Jistebnická vrchovina
4.2.2020
Na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje, v blízkosti silnice č.3 Praha České Budějovice, mezi dvojměstím Sedlec-Prčice a Jistebnicí, se rozkládá území přírodního parku Jistebnická Vrchovina.


Lyžařský areál Monínec v alpském stylu je mimo jiné zajímavý tím, že jako jediný u nás je vybaven nejmodernější technologií, která je schopna vyrábět technický sníh i při teplotách nad nulou. Najdete ho na severním svahu Javorové skály, nejvyššího kopce zdejší vrchoviny, která je se svou výškou 722,6 metrů výraznou dominantou okolí. Lépe řečeno na konci Sedlce, kde odbočíte vpravo k areálu, křižovatka zrovna přehledná není, a navíc je dosti úzká.
Pokud na křižovatce pojedete rovně, silnička plná serpentin o stoupání 12% ( v zimě se neudržuje) vás dovede do Cunkova, na konci vesnice odbočte vpravo. Místní komunikace vás dovede na náhorní planinu do blízkosti Javorové skály i Čertova břemena, ale především k velmi zajímavé památkové zóně s ještě zajímavějším názvem Ounuz.
Chráněn je zde soubor venkovských, pečlivě opravených a udržovaných zemědělských usedlostí. Zhruba uprostřed několika stavení, u zvoničky, je rozcestí turistických cest červené, žluté a zelené.

Úžasný výhled okouzlil profesora táborského gymnázia Václava Křížka na konci 19. století natolik, že zdejší krajinu přirovnal k jihotyrolskému údolí Merán, tehdy jedné ze zemí Rakousko-uherské monarchie, kterou navštívil se svými žáky v rámci školního výletu. Kraj pod Javorovou skálou nazval českým Meránem, říká se mu tak dodnes.