Hotel Grimming v rakouském údolí Rauris
23.1.2018
Příjemným objevem pro vás může být návštěva 30 km dlouhého Rauriského údolí, jež se nachází v srdci Národního parku Vysoké Taury. Je schoulené pod masivem Grossglockneru, v pomyslném stínu slavného Bad Gastainu, jezera Zell am See či majestátního Kaprunu.
Údolí je Rakušany pro svoji zajímavou historii nazýváno „Zlatým údolím Alp“ a znalí, pokud o něm hovoří, mluví o dobře ukrytém alpském pokladu. Není divu, kromě zajímavé historie tady naleznete takřka nedotčenou původní alpskou krajinu, s množstvím naprosto unikátních přírodních skvostů. Ty jsou však v zimním období nepřístupné, ukryté pod sněhovou peřinou. Místní prales, rašeliniště s řadou vzácných původních rostlin, živočichů a ptáků i vodopády a zlatonosná rýžoviště jsou dostupná jen v letních měsících. Pro mě, stejně jako pro ostatní návštěvníky je důležité, že ruch známých turistických center v sousedství sem dosud nedolehl, a když si chtějí v klidu odpočinout, stejně jako já, míří sem.
Rauriské údolí je velmi oblíbeným cílem nejenom rakouských, ale i německých pejskařů. Především pro svou jedinečnou, poklidnou, neopakovatelnou až pohádkovou atmosféru. Na té se nemalou měrou podílí psům velmi přátelský hotel Grimming, ležící v centru starobylého, citlivě rekonstruovaného městečka Rauris. Doprava sem není nijak složitá, dálnicí od Lince do Salcburku a dál na Villach a Innsbruck, ze zemské silnice odbočím do Rauriského údolí. Zhruba v polovině leží městečko Rauris. Nejjednodušší cesta k hotelu Grimming je z odbočky Rauris centrum, která vás přivede přímo před hotel. Parkování je vždy snadné na hotelovém parkovišti.
Čím mě hotel Grimming nadchnul, jedním slovem vším. Na pokoji má psiště připravený pelíšek, misku na vodu i misku na jídlo. Pokud při objednání pobytu nebo při příjezdu nahlásíte, jaké váš čtyřnohý kamarád baští granule, budete je mít každý den připraveny. Pokud vyslovíte přání, že vaše psiště, stejně jako moje, na granule není a raději má vepřové s rýží a zeleninou, bude ho mít každé ráno a večer připravené v misce. Může ho snít s vámi v jídelně, nebo v klidu na pokoji. Strava pro vaše psiště, i ta vařená, je v ceně pobytu.
Pokoje v hotelu jsou pojmenovány podle psích ras, pokoj s názvem Mops je menší, větší se jmenuje Labrador a pokoj s názvem Mastino má odpovídající rozměry. Většina hostů měla sebou tři nebo čtyři psy. Den před mým odjezdem se ubytoval manželský pár, který co do počtu psů předčil ostatní desetičlennou smečkou. Tři irské setry si vedl muž, zbytek smečky, který sestávala z velkých münsterlandských ohařů, vedla jeho žena. V kterém pokoji byli ubytováni, nevím.
V hotelu u vstupu do recepce je napáječka s vodou, skřínka s ručníky, kterými můžete utřít mokrému psištěti nohy. Nebo pro případ potřeby kartáče, kterými uděláte ze sněhové koule zase psa. Pokud se psiště umaže tak, že je třeba sprcha, je k dispozici ve speciální psí koupelně včetně fénu. V této místnosti jsou i kotce, kdyby bylo třeba další psy na chvíli odložit. V zimních měsících funguje v hotelu psí školka, kde vám psa rádi ohlídají, zatímco půjdete lyžovat. V létě je tato hlídací služba na požádání.
Vedle hotelového parkoviště je i oplocený pozemek, toaleta pro psí návštěvníky hotelu. Druhá menší psí toaleta je na dvoře hotelu, pro případ, že by psiště muselo ven v noci. Hotel vlastní na konci městečka oplocené psí cvičiště, kde se psi mohou proběhnout.
Pro páníčky je připravená pestrá a bohatá snídaně v ranním bufetu, v odpoledních hodinách káva s vynikajícími koláči, štrůdly a dorty. Skvělé jsou i teplé večeře. Je na hostu, jaký stravovací program si vybere. Zdejší kuchař je mistr svého oboru, bude chutnat vám i vašemu čtyřnohému kamarádovi.
Městečko Rauris leží v nadmořské výšce 950 m.n.m. a první písemná zmínka o něm pochází z roku 1122. Největšího rozkvětu dosáhlo v patnáctém až šestnáctém století, o jeho rozvoj se zasloužila těžba zlata v údolí i právo tržní a nálevní. V centru městečka se zachovala tvrz z 12. století, dnes sídlo správy obce i regionální správy národního parku. Naproti ní, v dalším historickém domě je sídlo hotelu Grimming, který jednou stranou domu tvoří hranu náměstí. Dominantou náměstí je farní kostel, byl založen v roce 1203. Zásadní přestavbou prošel v roce 1411. Je zasvěcen svatému Martinovi a svatému Jakubovi. Před ním stojí pomník obětem obou světových válek, tvoří ho kašna ve tvaru ležícího kvádru.
Náměstí je přirozeným centrem městečka, každý čtvrtek v odpoledních hodinách je zde trh, kde si můžete zakoupit výrobky místních horalů. K dostání je široký sortiment sýrů a mléčných výrobků, uzenářských specialit, marmelád, pálenek, likérů, bylinek, cukrovinek i výrobků denní potřeby. Ručně pletených čepic, rukavic, svetrů z vlny místních ovcí. Vůně čerstvě opečených klobás, koláčů či štrůdlů vás i vašeho čtyřnohého kamaráda zcela jistě nenechá chladnými, i když nebudete mít hlad. V parčíku hned za tvrzí je místní infocentrum, kde se dovíte vše, co potřebujete. Třeba kdy a kam jsou pořádány výlety na sněžnicích, kde jsou běžkařské okruhy atd.
Z náměstí ohraničeného výše zmiňovaným hotelem, kostelem, tvrzí a několika historickými domy se můžete vydat na procházku zdejší pěší třídou a obdivovat pečlivě zrestaurované, původně gotické a renesanční domy, pyšnící se dochovanými vstupními portály dveří, klenbami v přízemí i honosnými arkýři, dnes slouží většinou jako hotelová a restaurační zařízení nebo obchody. V jednom z historických domů na pěší zóně je umístěno muzeum, které návštěvníkům dává nahlédnout do života obyvatel zdejšího údolí v minulých staletích.
Každý dům má svou zajímavou historii, kterou se dovíte z cedulky na něm visící. A pokud nejste zrovna germanisti, věřím, že se neurazíte, když byť ojedinělou, nicméně pro mé psiště důležitou, cedulku přeložím: Žádáme majitele psů, aby zamezili očůrávání historických domů svými mazlíčky. Ten vzkaz je vcelku logický, na druhou stranu nutno říci, že vztah místních ke čtyřnohým návštěvníkům je pozitivní. Na pěší zóně je rozmístěna pro tento případ řada novodobých patníků a kamenů, které psi očůrávat můžou. Speciálních odpadkových košů i s igelitovými sáčky je tu i na všech dalších klíčových místech, třeba u lanovek, dostatek.
Pěší zóna končí poblíž můstku přes říčku Rauriser a odtud je to jen několik stovek metrů ke kabinové lanovce s celoročním provozem (druhá místní lanovka funguje jen v zimě.) Cestou k ní minete hotelové psí cvičiště. Z kabinky lanovky si můžete Rauris i část údolí prohlédnout skoro z ptačí perspektivy. Pokud předložíte hotelovou poukázku u pokladny, má vaše psiště cestu lanovkou zdarma. Za pár minut vás a vaše psiště vyveze šestimístná gondola do horní stanice lanové dráhy Hochalm do nadmořské výšky 1780 m.n.m. Výlet lanovkou má však v zimě své pro i proti. Pro je úžasný výhled, proti, že lanovka je pro šest lidí a ne vždy vás obsluha lanovky pošle nahoru nebo dolů samotné. Lyže a hole v rukou spolucestujících mohou vašeho psa stresovat, a nahoře je to samý lyžař. Rozcestník turistických cest u stanice lanovky nabízí několik variant cest, lehké nebo střední obtížnosti. Jsou to ale letní turistické cesty a v zimním období se na ně se svým psem nepouštějte. Horský hostinec nedaleko stanice lanovky poskytuje občerstvení celoročně.