Dnes je pondělí, 9. září 2024.
Předpověď počasí na psí vycházky

Se psem autem

je cestování velmi pohodlné, ale i to má svá úskalí... Dlouhé cestování může být pro psa náročné. V průběhu jízdy se zastavte každé 2 - 3 hodiny, aby se pes mohl proběhnout, vykonat potřebu, uklidnit a napít se.

Pes by neměl cestovat na přední sedačce. Jednou z možných variant je, když je pes v zavazadlovém prostoru, odděleném mříží. Doporučuje se speciální transportní klec do zavazadlového prostoru auta. Pečlivě ji vybírejte tak, aby při případném nárazu psa ochránila, měla by tedy být z kvalitního materiálu.

Cestuje-li pes na zadní sedačce, je bezpodmínečne nutné, aby byl upoután do bezpečnostního postroje, který v případě nárazu ochrání jeho i před ním sedící pasažéry. Důležité je také správně nastavit délku upínacího pásku. Nikdy psa v autě nepřivazujte za obojek!

Vhodná je i speciální nepromokavá deka, která se zavěsí do prostoru zadních sedadel. Nepromokavá deka chrání zadní prostor auta před případnými nečístotami, blátem, prachem a chlupy. Pak stačí vzít tuto deku do rukou a náš psí kamarád ví, že se chystáme na cestu.

Mnoho psů má cestování rádo a náležitě si ho užívá. Psi za jízdy sledují pozorně dění kolem. Někteří páníčkové jim požitek z jízdy vylepší pootevřením okénka. Otevřené okno auta a silný proud vzduchu přináší našim psím kamarádům velké množství pachů a tudíž i zajímavých informací. Pokud jedeme pomalu, třeba městem, můžeme psa nechat koukat otevřeným oknem. Při větších rychlostech už by toto počínání přineslo psům značná zdravotní rizika jako záněty spojivek a uší.

Pokud pes trpí při cestování nevolností, zkuste ho před cestou nekrmit a pomalu na cestování přivykat (krátké cesty s častými zastávkami). Případně se obraťte na svého veterináře a požádejte ho o lék vhodný pro vašeho psa.

Cestovat se psem můžeme poté, co pes zvádne základní povely, lehni, sedni atd. V postroji na zadní sedačce většinou leží nebo sedí. Někteří psi se rádi dívají z okna, což nevadí do té doby než ve svém zpětném zrcátku nevidíte nic jiného než hlavu svého mazlíka. Pak je nutné vydat pokyn lehni a musí ulehnout, neboť bezpečnostní situace vyžaduje vědet, co se děje za námi.

Pokud musíte v létě nechat psa samotného v zaparkovaném autě (což je v některých zemích dokonce zakázáno), snažte se zkrátit tuto dobu na minimum a najít místo ve stínu. I s částečně staženými okénky se z auta rychle stává skleník i s trojnásobně vyšší teplotou, než je ta okolní, a přehřátí může být pro psa smrtelné.

I cestou autem musíme myslet na potřeby našeho čtyřnohého kamaráda, musíme mít sebou dostatek vody a misku. V poslední době se u některých našich čerpacích stanic objevili misky na vodu, zde je určitě vítaným hostem i váš pes.