Dnes je 24. května 2019.


Přehřátí je pro psa velmi nebezpečné
Psi nemají potní žlázy a svou tělesnou teplotu jsou schopni regulovat pouze otevřením tlamy, vyplazením jazyka a zrychleným dýcháním. Přehřátím netrpí psi pouze v letních měsících, může k němu dojít i v jarních měsících. Současné klimatické podmínky jsou velmi zrádné, pozvolný přechod změny teplot se zpravidla nekoná a zimní měsíce rok co rok během několika dnů přejdou do takřka letních teplotních hodnot.

Teplé slunečné dny s 20°C a více jsou pro nás balzámem na duši, zvlášť po letošní zimě, kdy jsme sluníčko takřka neviděli, jsou však utrpením pro naše čtyřnohé mazlíky, kteří se své husté zimní srsti zbavují postupně.

Co s tím, vyvarujte se ostrého poledního slunce v době, kdy stromy ještě nemají svůj zelený šat a netvoří blahodárný stín. Vycházky směřujte do dopoledních nebo odpoledních hodin. Mnohý pes by v zimním kožichu mohl utrpět tepelný šok. Zajistěte svému psímu kamarádovi dostatek tekutin. Nestyďte se vzít sebou na delší vycházku napáječku s vodou, váš pes to ocení. V prodeji jsou i chladící podložky, umístěte ji vedle jeho pelíšku. Váš kamarád si vybere sám, kde bude ležet. Hodně psů si chladné místo v domě nebo v byte najde samo, chodí se chladit do koupelen nebo tam kde je kachlíková či kamenná dlažba.

Pokud ze svého psího kámoše nehodláte mít načesaného výstavního šampiona, můžete ho i ostříhat. Z jara zvolte lehký jarní sestřih (chladné dny se mohou vrátit), s přibývajícími teplotami můžete provést důkladnější letní sestřih. Váš pes ocení, že mu nebude horko. Na zvídavé pohledy či všetečné otázky, co že to máte za zvláštního psa, reagovat nemusíte, ledaže byste vysvětlili, že máte letní a zimní verzi psa.  Srst psovi vcelku rychle dorůstá, takže na podzim bude mít opět krásný kožich.

Samostatnou a všeobecně známou kapitolou je, že pes, který je ponechán jen par minut v létě v autě zaparkovaném na sluníčku, je vystaven smrtelnému nebezpečí. O trochu méně nebezpečné jsou rozpálené asfaltové ulice měst a obcí, ale na ty dejte taky velký pozor, ať přežijete jaro i léto bez úhony.


ZPĚT NA PSÍ BLOG