Tyto webové stránky používají soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Další informace
Dnes je 25. ledna 2020.


Předpověď počasí

V letošní zimní sezóně opět v rakouském Tyrolsku platí
zákaz sjízdění z dálnice o víkendech a svátcích. Více zdeČlánky:
Slovinsko, málo známá země
Slovinské jezero Bled
Přes slovinské Alpy k Jadranu

Slovinsko, do nedávné doby ho Češi vnímali jen jako tranzitní území při své cestě autem na jadranské pobřeží. Motoristé jím projížděli i v nočních hodinách a tudíž krásu zdejší přírody nikdo nevnímal, do povědomí tak vstoupilo jako „půlnoční země“, všichni jím projeli a nikdo ho neviděl… Za poznání však Slovinsko stojí.

Společná historie rakousko-uherské monarchie je patrná dodnes, kouzelná atmosféra ulic staré Ljublany, nábřeží, národní divadlo, řada kaváren si zachovala ráz počátku 19 století. Pro ty, kteří svojí dovolenou prožívají aktivně, je Slovinsko ideální destinací, mírné a velmi příjemné klima, krásná a takřka neporušená příroda, nádherné hory, impozantní Triglav vysoký 2864m.n m.

Ve Slovinsku je zvykem, že pes se na procházce pohybuje na vodítku. Náhubek není striktně vyžadován, ale pokud byste se ocitli ve veřejné dopravě, raději košík vašemu psovi nasaďte. Sáčky noste sebou, je považováno za samozřejmost, že majitel po svém psovi uklidí. V restauracích nevidí psy příliš rádi, bez problémů vás ale obslouží na venkovních terasách. V některých městech jsou části parku vyhrazeny pro pejskaře, ty jsou označeny, jinde psa z vodítka nepouštějte. Například louka je považována za zemědělsky obdělávaný prostor, na kterém je pěstována tráva jako krmivo pro zemědělská zvířata a hromádka vašeho psa by toto cenné krmivo mohla znehodnotit. Místní sedláci jsou na pobíhání psů na zemědělské půdě alergičtí a za volné pobíhání psa v tomto případě může být i pokuta.

Dovolená se psem ve Slovinsku - Mapa psům přátelských hotelů

Mimořádný zážitek, jakým je glamping neboli luxusní kempování, se nabízí i ve Slovinsku. Slovo glamping vzniklo z anglických výrazů "glamour" a "camping", tedy spojení luxusu a kempování. Chcete-li si užít přírodu a nechcete se vzdát pohodlí, je pro vás glamping to pravé.
Glamping Bizjak nabízí kouzelné prostředí, dřevěný stan s prosklenou stěnou, s vlastní vířivkou pod širým nebem i donášku snídaně.
Ověřit si cenu + dostupnost termínu a rezervovat si pobyt můžete online ZDE
L.stile Glamping nedaleko Portorože nabízí luxusně vybavené jurty s výhledem na oblohu. 10 minut jízdy od moře.
Ověřit si cenu + dostupnost termínu a rezervovat si pobyt můžete online ZDE
Glamping Malerič nabízí moderní designové bungalovy s nádherným výhledem a vlastní garáží, k dispozici je přírodní bazén.
Ověřit si cenu + dostupnost termínu a rezervovat si pobyt můžete online ZDE


Dalším nádherným místem Slovinska je jezero Bled a jeho okolí. Jezero je obklopeno strmými štíty Julských Alp, na skále nad ním se tyčí mohutný strážný hrad a uprostřed vodní plochy stojí na malém ostrůvku kostel zasvěcený Panně Marii. Hladina jezera je klidná, jezero nemá žádný přítok, je napájeno jen podzemními prameny. Ty jsou navíc z velké části termální, a tak je voda po celý rok příjemně teplá až 26 stupňů.

Hotel Kompas**** se nachází v samém centru Bledu, v bezprostřední blízkosti jezera Bled. Díky své výhodné poloze na kopci poskytuje krásný panoramatický výhled na jezero, hrad Bled, ostrov Bled a hornaté okolí. Psi jsou zde vítáni.

Ověřit si cenu + dostupnost termínu a rezervovat si pobyt můžete online ZDE


Zajímavým místem, které můžete navštívit, je regionální národní park "Sečoveljské panve". Jsou to slatinná území rozkládající se na ploše cca 650 hektarů v ústí hraniční řeky Dragonja, tvořící hranici mezi Slovinskem a Chorvatskem.

V roce 1989 byly solné pánve, Sečoverská a Strujanská, prohlášeny za přírodní park. Území je domovem vzácné flory a fauny, která se váže na slané prostředí a jíž vyhovuje vysoká koncentrace soli. Slatiny jsou významné i z mezinárodního hlediska a jako takové byly zařazeny do seznamu přírodních lokalit známém pod názvem Ramsarská úmluva.

Park je rozdělen do dvou částí, v severní části se udržuje těžba soli tradičním středověkým způsobem odpařováním. Více se můžete dozvědět v muzeu soli v Portoroži, kde si můžete zakoupit chuťově vynikající zdejší sůl. V jižní části, hraničící s Chorvatskem, je slatina významnou ornitologickou lokalitou. Pro čtyři druhy ptáků je slatina jediným hnízdištěm ve Slovinsku. Bylo zde zaznamenáno 282 druhů ptáků. Slatina je domovem i drobné fauny. Některé druhy korýšů, měkkýšů i mořských červů tu žijí na jediném místě v zemi. Vyskytují se zde vzácné ještěrky a netopýři.

Park je protkán sítí stezek pro pěší i cyklostezek s množstvím informačních tabulí. Je otevřen v létě od 8 do 20 hodin, v zimě od 9 do 17 hodin. Orientačně se také otevírá hodinu po rozednění a uzavírá se hodinu před setměním. V nočních hodinách je park uzavřen, aby si obyvatelé parku od lidí odpočinuli. Vstup do parku je pro návštěvníky zpoplatněn, psům je vstup dovolen. Park má přímé spojení lodí s městečkem Piran. Veřejná doprava z Portorože není dosud zavedena.

Blízkost slatin má vliv na místní mikroklima, vzduch je nasycen velkým množstvím soli, která má příznivý vliv na některé nemoci dýchací nebo pro alergiky. Bahno ze slatin se využívá k léčebným účelům, léčí se jím především revmatické nemoci. I to je jeden z důvodů obliby Portorože jako lázeňského přímořského letoviska.

Se svým psem se můžete ubytovat v Forgotten Garden Apartments and Rooms (dříve Maygut Apartments), nacházející se jen 500 metrů od Jaderského moře a centra Portorože, s parkem o rozloze 3000 m2, kde můžete ve stínu stromů relaxovat za horkých dnů.

Forgotten Garden Apartments and Rooms (dříve Maygut)*** je rodinně vedený penzion, skládá se ze 2 budov, které jsou od sebe odděleny parkovištěm. Všechny apartmány mají kuchyňský a jídelní kout, balkon s výhledem do parku a kabelovou TV.

Ověřit si cenu + dostupnost termínu a rezervovat si pobyt můžete online ZDE
Booking.com
Tvorba www stránek ivyr@volny.cz