Používáme pouze technické cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu.


Při procházkách, pokud je to možné, se vyhněte nasoleným chodníkům. Po vycházce opláchněte případnou sůl z tlapek studenou vodou a namažte je krémem na tlapky.

Dnes je 29. listopadu 2023.

Ještěd - hora se světově unikátní stavbou na svém vrcholu

Je dominantou libereckého kraje a nejvyšší horou Ještědsko - kozákovského hřbetu. Kuželovitý osamocený vrchol hory dosahuje 1012 m. n. m. a je jedním z nejzajímavějších výhledových míst v České republice.

Z jeho vrcholu, ležícího nad hranicí lesa, lze za dobré viditelnosti přehlédnout polovinu Čech. Pokud víte, kde hledat, můžete spatřit věže katedrály sv. Víta na Pražském hradě, za nimi Brdské Hřebeny, na západě Krušné hory, na východě Orlické hory a Krkonoše, pod vámi je Liberec a za ním Jizerky. Při pohledu na sever vlevo uvidíte hluboko do rovin spolkové země Dolní Sasko, vpravo pak do rovin Polska. Výhled je příslovečných padesát na padesát, vše je o počasí.

Liberec: Ještěd - Ještěd, poi1

Ještědský hřeben je horský hřeben, průměrná roční teplota je +3°C a často bývá zahalen do mraků. Není to tak dlouho, co se o městu pod ním, Liberci, říkalo, že je nočníkem Evropy. Bylo to město s jedním z nejvyšších ročních úhrnů dešťových srážek u nás, to se však s globálním oteplováním mění.

V zimě bývá často vrchol Ještědu oděn do kouzelné třpytivé jinovatky či námrazy, kvůli častým oblevám sněhu moc není a lyžařský areál na severním svahu se bez umělého zasněžovaní neobejde. Časté jsou obyvateli Liberce a Jablonce proklínané teplotní inverze, kdy se města pod horou topí v sychravé chladné mlze, zatím co vy si na hřebenu mnohdy užíváte teplých paprsků slunce a modré oblohy. Můžete se cítit jako na ostrově, nebo v nebi. Mlha a nízké mraky zakryjí vše pod vámi, z bílého moře mraků ční blízké Jizerky, Krkonoše nebo Milešovka. Je to fantastický a nezapomenutelný zážitek V tomto období je lepší vyjet nahoru lanovkou a auto nechat dole v Hanychově na parkovišti.

Jaro na Ještěd přichází poměrně brzy a je krásné, slunce má nevídanou sílu znásobenou nadmořskou výškou, a vy můžete pozorovat probouzející přírodu. A léto, to zde bývá jak na pověstném Václaváku, davy lidí. Ty však většinou mizí s večerem, kdy lidé jdou dolů pěšky nebo sjedou lanovkou. Nutno dodat že cesta lanovkou vzhůru, či dolů je krásná. Ne všichni užívají jejího pohodlí. Nejkratší cesta na Ještěd „ pod lany“ vznikla při stavbě lanovky ve třicátých letech minulého století a byla hojně využívána členy horského německého spolku k výstupům na vrchol, kdy jednotliví členové spolku mezi sebou soutěžili o největší počet výstupů. Ještě na konci osmdesátých let minulého století se vyskytovali na Liberecku borci, kteří den začínali výstupem nebo během nahoru na vrchol. Někteří běhali nahoru ráno, jiní odpoledne, ale byli tvrďáci, kteří to zvládali ráno i večer 365 dní v roce. Jestli tato tradice pokračuje i dnes, nevím.

Vrchol hory měl a má magické kouzlo, je výletním místem bezmála dvě stě let. Bylo zde během času postupně vztyčeno několik křížů, postavena útulna, později hotel, vybudována lanová dráha. Dnes stojí na vrcholu kopce stavba ve tvaru rotačního hyperboloidu, kterou vyprojektoval architekt Hubáček. Kuželovou horu stavbou protáhl do výše a do jejich útrob umístil televizní vysílač, rozhlednu a hotel.

Celá stavba prošla před několika roky náročnou rekonstrukcí a vy si můžete zvolit pro sebe a vašeho psího kamaráda pokoj v retro stylu z dob výstavby hotelu nebo moderní interiér. Váš pes s vámi může i do restaurace. Z každého okna na kteroukoli stranu je fantastický výhled. Z restaurace, baru, nebo postele můžete sledovat ranní červánky nebo západ slunce, v noci oblohu plnou hvězd nebo město pod vámi. Ještědský hřeben přímo láka k nezapomenutelným vycházkám, které si můžete užít v klidu se svým čtyřnohým kamarádem. Hora Ještěd a hotel na jeho vrcholu je, zvláště v mimosezoně, úžasným, podmanivým, romantickým a klidným místem pro váš odpočinek.