Používáme pouze technické cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu a díky analýze provozu neustále zlepšovali jeho funkce, výkon a použitelnost.


Dnes je 28. listopadu 2022.
Kam na svátek Mikuláše? Třeba na procházku Peklem.

O čertech a peklu se nejvíce hovoří začátkem prosince, čerti jsou součástí doprovodu svatého Mikuláše a tu noc je lze potkat skoro všude. Já jsem však raději, když jich ten den na podvečerní vycházce se svým psem potkáme co nejméně. Hluk, který je provází, může některé psí kamarády stresovat nebo vystrašit, a tak je lepší se čertům, andělům i Mikulášům vyhnout.

Tím nechci říct, že nemám rád čerty, mám. Mě osobně se líbí peklo z pohádky „S čerty nejsou žerty“, s moudrým a spravedlivým vládcem pekel i ostatními čerty. Tvůrci filmové pohádky se nám peklo snažili představit v tom čertovsky krásném a plamenném světle. A protože tohle peklo není veřejnosti přístupné, pozvu vás na příjemnou podzimní procházku Peklem na Náchodsku.

Zcela určitě jste ve svém životě zaslechli větu „je to cesta do pekla“ a zpravidla tím není myšleno nic dobrého nebo příjemného. Tohle rčení na Náchodsku neplatí doslova. Peklo se tu říká krásnému hlubokému údolí řeky Metuje, které se dochovalo v přirozené podobě a je takřka po celé délce z Náchoda do Nového Města nad Metují chráněno statusem národní přírodní rezervace. Do Pekla zde vede hned několik turistických cest.

Stezky kolem řeky Metuje a jejího přítoku Olešanky vedly odjakživa. Spojovaly obě města i okolní vesnice a mlýn Pekelec býval přirozenou křižovatkou. Řeka v údolí tvoří peřeje, při tání sněhu či za velkých dešťů se stává nevyzpytatelnou. Příkré svahy kolem řeky a neprostupné lesy, časté mlhy a chlad ztěžovaly v minulosti pocestným cestu a nejen to. Zatímco takřka všude se strašidla objevují s půlnocí, v pekelském údolí prý straší i ve dne. Potkat tady můžete bezhlavého koně nebo jelena s hořícími parohy či dvouhlavou obludu. Poblíž soutoku s Olešankou žije místní vodník. V noci tančí u řeky bludičky, a aby toho nebylo málo, do kopců se valí ohnivý sud. Čerti sídlí v Pekelském mlýně, který tu stojí dlouhá staletí. Kdo nemusel, v noci tudy nešel.

Dnes vede údolím pohodlná asfaltová stezka, která je hojně využívána pěšími turisty, rodinami s dětskými kočárky i cyklisty. Údolí je vyhledávaným turistickým cílem po celý rok, zvláště pak v letních horkých měsících pro své příjemné mikroklima.

Někdy je Peklem nazýváno celé údolí, jindy výletní hostinec Bartoňova útulna. Vznikla přestavbou Pekelského mlýna na začátku dvacátého století. Přestavbu mlýna tehdy zadal průmyslník a podnikatel v textilním průmyslu baron Bartoň, majitel zámku v Novém městě nad Metují. Stavba je provedena podle projektu Dušana Jurkoviče(je jednou ze čtyř jeho prací na Náchodsku). Útulna je postavená ze dřeva v romantickém stylu, připomíná o mnoho slavnější Jurkovičovi dřevěné stavby v Beskydech na Pustevnách nebo v lázních Luhačovice. V interiéru restaurace se to čerty jen hemží, před vchodem stojí dva v životní velikosti. Bohužel psi mají do restaurace vstup zakázán.

Příjemné ubytování pro ty, kteří by zde chtěli strávit víkend i se svým psem, naleznete v zámeckém hotelu v Náchodě. Náchodsko je krásný kraj s množstvím kulturních památek a přírodních zajímavostí, a pokud byste měli chvíli času a bylo pěkné počasí, pak si tento kraj můžete prohlédnout skoro z ptačí perspektivy. Autem je to z Náchoda na kopec Dobrošov k Jiráskově chatě (další ze čtyř Jurkovičových staveb na Náchodsku) jen pár kilometrů. Rozhledna je otevřena celoročně a výhled je excelentní, Krkonoše, Orlické hory, Hradec Králové… Může se stát, že dole v pekelském údolí nebo v Náchodě nebude ani jedna sněhová vločka a nahoře na kopci bude mráz, jinovatka a sníh.