Používáme pouze technické cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu a díky analýze provozu neustále zlepšovali jeho funkce, výkon a použitelnost.


Dnes je 28. listopadu 2022.
Středočeské Brdy nabízí trasy od krátkých vycházek po dlouhé tůry.

28.1.2019

Bývalý vojenský újezd Brdy, dnes CHKO, jsem si oblíbil já i můj pes. Stal se častým cílem našich víkendových výletů i jednodenních vycházek. Dá se říci, že z Prahy za necelou hodinku pohodové jízdy po D4 a k tomu dalších několik km přes město Příbram nás přivede do úžasné oázy Brdských lesů. Ve vesničkách Obecnice, Podlesí a dalších jsou místa, kde můžete nechat zaparkované své čtyřkolové mazlíky a vydat se do zdejších, nebojím se říci výjimečných, hor.

Nejraději máme vesničku Orlov,(650 m. n. m.), je to nejvýše položená část města Příbram. Na jejím úplném konci, pod lesem, je malé parkoviště s altánkem a lavičkami, které se stalo přirozeným místem setkávání a venčení psů z blízkého i vzdálenějšího okolí. Tudíž je zde i spousta pesemesek, které můj čtyřnohý kamarád ocení. Co ocenil méně je to, že správa lesů zde loni vyvěsila cedule, že volné pobíhání psů není povoleno. Má to svou logiku, i z městského gaučáka se může stát na pár minut lovecký pes, ne, že by zvěř ulovil, to určitě ne, ale vyplaší ji, navíc v běhu po stopě se může snadno ztratit a hledat ho v tomto rozsáhlém komplexu lesů není nic jednoduchého.

Od altánku se vydáme po cestě, kterou po pravé straně vroubí les a po levé straně nejprve několik domů a pak louka. Po několika stech metrech, na křižovatce na kraji lesa, odbočíme vpravo do nitra lesů a po cca 2 km po levé straně je malá oplocená obora. Máme-li trochu štěstí, můžeme tu pozorovat početné stádo jelena evropského.

Silnice vzhledem k tomu, že vede k hájovně, bývá v zimě pluhovaná, pokud si na výlet vezmete běžky, nic nezkazíte. Na internetu lze najít mapku běžkařských tras, které vedou do nejkrásnějších partií místních hor, na nejvyšší kopce Tok (865 m. n. m.) nebo oblíbený Houpák s pěchotním srubem z první republiky. Sněhové podmínky pro běžkaře zde bývají dobré a bonusem je i relativně málo návštěvníků. O množství sněhu napoví webové kamery ČHMU. Jedna z nich je na vrchu Praha v meteorologické věži (862,3 m. n. m.), dalším zdrojem informací o sněhové pokrývce může být portál Brdská stopa, kde dobrovolníci zveřejnují sněhové podmínky v oblasti. Za silného větru a sněžení na horské pláně nad 800 metrů nevstupujte, stopa zmizí za pár minut, tyčové značení zde není. Ztratit se v tomto nečase za bílé tmy není nic moc.

Věřím, že vás při stejné cestě zpět do Orlova na parkoviště, obzvlášť za dobré viditelnosti, okouzlí úchvatný výhled. Na obzoru tušíte město Prahu, Příbram máte jako na dlani a stoji za to se tam při zpáteční cestě zastavit.

Právě zde se nachází nejvýznamnější místo Mariánského kultu u nás, Svatá hora u Příbrami, (586 m. n. m.). Perla barokního stavitelství je elegantní i decentní, monumentální i komorní zároveň. Najdete ji na protějším kopci, nad městem, z Orlova je dobře vidět.

Návštěvník se psem stejně jako já ocení opravdu velké parkoviště na kraji města pod vrcholem kopce, z kterého vede chodník i s množstvím schodů šikmo vzhůru (za sněhu neudržovaný), na prostranství před areál poutního místa. Druhou možností je chodník vedle silnice, která vede kolem areálu dolů do města, je sice delší, ale má menší sklon a v zimním období je udržován a tudíž i za sněhové pokrývky schůdný. Třetí možnost, která se jeví jako ideální obzvlášť za vysoké sněhová pokrývky, je využít zdejší kryté schodiště vedoucí takřka z centra města přímo do areálu sv. hory. Nevýhodou je omezený počet parkovacích míst ve městě a fakt, že návštěvníkům se psem je schodiště uzavřeno.

Stejně tak je uzavřen pro návštěvníky se psem i vlastní areál poutního místa Sv. Hory. Psi dovnitř nesmí a tak si krásnou obdélníkovou stavbu s čtyřmi nárožními věžemi, přestavěnou a rozšířenou v letech 1660–1673 do současné podoby za účasti architekta Carla Luraga, můžeme prohlédnout jen z venku.

Pokud byste byli na výletě dva a mohli se prostřídat, podívejte se do místního chrámu „Nanebevzetí Panny Marie“, který se pyšní novými varhany, nádherným interiérem a bohatou výzdobou. Oltář je vyroben ze stříbra a stejně tak řada soch světců v chrámu.

Neméně zajímavé je obejít zdejší ambity. Z nástropních maleb můžete číst pohnutou historii tohoto místa. Pozornému návštěvníkovi neunikne vcelku malý pomníček, který připomíná tehdejší naše rakousko-uherské spoluobčany z Jižního Tyrolska, kteří byli z oblasti italsko-rakouské fronty, z údolí Ledro, v průběhu první světové války evakuováni do Příbrami. Je připomínkou setkání občanů obou regionů. V Pražské kapli bývá v zimním období výstava betlémů, po rekonstrukci objektu před několika lety je zde otevřeno i zajímavé museum.

Parková úprava v okolí poutního areálu přechází v lesopark, je vyhledávaným místem vycházek místního obyvatelstva včetně pejskařů. Poskytuje úchvatné pohledy nejenom na barokní skvost, ale krásné výhledy na ikonický Plešivec, město Příbram i protější Brdskou vrchovinu.

Zdejší hornické muzeum, mimochodem nejnavštěvovanější museum středních Čech,, patří v kraji k těm nejstarším, navazuje na činnost podnikového muzea založeného C.k. Karloboromejským hlavním závodem na zpracování stříbra a olova, který své sbírky představil veřejnosti už v roce 1852. Státní doly Příbram v uchování a rozšiřování muzejních sbírek pokračovaly. K dnešní podobě muzea to byla dlouhá a složitá cesta. Součástí muzea je i skvostná sbírka minerálů, které pochází z nálezů ze zdejší důlní činnosti. Světovým unikátem je příbramit, minerál který byl nalezen a popsán právě zde a nikde jinde na světě ho nenajdete. Muzeum má řadu objektů a poboček. Ke škodě nás pejskařů, toleruje čtyřnohé mazlíky pouze ve venkovních prostorách, takže pokud jste jen vy a váš pes, mnoho se toho nedozvíte. Nevadí, berte Příbram takovou, jaká je a jaká chce být, východiskem k báječným výletům do bývalého vojenského újezdu Brdy.