Dnes je 19. října 2019.


Starší pes a štěně?
Jsou lidé, kteří si život bez psa nedovedou představit, někdo se psem vyrostl, jinému psa doma rodiče zakázali a tak si svého vysněného čtyřnohého kamaráda pořídil až v dospělém věku. Každý kdo má psa, potvrdí, že každý pes je neopakovatelnou, jedinečnou osobností a zdrojem páníčkových radostí i starostí.

Psům plyne čas rychleji než nám. Chlupaté klubíčko se promění ve statného psa, po čase si všimnete šedivých chlupů na psím čumáku a na tázavý a udivený pohled vašeho psího kamaráda v okamžiku, kdy se mu nepovede přeskočit zídku, nad kterou se ještě nedávno přímo vznášel, mu můžete jen říct, jo kamaráde lepší to už asi nebude...

Někteří starší psi, především ti z útulku, bývají velmi vděční. Doprovází svého páníčka na každém kroku, jsou jeho stínem, je jim jedno kde jsou, jen když mohou být v jeho těsné blízkosti. Vaše společné soužití se dostane do stádia "souznění duší“, rozumíte si, aniž byste používali mnoha slov. Váš psí kamarád „čte“ vaše myšlenky a plní vaše přání.

I toto bezesporu krásně souznění může mít svoje úskalí. Především je to fixace psa na vás. Nemalé komplikace pak mohou nastat, pokud byste se rozhodli vašemu starému psímu kamarádovi pořídit mladičkého parťáka. Může štěně přijmout, pravděpodobnější je, že ho nepřijme. Váš dlouholetý psí kamarád se bude cítit ohrožen a odstrčen, bude nešťastný z toho, že se musí dělit o to nejcennější co má, páníčka. Že ztratí své výsadní postavení a klid, na který je zvyklý. Je víc než pravděpodobné, že situaci neunese a dostaví se psychosomatické potíže jako apatie, nechutenství, poruchy trávení, někdy se mohou projevit příznaky jako kulhání, výtok z očí, poruchy sluchu a podobně.

Užívejte si společných dnů i když vaše vycházky budou kratší, možná i vy zjišťujete, že se vám chodí hůř a že to není, co to bývalo... Dopřejte svému psímu kamarádovi klidné a důstojné stáří, bude vám vděčný a vám s ním bude do posledních dnů dobře.


ZPĚT NA PSÍ BLOG