Používáme pouze technické cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu.


Při procházkách, pokud je to možné, se vyhněte nasoleným chodníkům. Po vycházce opláchněte případnou sůl z tlapek studenou vodou a namažte je krémem na tlapky.

Dnes je 29. listopadu 2023.
Nově otevřená CHKO Brdy

21.2.2016

Brdy „vojenské“ či velké, po dlouhá desetiletí zapovězené široké veřejnosti. Území opředené stíny tajemna, pečlivě hlídaného prostoru všemi armádami, které se od roku 1926 na tomto území pohybovaly. Zde se postavily a zkoušely první pevnosti a zbraně, jež měly bránit první republiku, odtud odlétal prezident Edvard Beneš po mnichovském debaklu do exilu. Území protkané hrdostí i smutkem, jitřící fantazii těch, kteří si přáli do hlubokých lesů alespoň potajmu nahlédnout. Doba se změnila a „vojenské Brdy“ se bezmála po sto letech, kdy sloužili armádě, otevřely veřejnosti. A postupně odkrývají svá tajemství.

Jedná se o mimořádně cenné území, výjimečné nejenom z pohledu České republiky, ale i celoevropského významu, je to například jediné místo v Evropě, kde lze v zeměpisné šířce a zdejší nadmořské výšce nalézt přechod flóry mezi tajgou a severskou tundrou. Žije zde vzácný listonoh letní, a celá plejáda ohrožených živočichů, orel, vydra, rys ostrovid, čáp černý a další. V současné době je zde navrhováno zřízení více než 50 maloplošných chráněných území v rámci CHKO. Je to území s minimální hospodářskou činností. Neobydlené, z přírodovědeckého hlediska v u nás nejméně zdokumentované.

Pro nás obyčejné milovníky přírody a turisty je důležité to, že se nám otevírají nové možnosti, kde v klidu a bez starostí můžeme strávit se svým čtyřnohým kamarádem dovolenou či víkend. Brdy jsou opravdovým přírodním klenotem v srdci české kotliny, hory v pravém slova smyslu, dosahují výšky 865 m.n.m., vrcholem je Tok a pyšní se celou řadou vrcholů jen o málo nižších. Procházky ve zdejších lesích, horských loukách nebo vřesovištích, kolem překrásných rybníků a vodních nádržích i mokřadech jsou opravdovým zážitkem a léčivým balzámem na duši, který si nenechte ujít.

Vše má svůj rub a líc, vojáci se tady nekochali překrásnou přírodou, ale cvičili zde, a přes veškerou snahu asi sem tam nějaká ta nevybuchlá munice zůstala. Proto buďte opatrní a pohybujte se raději po cestách nebo pěšinách než se celé území řádně vyčistí. I tak je tady k vidění opravdu mnoho.