Dnes je neděle, 14. července 2024.
Předpověď počasí na psí vycházky


Člověk je nejlepším přítelem psa
A pes to ví. Přítel, který naplní misku dobrotami, pohladí, podrbe za ouškem, prohlídne kožíšek a zbaví nepříjemných klíšťat a blešek. Poskytne ubytování ve svém domě, k odpočinku často propůjčí i svůj vlastní pelíšek.  Přítel, kterému pes věří a kterému je zpravidla zcela oddán.

Na rozdíl od všech ostatních zvířecích druhů je pro psa hlavním sociálním partnerem jeho páníček. Váš pes sice poběží pozdravit sousedova psa nebo projeví zájem o fenku z druhého konce ulice, ale vrátí se za vámi, jeho parťákem jste vy. A jako takového si vás bude postupně, dlouhodobě a cíleně vychovávat.

Přinesli jste si domů hebounkou kuličku a postavili ji na koberec, na kterém se vzápětí objevila loužička. Tím vám váš nový psí kamarád naznačil, že od tohoto okamžiku je u vás doma a že váš domov se stává i jeho domovem. Zatímco vy se vrhnete na čištění koberce, on začne zkoumat svůj nový domov a po prvních nesmělých krůčcích ho bude všude plno.

Po čase zjistíte, že chod vaší domácnosti se neřídí podle vás, ale podle něj. Však taky psům chvíli trvá, než se jim podaří správně vycvičit svého páníčka tak, aby páníček přiběhl vždy, když uslyší lehoučké zakňourání a pohladil či ošetřil bolístku.

Pravdou je, že mnozí páníčkové se dají ochočit poměrně snadno a rychle, jiný jsou z pohledu psa odolnější. Většina páníčků podlehne osvědčené psí fintě, kdy přijdou, položí mu hlavu na kolena či do klína a dlouze se mu zahledí do očí.  Pokud páníček nezareaguje, jak pes předpokládá, k dlouhému zasněnému pohledu přidá ještě packu na koleno.

Současně ale váš pes vnímá vaše rozpoložení, pozná, když máte starosti, rozpozná chmury a je nešťastný, že jste smutní a udělá vše proto, abyste měli lepší náladu. Podle vás koriguje své jednání. Ne nadarmo se říká, že pes je odrazem svého pána. Pes naprosto přesně vycítí vaše pocity a okamžitě zkopíruje své chování podle vašeho vzoru. Přátelsky bude zdravit vašeho dobrého známého, rezervovaný odstup v lepším případě či zlověstné vrčení spojené s nepřátelským štěkotem nasadí, když na vás pozná, že dotyčného byste v daném okamžiku nejraději neviděli.

Pro vašeho psa je totiž největší radostí, když může udělat radost vám, svému nejlepšímu příteli …