Používáme pouze technické cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu a díky analýze provozu neustále zlepšovali jeho funkce, výkon a použitelnost.


Dnes je 28. listopadu 2022.
Dunaj, Gabčíkovo a slovenská Amazonie

28.7.2018

Krajině Žitného ostrova jihovýchodně od Bratislavy mnozí rodilí Bratislavané říkají „na Maďarech“. Snad je to tím, že zde žila a žije početná komunita Maďarů, snad i tím, že rovina jak stůl Maďarsko připomíná.

Co obě krajiny spojuje i rozděluje zároveň, je řeka Dunaj, evropský veletok zde nabývá na mohutnosti. Svou ničivou sílu předvedl v druhé půlce minulého století při katastrofálních povodních v roce 1954 a 1965, tehdy doslova smetl řadu vesnic na obou stranách řeky. Povodně si vyžádali oběti na životech a materiální ztráty byly obrovské. Tehdy vznikla myšlenka regulace řeky tak, aby nepřinášela další zkázu, ale užitek.

Na realizaci vodního díla pracovali projektanti společně, Slováci, Maďaři i Češi. Cesty stavitelů se později rozešli, i tak vznikla na Slovensku gigantická stavba, která dnes nese název „Vodní dílo Gabčíkovo“. (Druhá půlka projektu, maďarská „Nagymaros“, se nepostavila). Pojmenované je po městečku Gabčíkovo, které svůj původní název Beš v roce 1948 změnilo a převzalo jméno jednoho z hrdinů atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Městečko nijak zajímavé není, i když první písemná zmínka o něm pochází z roku 1102. Snad jen tím, že se zde nachází velký zámek s pohledným parkem, dnes využívaný jako domov seniorů.

Zdejší vodní nádrž je celá vybudovaná na slovenském území ve výšce 131 m. n. m. na ploše 46 km2. Dokáže zadržet obrovské množství vody, přispěla k lepší splavnosti celé řeky. Její zdymadla jsou postavena tak, aby zde mohli projíždět lodě říčně námořního typu a panuje tu vcelku velký provoz. Můžete se například vydat na jednodenní výlet do Vídně některou z lodí na pravidelné lince Bratislava - Vídeň i se svým psem, ten na plavbu musí mít náhubek a platný petpas.

Samotná přehradní nádrž je impozantní technické dílo, s hydroelektrárnou, zdymadly, parkovištěm i vyhlídkovou plošinou, dominantou přehradní hráze. Odtud se z výšky několika desítek metrů můžete v klidu rozhlížet po krajině i pomocí dvou dalekohledů, jejich použití je zdarma. U nohou budete mít rozlehlé jezero, za ním v dálce na obzoru hřeben Malých Karpat s televizní věží na Kamzíku nad Bratislavou. Na sever a východ se vám naskytne pohled do rovin Žitného ostrova. Na jihu je vidět pásmo lužních lesů.

Co je pro našince poněkud jiné a zvláštní je to, že právě na výše popsané rovině je vybudován plavební kanál Dunaje a jezero samotné. Hráze jezera jsou až deset metů vysoké. Když k jezeru přijedete z vnitrozemí, shledáte, že masa vody je vlastně nad vámi. Abyste uviděli rozhlehlou hladinu, musíte vyběhnout na korunu hráze.

Po hrázích vede kolem jezera vyasfaltovaná cesta sloužící vodohospodářům ke kontrole díla. Cesta je také využívána jako cyklostezka, je dlouhá bezmála 100 km. Můžete ji použít i vy k procházkám se svým psem a vychutnat si tak z nadhledu pohled do zdejších rovin nebo lužních lesů na jedné straně a na tyrkysově modro zelenou vodní hladinu Dunaje na druhé straně hrází. Přímo pod hrází najdete méně nápadnou součást vodního díla, uměle vybudovaný kanál, který sbírá vody potoků a říček, jež dříve ústily přímo do Dunaje. Dnes odvádí jejich vody pod přehradní nádrž. Příroda zahladila stopy po stavařích, a procházka po spodní vodohospodářské cestě je balzámem na duši. Vědí to majitelé čtyřnohých mazlíků, kteří sem chodí venčit své kamarády. Jedno z takových míst je u vesnicky Kyselica. Silnice vede až na hráz k přívozu a hostinci. Obojí funguje celoročně s výjimkou zimního nepříznivého počasí. Pod hrází je neplacené parkoviště, odkud se můžete vydat podél kanálu takřka liduprázdnou přírodou na procházku se svým psem.

Pokud máte raději upravené parky, restaurace a kavárny, pak navštivte pohledné městečko Šamorín. Končí takřka u hrází areálem hotelu Kormorán, na který navazuje „Kormorán park“ s množstvím laviček, půvabných soch, zookoutkem, restaurací a přístavištěm a stylovým barem na lodi na jezeře.

V hotelu se můžete i ubytovat a pobyt pro vaše psište je za 10 EUR za noc. Příjemnou, i když dražší variantou, je ubytování v X-BIONIC Hotel, Šamorín, jeho služby jsou mnohem širší a najdete v něm i akvapark.

Mezi vodním dílem a starým korytem Dunaje, kde prochází státní hranice s Maďarskem, se nachází jedna z nejzajímavějších chráněných oblastí Slovenska. Je to dunajská niva. Systém starých, mrtvých či živých dunajských ramen, bažin a mokřadů. Zasvěcení hovoří o Amazonii Slovenska. Zdejší lužní les je pokladnicí vzácných rostlin, živočichů, ryb i zvěře. Územím vede červeně značená turistická stezka. Chráněná území začínají na okraji Bratislavy u Čuňova a táhnou se až ke Komárnu.

V zimě je dobře vidět zdejší lužní les i jeho stálí obyvatelé, jeleni, srnčí i černá zvěř nebo ledňáček. Les je snáz prostupný, ale spí. Na jaře pouští vodohospodáři do starého koryta velké množství vody. Cílem je simulace záplav, které do systému lužního lesa neodmyslitelně patří. Les se probouzí a je úžasný, ale kvůli vodě těžko prostupný. V létě je plný života, najdete tady desítky druhů chráněných ptáků, čápa černého, bílého i různé volavky. Žije tu orel mořský i kormoráni. Nepříjemné pro pobyt je značné množství komárů a klíšťat, které vám i vašemu čtyřnohému kamarádovi mohou znepříjemnit pobyt. Pokud si ale vezmete nafukovací člun a ponoříte se do spleti dunajských tůní a slepých ramen, zdejší divočina vás uchvátí, pocit Amazonie je dokonalý. Jen musíte dávat pozor, abyste nezabloudili, to se může stát velmi snadno. Přesto, že tu v létě nepotkáte ani nohu kromě několika rybářů, je pobyt zde omezen. Omezení si vynutila myslivecká lobby. Vstup do lužního lesa je možný v létě a na podzim od 8 do 17 hodin. Po této hodině je území vyhrazeno lovcům a není radno se tam s psištětem příliš zdržovat.