Dnes je 19. října 2019.
Booking.com


Přejeme Vám šťastný a úspěšný nový rok 2018

Silvestrovské oslavy, které mi už od mého mládí připadaly tak trochu na povel, jsem nikdy nemusel. Pro mě je to den jako každý jiný, jen s tím faktem, že jeden rok končí a druhý po půlnoci začíná.

Od té doby, co je mým nejlepším parťákem pes, před silvestrovskými oslavami utíkám do nejodlehlejších koutů hor, tam kde je co nejvíce sněhu a nejméně lidí, případně tam kde už místní dostali rozum a dokázali se vypořádat s chaotickým odpalováním různých rachejtlí a pum.

Jen jeden rok byl trochu jiný než ty ostatní. Před jedněmi vánocemi odešel můj čtyřnohý kamarád do psího nebe a já zůstal sám. Bylo mi smutno i to byl důvod, proč jsem přijal pozvání na silvestrovský večírek. Oslava to byla náramná, protáhla se až do novoročního rána. A zatímco všichni ostatní se po prohýřené noci rozešli domů, já se vydal zasněženou Prahou na ranní novoroční procházku. Bylo to zvláštní a smutné ráno, po mnoha letech jsem šel na procházku sám, bez psa. Staroměstské náměstí, Karlův most, Hradčanské náměstí, Pražský hrad. Když jsem se kochal pohledem na svatovítskou katedrálu, ozvaly se z vnitřku omamné tóny varhan. Chvilku jsem poslouchal a pak jako by mě vtáhla ta úžasná hudba do chrámu. Uvědomil jsem si, že je to asi ranní novoroční mše. Tuhle problematiku neznám, na kostelích jsem spíš obdivoval šikovnost stavitelů, kteří je dokázali postavit a umělců, kteří je dovedli vyzdobit. Pomalu a tiše jsem došel do přední části chrámu a postavil se za ostatní návštěvníky tak, abych nikomu nepřekážel, ale dobře viděl. Poznal jsem, že bohoslužbu vedl kardinál Tomášek, jedna z největších celebrit té doby. To mě upoutalo, zůstal jsem a tiše sledoval dění. Na konci bohoslužby kardinál Tomášek udílel požehnání věřícím u oltáře a pak se vydal po chrámu, a dál udílel požehnání. Dodnes nevím proč, a bylo to pro mě obrovské překvapení, starý pán se doslova lokty probral davem věřících až ke mně a udělal mi křížek na čelo. Většina přítomných by byla šťastná, kdyby se jim dostalo tohoto požehnání, jen já byl v rozpacích. Přesto to byl pro mě zvláštní a naprosto nevšední zážitek. A tak aniž bych chtěl, vykročil jsem tehdy do nadcházejícího roku s požehnáním přímo z nejvyšších míst.

Do nového roku všem našim dvou i čtyřnohým příznivcům přejeme především mnoho zdraví i klidu, pohody a štěstí.

31.12.2017


ZPĚT NA PSÍ BLOG