Dnes je 19. října 2019.


Psí kousnutí
Známé pořekadlo, že pes, který štěká, nekouše, není pravdivé. Pokud se pes ocitne v úzkých a je mu ubližováno, tak kousne, je to přirozené. Čas od času se objeví ve sdělovacích prostředcích články či reportáže o tom, že pes pokousal toho či onoho člověka, doprovázené ilustračním fotem se záběrem na vrčícího pitbula.  Informace, co nepříjemného dělal dotyčný člověk onomu psovi, chybí.

Bohužel, pokousání psem je pro mnohé redaktory trhák, událost, o které se dá napsat řada dramatických slov. Skutečnost, na které se dá zviditelnit, například návrhem zákona na zákaz chovu bojových plemen nebo jinou neméně duchaplnou vyhláškou na úrovni místního městského či obecního zastupitelstva.  Střízlivá slova, že každý takovýto incident je nutno posuzovat případ od případu, zanikají v halasných komentářích těch, kteří psa nevlastní.

Nadpis „Podnapilý muž dráždil psa“ nebo „Děti při hře zranili psa“ v denním tisku nenajdete, to už takový trhák není, stejně jako objektivní popis podobného incidentu.

Psí kousnutí je zpravidla reakcí na stres, který byl v psovi vyvolán ať již dospělými či dětmi, nevhodným chováním vůči němu.  Pes není věc ani hračka, ale živá bytost, společník, kamarád a pomocník, pro mnohé i životní partner, tudíž si zaslouží přinejmenším ohleduplné zacházení, úctu i porozumění.


ZPĚT NA PSÍ BLOG