo ze zátopové zóny statisíce krys a potkanů do výše položených částí města, což vyvolalo pohyb v celé jejich milionové populaci. Tomuto pohybu odpovídá i množství návnad, které se již objevily nebo objeví v různých částech města. Obdobná situace bude ve všech postižených oblastech.

Další možnost otravy psa jsou různé herbicidy nebo jiné látky používané proti plevelu, především jako ochrana proti zeleni prorůstající dlažbu chodníků měst i obcí. Pokud obce tuto činnost stejně jako činnost deratizační provádějí pomocí specializovaných firem, měli by k této činnosti mít firmy oprávnění a používat jen schválené chemické prostředky. Jsou bohužel i firmy, které používají nevhodné nebo neschválené herbicidy, pak k otravě psa stačí olíznutí chemicky ošetřeného místa.

Zemědělská činnost je pro společnost nezbytná a zemědělci se bez hnojiv a ochranných postřiků neobejdou, je proto nutné respektovat ochranu rostlin a do takto ošetřených ploch v žádném případě psa nepouštět.

Stejné starosti, i když v menším měřítku, mají i drobní pěstitelé, kteří se snaží uchránit svou úrodu třeba před slimáky a bohužel výskyt modrých granulí obsahujících jed na slimáky je na jejich pozemcích poměrně častý. Ty jsou pro psy velmi jedovaté, pokud pes tyto granule olízne, je nutné okamžitě jet k veterináři a vyvolat zvracení.

Co s tím, nepouštějte svého psa do zemědělsky obhospodařovaných ploch. Respektujte vyhlášky o deratizaci a raději dejte svému psímu kamarádovi košík, budete mít jistotu, že nic nesežere ani neoblízne.

Prostředky proti škůdcům odstraňte z dosahu nejenom dětí ale i psů. Pro psa s apetitem je granule jako granule.

Po vycházce psovi omyjte tlapky, i když je sucho, kdyby se proběhl po chodníku ošetřeném nepovoleným herbicidem proti trávám, jen olízání tlapek by mu způsobilo otravu.


ZPĚT NA PSÍ BLOG