Dnes je středa, 29. května 2024.
Předpověď počasí na psí vycházky


Do Dánska se psem nejezděte

17.7.2015

Prázdniny jsou ve své první polovině a čas dovolených vrcholí. Mnozí milovníci psů s ohledem na svého psího kamaráda volí termín své dovolené na začátku nebo na konci léta, především při cestách k středozemnímu moři, kdy teploty nedosahují takových výšek, které by ohrožovali na zdraví jejich čtyřnohého kamaráda.

Jiní pro jistotu zamíří na sever Evropy. Destinace jako Německo nebo Holandsko jsou pro návštěvníky se psem bezpečné, musíte mít sebou mezinárodní cestovní pas s povinným očkováním a dodržovat vžitá pravidla, mít psa na vodítku, při větší koncentraci lidí např. ve veřejných dopravních prostředcích mu dáte košík. Uklízet po něm by mělo být samozřejmostí, být přistižen v okamžiku, kdy vaše psiště je v činnosti a vy v nečinnosti může být ohodnoceno pořádkovým orgánem pokutou a vzhledem ke kurzu nemusí být malá.

Naprosto fatální může být pro vás a vašeho psího kamaráda návštěva Dánska. Nejenom, že v Dánsku existuje seznam plemen, která se nesmí v zemi chovat nebo ji navštívit. Zákony Dánska jsou koncipovány tak, že stačí prohlášení občana, že se cítí být ohrožen vaším psem a váš pes vám bude okamžitě zabaven a může být utracen. Nepomůže nic, zvlášť ohrožena jsou tzv. „bojová“ plemena a jejich kříženci, kteří se vzhledem „bojovým“ psům podobají. Hysterie, která se přelila Evropou a v jejímž důsledku mnohé evropské země přijali zákazy chovu určitých plemen psů, našla v Dánsku víc než živnou půdu.

V dubnu tohoto roku potkal takový osud i 27letého Dána a jeho pitbula, který v rodině vyrůstal od štěněte. Úřady mu dali osmidenní lhůtu na to, aby dokázal, že jeho pes Zanto v sobě nenese geny „bojového“ psa. Protože to nemohl doložit, byl mu pes násilím odebrán a utracen. Mladý Dán neunesl ztrátu svého psího kamaráda, který s ním trávil každý volný okamžik a několik dní poté spáchal sebevraždu. Byl pohřben i se svým psem.

Každý trochu rozumný člověk ví, že pes je odrazem svého pána, přebírá vzorce chování od něj, záleží na páníčkovi, jak svého psa vychová. To, že mnozí svého psa nezvládají, nemá nic společného s plemenem psa. To si už zákonodárci v některých zemích uvědomili a zákon o zákazu chovu „bojových“ psů zrušili nebo zmírnili. Například v Itálii byl seznam tzv. nebezpečných plemen zrušen v květnu 2009 po zjištění, že po dobu platnosti seznamu se počet pokousání nijak nesnížil a bylo vědecky doloženo, že příslušnost k plemeni není příčinou případné agresivity.