Používáme pouze technické cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu a díky analýze provozu neustále zlepšovali jeho funkce, výkon a použitelnost.


Dnes je 28. listopadu 2022.


Lázně Bad Gastein vám přiblíží atmosféru období "Belle Époque"

10.9.2017

Gasteinské údolí patří nepochybně k nejznámějším, nejkrásnějším a celoročně nejnavštěvovanějším místům rakouského národního parku Vysoké Taury. Rakušané o něm říkají, že je vrcholem rozmanitosti. Kromě horských velikánů, které ho obklopují, jej charakterizují světoznámé termální prameny a léčivé radonové štoly, zajímavá historie a takřka neporušená příroda. Příjemným bonusem je přes 600 km turistických cest všech obtížností.

Údolí znali už staří Římané, po nich přišli Keltové, kteří zde těžili zlato. V devátém století se zde usadili rolníci z Bavorska a údolí patřilo ke kmenovým územím Bavorského vévodství. Kromě těžby kovů bylo důležité i přechodem do jižních oblastí Alpského pohoří. První písemná zmínka o zdejších termálních pramenech pochází z období kolem roku 1230. Zcela zásadní význam však pro údolí měla těžba nerostů, především zlata a stříbra. V 15. a 16. století se zde, spolu s vedlejším údolím Raurisental, těžila desetina světové produkce zlata.

Rozvoj těžby přinesl i postupné objevení řady termálních pramenů, dnes jich známe devatenáct. Příznivé účinky termální vody na lidský organismus, spojené s pobytem ve zdejších starých stříbrných štolách lákaly k výzkumům přední vědce i lékaře té doby, a pacienti se jen hrnuli (léčily se tu nemoci pohybového ústrojí). Zdejší pramenitou vodu zkoumal lékař Theophrastus Parcelsus ( 1493-1541). Marie Curieová (1867-1934) a Heinrich Mache (1876-1954) zjistili, že obsahuje radon. Staré stříbrné štoly, kde se radon vyskytuje a pobyt v nich jsou požívány dodnes jako neodmyslitelná součást lázeňské terapie. Největšího rozkvětu dosáhly lázně v 19. století, to se ve zdejších lázních scházela ta nejvýše postavená elita Evropy.

Bad Gastein navštěvovali diplomaté, monarchové, bankéři, průmyslníci i umělci. Často tu pobývala císařovna Alžběta Rakouská zvaná Sisi, s manželem císařem Františkem Josefem I. Hostem býval německý císař Vilém I., kancléř Otto von Bismarck. Právě ten zde podepsal toku 1865 smlouvu s Rakouskem o společné správě Šlesvicka a Holštýnska. K dalším významným hostům patřil Ferdinand d'Este, ruský car Mikoláš I, bulharský císař Ferdinand I. Hudbu tu komponoval Franz Schubert. Výčet osobností, které navštívili Bad Gastein a pobývali ve zdejších lázních je velmi dlouhý, lázně byli ve své době evropskou křižovatkou mocných, bohatých a slavných.

Lázeňský a společenský život se soustředil do bezprostřední blízkosti bezmála 300 metrů dlouhého Gasteinského vodopádu, ležícího cca tisíc metrů nad mořem. Právě tady byly v prudkých svazích vystavěny vícepatrové luxusní hotely a lázeňské domy, které reprezentují roky, které vešly do dějin pod názvem Belle Époque.

Štěstím i neštěstím se pro tehdy nejprominentnější lázně Evropy stalo otevření železniční stanice, které slavnostně proběhlo za přítomnosti císaře Františka Josefa I. v roce 1905. Nejbohatší klientela ztratila soukromí a lázně opustila. Chudší klientela a hromadná turistika vedla k postupnému úpadku lázní. Další pohromou se stala první i druhá světová válka, kdy změnou společenského klimatu lázně přišli znovu o podstatnou část klientely. V šedesátých letech minulého století došlo k dalšímu odlivu lázeňských hostů i turistů, kteří se začali stěhovat do nově zbudovaných lázeňských sanotorií a hotelů. Společenský i lázeňský život se od původního centra odsunul do vzdálenějších částí města. Upadající význam lázní nedokázala zastavit ani výstavba nového kongresového centra ani patrový parkovací dům. Některé hotely v blízkosti vodopádu, původního centra lázní, byly uzavřeny. Dnes centrum lázní působí poněkud omšelým dojmem. Nezbývá než věřit informačním cedulím na vchodech zavřených hotelů, že objekt bude v blízké době restaurován. Pokud se to povede, bude pro příští generace zachován zcela ojedinělý architektonický celek představující výše zmíněné období Belle Époque.

Snadno uvěříte, že v minulosti se Bad Gasteinu přezdívalo Monte Carlo Alp a tím i zůstal. Část kouzelných hotelových paláců je již citlivě zrestaurována, hosté, většinou zahraniční klientela jak ze států západní Evropy, tak z blízkého a středního Východu jsou zde hýčkáni lázeňskými procedurami i skvělou gastronomií. Hýčkat se můžete nechat i vy, pokud milujete podmanivou krásu, pohodlí i noblesu hotelových paláců, je to to správné místo pro vaši dovolenou. Pro mě a moje psiště je v centru původních lázní trochu těsno, moc místa na venčení zde není a tak se tu dáme jen kávu a dort, zastavíme se u vodopádu, a já se představuji, jaké to zde asi bylo za časů Sisi, císařovny Alžběty Rakouské. Co naplat, přece jen mám raději, když jsem krásné přírodě co nejblíž, klid a pohodu návštěvníci se čtyřnohým kamarádem najdou v hotelích a penzionech v okrajových částech lázeňského města nebo rozeseté v horní části údolí, zde mám svého favorita, hotel Gruber s vlastní oplocenou zahradou. Jeho psí hosté smí se svými majiteli do jídelny na snídani i do partnerských restaurací.