Dnes je středa, 29. května 2024.
Předpověď počasí na psí vycházky
Glamping – luxusní kempování

17.6.2018

Pro své cesty si vybírám zajímavé a něčím jedinečné destinace, pokud možno s neporušenou a krásnou přírodu. Mým cílem je přírodu poznat a pochopit, splynout s ní, být její součástí. Odměnou mi je, že i ona otevře svou náruč a mnohdy vidím to, co jiným většinou zůstává utajeno, endemické rostliny, vzácné ptáky, čtyřnohé i jiné obyvatele severských, horských či lužních lesů, stepí i mokřadů, pouští i pralesů.

Někdy spím ve spacáku pod hvězdnou oblohou, zpravidla v horách, které doposud nejsou v hledáčku turistů a turistických kanceláří nebo v liduprázdné krajině. Na zálesáka si nehraju, kromě přírody miluji i pohodlí a pohodu a tam, kde to jde, my dva, psiště a já, rádi přijmeme pohostinnost útulného hotelu, penzionu či lovecké chaty, která dobře poslouží jako základna našich společných výletů. Mnozí majitelé, spíš těch menších hotelů, pochopili, že někteří hosté, podivíni jako já, si klidně přivstanou, vyzvednou si snídani na recepci a vychutnají si ji spolu s východem slunce na horské vyhlídce, na louce v lese, na břehu jezera nebo na opuštěné pláži. Tito lidé stejně jako já touží po výjimečném prostředí, po klidu a samotě, kterou jim masová turistika není schopna nabídnout.

Po ryzí a krásné přírodě toužili lidé i v minulosti. Do džungle, stepí, savan i buše se vydávali indičtí mahárádžové, britští lordové i příslušníci české šlechty. Jejich lovecké trofeje především z Afriky dodnes zdobí interiéry řady českých zámků. Afrikou či Amerikou putovali i čeští vědci a cestovatelé, jejich etnografické sbírky jsou dodnes ozdobou českých i světových muzeí. Všichni se vydávali do divočiny různých kontinentů s větším či méně početným personálem. Mnozí aristokraté nebyli ochotni se vzdát svého pohodlí a tak luxus, na který byli zvyklí, díky personálu putoval s nimi. Záleželo na jejich zálibách, cíli cesty i na tom, co si kdo mohl finančně dovolit.

Chvályhodná snaha některých ubytovatelů poskytnout dokonalé zázemí a pohodlí těm hostům, kteří milují přírodu a pobyt v ní, vyústil ve styl zvaný glamping, který je s trochou nadsázky nazýván kempováním, a to s veškerými vymoženostmi, co dnešní moderní doba umožnuje.

Zatímco před 100 až 200 lety si bohatý cestovatel dopřával na cestách toho, na co byl zvyklý doma, kdy mu i objemná zavazadla neslo jeho početné služebnictvo, dnes cestovatel vyhledává jedinečné ubytování v ohromujících přírodních destinacích Afriky, Ameriky nebo Evropy. Nespí se v hotelu, ale třeba Africe v jednoduchém, leč luxusním příbytku ve volné přírodě, vybaveném většinou v koloniálním viktoriánském stylu, v lůně té nejryzejší zachovalé přírody v národních parcích Serengeti, Masai Mara, Okawanga i mnohých jiných, které jsou právem považovány za drahokamy Afriky.

Ochotný personál se zde postará o vaše pohodlí, zkušení průvodci vás provedou unikátní jedinečnou divočinou, má to jen jednu a to podstatnou chybu, jakmile vystoupíte v opravdové africké divočině z auta svého průvodce, stáváte se součástí potravinového řetězce. Stejně tak by dopadl váš pes. To je důvod, proč je lepší ho pro tuto cestu nechat doma. Nepochybně tím vašeho čtyřnohého kamaráda naštvete a věřte, že ne málo. Někteří mí přátelé pejskaři říkají, že když s nimi nemluví jejich pes, je to pro ně horší, než když s nimi nemluví jejich žena.

Co s tím, glamping můžete provozovat i Evropě, kolem vaší terasy se nebudou promenovat stáda antilop nebo pakoňů, nebudete snídat poblíž tůně s krokodýly, na západ slunce se nebudete dívat přes kráter Ngorongoro a nebudete usínat pod miliony hvězd afrického nebe. Na druhou stranu nebudete mít dokonale vyždímanou peněženku. Bude s vámi mluvit váš pes, a když ho vezmete sebou třeba do Slovinska, Francie, Itálie, případně Chorvatska, kde se v posledních pár letech glamping postupně prosazuje, tak věřte, že i tam budete v pohodlí a komfortu vnímat kouzelnou přírodu všemi smysly.

Moderní glamping je zaměřen na individuální přání zákazníka, dává mu možnost přírodu nejen navštívit, ale dokonale s ní splynout, aniž byste se vzdali standardu, na který jste zvyklí. Citlivě vybrané destinace v těch nejkrásnějších koutech Evropy, najdete
na Booking.com, ubytování v opravdu luxusních stanech, jurtách, chatách i původních kamenných domcích místních domorodců doplněné zpravidla vynikající stravou splní vaše očekávání, a dá vám lépe nahlédnout do života toho či onoho regionu a země.

Glamping má tu výhodu, že se vyhnete přeplněným plážím, hotelům nebo vesničkám, které v létě doslova bobtnají turisty. Budete žít v přírodě, jen několik kroků bude dělit vaši postel od pláže nebo lesa. Mnohdy přímo ze stanu nebo z lehátka před ním můžete obdivovat kulisu hor a louka bude všude kolem. Jídlo, snídani nebo večeři vám přinese donášková služba nebo si na ní dojdete. Počítá se i s individuálním programem pro vás, je to na vás co si vyberete, jen vy víte, co máte rádi, co vás zajímá.

Glamping ve Slovinsku:
Glamping Bizjak nabízí kouzelné prostředí, dřevěný stan s prosklenou stěnou, s vlastní vířivkou pod širým nebem i donášku snídaně.
L.stile Glamping nedaleko Portorože nabízí luxusně vybavené jurty s výhledem na oblohu, 10 minut jízdy od moře.
Glamping Malerič nabízí moderní designové bungalovy s nádherným výhledem a vlastní garáží, k dispozici je přírodní bazén.


Glamping v Chorvatsku:
Glamping tents Mediteran kamp Navis nabízí ubytování v luxusně vybaveném stanu v koloniálním stylu minutu chůze od pláže na ostrově Pag.
Plage Cachée - Glamping nabízí ubytování na ostrově Hvar v komfortně zařízeném stanu, k dispozici je zahrada a barbecue.
Romantic Mongolian yurt in the Wild nabízí netradiční ubytování v jurtě vybavené veškerým komfortem, 20 km od Plitvických jezer.