Používáme pouze technické cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu a díky analýze provozu neustále zlepšovali jeho funkce, výkon a použitelnost.


Dnes je 28. listopadu 2022.
Ubytování pro vás i vašeho čtyřnohého kamaráda najdete například zde:


Bed & Breakfast Blu Locanda se nachází na pláži a je obklopen borovým lesem. Nabízí elegantní klimatizované pokoje a apartmá s Wi-Fi zdarma, satelitní LCD TV a velkými panoramatickými okny. Na místě je k dispozici také restaurace.
Boutique Camp Materada Beach je obklopen krásnou přírodou typickou pro pobřeží Středozemního moře a nachází přímo u pláže. Nabízí 2 venkovní bazény, Wi-Fi zdarma a ubytovaní v mobilních domech a stanech v safari stylu s terasou.
Vychutnejte si krásy Istrie

Istrie je pro nás, které na životní pouti provází čtyřnohý kamarád, zajímavou destinací. Příjemné klimatické podmínky severního Jadranu jsou pro naše psiště ideální především v jarních a podzimních měsících. I letní průměrné teploty jsou, oproti ostatním oblastem Jadranu, nižší a méně zatěžující organismus náš i našeho psa.

Relativní blízkost a dopravní dostupnost Istrijského poloostrova vyneslo Istrii na jednu z nejvýznamnějších turistických destinací Evropy. Nejvíce navštěvované západoistrijské přímoří nabízí především čisté moře, bezpočet přírodních i umělých pláží, z nich mnohé se honosí modrou vlajkou, symbolem čistoty moře. Nepřeberné množství ubytovacích možností, od kempů, soukromých apartmánů po luxusní pětihvězdičkové resorty, to vše umožnuje návštěvníkům velmi rozmanité sportovní, kulturní i společenské vyžití.

Výstavba posledních desetiletí na západním pobřeží propojila jednotlivá turistická centra v jednu obrovskou, více než rušnou turistickou aglomeraci. Tato, v letních měsících až přelidněná, část Istrie silně kontrastuje s málo osídleným a zčásti zemědělsky obdělávaným vnitrozemím. Pěstuje se zde zelenina i vinná réva. Daří se odrůdám Teran, Merlot, Malvazie a dalším. Vyrábí se tu lahodné sýry i pršut. Ve zdejších lesích je možné nalézt i lanýže. Vnitrozemí je lákavé nejen pro možnost ochutnání zdejších kulinářských specialit, ale i tím, že ukrývá řadu jedinečně zachovalých městeček i hradů, dodnes většinou schovaných v prstencích středověkých hradeb, kde se zastavil čas. Těžko říci, které je krásnější, jestli Hum se svými dvaceti stálými obyvateli nebo Motovum či jiné. Vnitrozemí poloostrova ukrývá řadu přírodních skvostů, například Motovunský les, Pazinskou propast, jeskyni Baredine nebo kaňon Vela Draga. Úžasnou dominantu poloostrova tvoří vápencové pohoří Učka s nejvyšším vrcholem Vojak 1396 m. n. m., má status přírodního parku. Na jihozápadě postupně přechází v nižší Čepićské polje (Čepićko polje). Horstvo tvoří výrazný klimatický předěl mezi vnitrozemím a pobřežím. Hory zachycují chlad a dešťové mraky jdoucí od severu, množství srážek díky tomu spadne na západním úbočí hor a je zdrojem bohaté středomořské vegetace.

Zdejší celoročně příjemné klima přispělo ke vzniku a věhlasu klimatických přímořských lázní Opatija. V dobách své největší slávy, na sklonku devatenáctého a začátkem dvacátého století, se zde scházela evropská aristokracie včetně nejvýznamnější osobnosti habsburské monarchie. Tehdy byly lázně známé pod názvem Abbazia. Svojí noblesu, poklidnou lázeňskou atmosféru, množství překrásných parků i architekturu si lázně uchovali do dnešních dnů. Patří k nejluxusnějším a celoročně nejnavštěvovanějším destinacím Jadranu.

Na nejjižnějším cípu poloostrova, v bývalém vojenském prostoru, dnes přírodním parku Donji Kamenjak, naleznete třicítku úchvatných pláží i s původní faunou a florou. Nahlédnout můžete do dávné minulosti, kdy se zdejší krajinou procházeli pravěcí veleještěři, po jejich stopách vás provede naučná stezka.

V blízkosti Puly naleznete půvabný národní park Brijuni, skládá se z 12 ostrovů. Dříve zde často pobýval ve své letní rezidenci prezident Josip Broz Tito. Založil zde malé safari z darů zvěře, jež obdržel na svých zahraničních cestách, žijí tu sloni, antilopy, zebry a další. V parku naleznete i zástupce místní fauny, oslíky, ovce či kozy. V bývalé soukromé Titově honitbě uvidíte daňky, jeleny, zajíce. Podmořský svět kolem ostrovů se díky přísně střežené rezidenci uchoval ve své přirozené podobě. Potkat zde můžete mimo jiné delfíny, tuňáky, chobotnice, medúzy, sépie, olihně i měkkýše. Na ostrůvcích se dochovaly zajímavé antické památky.

Není mnoho míst v bývalé monarchii, které by byli tak těsně spjaty s českými zeměmi jako byla korunní země Istrie. Její význam pro mocnářství vzrostl po ztrátě Benátska v polovině devatenáctého století. Monarchie hledala náhradu za tamní loděnice a přístavy. Do té doby bezvýznamnou osadu Pulu doporučil v roce 1857 vídeňskému dvoru Maxmilián Habsburský jako místo vhodné pro loděnice a přístav. Samotnou loděnici pak oficiálně založila císařovna Alžběta, známější pod jménem Sisi. Rychlost i kvalita zdejší výroby obchodních i válečných lodí byla v té době srovnatelná s nejlepšími loděnicemi v Anglii. Bitevníky a křižníky patřily ke světové špičce. Zásluhu na tom měli čeští stavitelé lodí, české zbrojovky, plzeňská škoda i Vítkovické železárny. Pracovaly zde desítky českých inženýrů a stovky dělníků. U námořnictva sloužili tisíce Čechů. Dnes už málokdo ví, že rakousko-uherská monarchie byla uznávanou a respektovanou námořní velmocí.

Památky na tuto nepříliš vzdálenou dobu, která se stala základem dnes prosperujícího největšího města na Istrii, naleznete v Pule samotné. Dochovalo se kasino, vily vysokých rakouských důstojníků, a šlechty, administrativní budovy i vojenský hřbitov, který se stal kulturní pamětihodností. Poblíž turistického centra Punta verudela se nalézá stará rakouská pevnost, v níž je dnes umístěné akvárium s mořskými živočichy, v okolí města naleznete celou řadu pevnůstek, které v minulosti chránily nejdůležitější vojenský přístav monarchie. Město Pula se pyšní celou řadou významných antických a dalších památek, které stojí za vidění.