Pes a jeho strava
Co je vhodná strava může u každého psa znamenat něco jiného. Je to dáno jeho individualitou, zdravotním stavem, věkem a kondicí. Zpravidla empirickou cestou poznání dojdete ke správnému krmení, na které svého psího kamaráda naučte.

V zásadě platí, že stravu vybírá páníček. Výběr možností je relativně dostačující. Krmiva domácí i zahraniční provenience se nabízejí ze všech stran. Receptury jsou různé, pro juniory i seniory, pro různé druhy diet, velké i malé psy. Objevují se i speciální krmiva pro různá plemena.
Které krmivo je však to pravé? I laik ví, že krmivo může být vysoce kvalitní nebo i méně kvalitní. Jak to poznat?
Orientací je nejen složení výrobku, ale i to, zda námi vybraná strava psovi svědčí. To poznáme ze stavu srsti, kondice a nálady i podle toho, nechává-li při venčení “pevné důkazy”. Pokud ne, je třeba najít vhodnější složení stravy, které bude vyhovovat právě tomu vašemu čtyřnohému kamarádovi.
U velkých plemen je zvýšené nebezpečí, že dojde k torzi (přetočení) žaludku. Hlavní riziko v podstatě tvoří potrava, ze které se ve velké míře tvoří kvasnými procesy plyny. Je-li pes krmený granulemi, ve kterých je velmi hodně obilnin, a málo kvalitních bílkovin, je větší pravděpodobnost, že dojde k torzi. I když je psovi podávána kvalitní potrava a pes vzápětí poté běhá a skáče, také může dojít k torzi. Prevencí je rozdělení denní krmné dávky na dvě až tři části, podávané během dne a žádné pohybové aktivity nejméně hodinu po jídle.
Jestli mu chutná poznáme z toho, jak se na misku těší. Někteří psi jsou ochotni pokousat každého, kdo se přiblíží k jejich misce naplněné čímkoliv. Jiní psi předstírají nechutenství, jen aby z páníčka vyloudili nějakou lepší mlsotu. Další psi si obsahu misky nevšímají do té doby, než se někde v blízkosti neobjeví konkurence, pak předložené krmení teprve sežerou.
Fíglů, kterých jsou psi na páníčky schopni vyzkoušet, je bezpočet. Tak pevné nervy a nezapomeňte, že vůdcem smečky jste především vy.