Tyto webové stránky používají soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Další informace
Dnes je 24. května 2019.
Aktualizace 12/2016:

Zřejmě díky změně provozovatele zámku je nyní bohužel do celého areálu psům vstup zakázán.


Vánoční trhy na zámku Schloss Hof

Začátek prosince rozsvítí stovky a tisíce barevných světel ulicích a všudy přítomná vánoční atmosféra vyplní prostor kolem nás. Čím blíže máme k magickému štědrému večeru, tím více jsme vánocemi pohlcováni.

Přemýšlíme, komu a čím udělat radost, kam poslat přání, koho případně navštívit, a také jakou radost dopřát sobě i svému čtyřnohému mazlíkovi, jak nejlépe si vánoce užít, jak si tu jedinečnou a neopakovatelnou atmosféru vychutnat.

O víkendu se můžeme vypravit někam dál, proslulý je vánoční trh, který nabízí Schloss Hof v Dolním Rakousku, ležící nedaleko rakousko-slovenských hranic, najdete zde i slovensky hovořící personál. Zámek býval venkovský sídlem prince Evžena Savojského. Později se stal císařským majetkem, za Františka Josefa I sloužil jako vojenská kasárna. Schloss Hof patří k největším zámeckým komplexům Rakouska. Nemusíte se bát, že nezaparkujete, rozhlehlé parkoviště (zdarma) v těsné blízkosti zámeckého dvora je dobře označeno a pořadatelská služba zajistí váš klidný vjezd i výjezd. Případně vás nasměruje k vašemu cíli, ke vchodu.

Rozlehlý areál zámeckého dvora se přemění v pěti po sobě jdoucích víkendech od 22. – 23. 11. do 20. – 21.12 2014 na adventní trh. Vstupné včetně zámku je 12 EUR pro dospělého. Více než 100 stánků, vám nabídne nápady na vánoční dárky pro vaše blízké, od vánočních ozdob na stromeček po figurky do betlémů i tradiční dřevěné hračky, svíčky a dekorace. Nenechte si ujít kulinářské regionální speciality od řeznických, pekařských či cukrářských mistrů v podobě uzeného masa, klobásek, jitrnic, škvarků, přes různé preclíky štrůdlíky až po vánoční cukroví. Neodoláte vůni punčů, svařeného vína, pečených kaštanů a pražených mandlí. K teplému nápoji zaplatíte kauci na hrneček, který si můžete nechat, nebo ho odevzdat v kterémkoli stánku a bude vám kauce navrácena. Nezapomeňte navštívit zámecký obchůdek s velkým výběrem místních specialit, různých bylinek, medů, medovin i ledových a slámových vín místních výrobců.

Možná si řeknete čím je Schloss Hof tak výjimečný, vždyť několik císařských zámků máme i u nás. Z pohledu člověka, kterého životem provází pes tím, že po dobu adventních trhů je zámecký dvůr volně přístupný i pro naše čtyřnohé přátele. Do vlastní zámecké expozice bohužel psi nesmí a tak se nedozvíte (pokud nejste dva a neprostřídáte se), jak se na císařském dvoře slavili vánoce, a váš pes ani vy si nevyslechnete v slavnostním sále zámku sobotní vánoční koncerty z děl Corelliho, Vivaldiho a Händla v podání Marcheldské filharmonie. Nevadí i tak je na co koukat. Honosná reprezentativní budova je opravena z venku, uvnitř se restauruje postupně.

Provozovatelé jedinečně zachovaného zámeckého dvora se ho snaží oživit v původní hospodářské funkci a podobě. Rozlehlý areál čítá mnoho budov, obrovské stáje, jejichž symetrická hmota tvoří protiváhu samotného zámku, jsou vzorně opraveny, ubytování v nich měli stovky koní. Dnes budovy slouží jako lapidárium a výstavní síň. Koně zde mají i dnes, jen v jiné části, samozřejmě císařské lipicány. Kromě nich zde žijí i všechna hospodářská zvířata, která žila na venkovském šlechtickém velkostatku. Krávy, kozy, ovce, oslíci, čuníci a drůbež, včetně exotických pávů, lam a velbloudů nechybí zde ani včelíny. Záleží na počasí, zda hospodářská zvířata koně ovce oslíky a další zdejší obyvatele nalezneme ve stájích či chlévech nebo na přilehlých pastvinách. Jsou přátelská a je možné si je pohladit. V činnosti můžete vidět nefalšovanou kovárnu, truhlárnu, v létě sedlářskou dílnu, i práci včelařů. Včetně obrovských skleníků. To vše zajištovalo hospodářské zázemí šlechtického sídla.

Opravdovým skvostem je však barokní terasová zahrada, je krásná i v zimě. Neuvěřitelně precizní práci zahradníků uvidíte jen z části, ale i tak vás zahrady ohromí svou velikostí, fontánami i sochami. V dolní části areálu je vyhrazen díl, v němž žijí jeleni, daňci, srny, divočáci a další obyvatelé lesa.

Program je zde pestrý i pro nejmenší návštěvníky, pečení vánočního pečiva, různé dílničky, živé jesličky, ježdění na ponících i speciální prohlídky areálu pro děti. Letošní novinkou bude i dílna s ukázkami výroby jesliček vídeňského jesličkového spolku. To vše zdaleka není všechno. Výlet je na celý den a budete udiveni, jak rychle vám čas uplyne. Před zpáteční cestou domů můžete přenocovat i s vaším čtyřnohým kamarádem v některém z těchto motelů:
Bernstein-Motel Marchegg
Motel Angern
ZPĚT NA PSÍ BLOG