Používáme pouze technické cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu.


Dnes je 1. června 2023.
Velkou část hradů a zámků v ČR spravuje Státní památkový ústav a ten vstup psům do expozic hradů a zámků striktně zakazuje. Výjimku a ne všude mají pouze asistenční psi. Přesto, že psi k hradům a zámkům vždy patřili, jak dokládá řada obrazů, z nichž dodnes psí oči shlíží na návštěvníky. V komnatách dam a dětí se to hemžilo společenskými psíky, v jiné části hradu či zámku bývala smečka loveckých psů a pán celého sídla míval smečku psů pro svou ochranu, která s ním nezřídka sdílela lože.

Přístup jednotlivých kastelánů k psím návštěvníkům je různý, většinou se tito fandové historie snaží sladit striktní zákaz vstupu psů do památkových objektů s realitou všedního dne, kdy psi sdílejí život s páníčkem a doprovází ho na každém kroku. Jsou vychovaní a opečovávaní. Zvládají společenské chování i pohyb po červených kobercích čtyřhvězdičkových hotelů.

Tudíž své brány pro psí návštěvníky otevřela řada hradních a zámeckých parků, jinde je tolerován vstup psů na nádvoří. Na prohlídku ale málokde mohou větší psi, častější je možnost vzít malého psa v tašce nebo v náručí.

V několika málo hradech a zámcích můžete i se svým psem přespat a okusit, jak se žilo hradním a zámeckým pánům:
Zámek Žďár nad Sázavou nabízí ubytování ve věži barokního zámku. Rezervovat si pobyt online můžete ZDE
Hrad Vildstejn nabízí k přenocování pokoje se samostatným vstupem v domku, na nádvoří areálu hradu. Rezervovat si pobyt online můžete ZDE
Konkrétní informace o možnosti navštívit hrad v doprovodu svého psa najdete na naší mapě

Otevřít mapu v novém okně