Chraňte svého psa i sebe před klíšťaty.
Na jaře nás zvyšující se teploty lákají na procházky do městských parků, prosluněných zahrad, do přírody. Zpravidla nás ani nenapadne, že v trávě na nás a našeho psa může čekat zákeřný nepřítel klíště, i když je teprve březen či duben.
Nejlepší ochranou je prevence, pro nás páníčky je vhodná dlouhodobá ochrana očkováním proti encefalitidě. Pro našeho psího kamaráda je dobré vybrat ochranu po konzultaci s veterinářem podle stáří psa, zdravotního stavu a dalších aspektů, např. žijeme-li ve městě nebo na vesnici, jak často chodíme do přírody atd.
Na procházku volte vhodný oděv, i v létě dlouhé kalhoty a uzavřené boty. Je dobré použít sprej proti klíštatům a i když budete souhlasit se svým psem, že ani jeho ani váš sprej zrovna nevoní, buďte si jistí, že nebude vonět ani klíšťatům a domů jich přinesete minimum.
Účinné složky ve spreji, které klíšťatům nevoní, odradí valnou většinu klíšťat od pobytu v kožichu vašeho psa. Látka, která se uvolňuje do kůže z antiparazitních obojků nebo spot-on přípravků, zabíjí obvykle klíště až poté, co se zakousne.
Po procházce v rizikové oblasti psa vyčesejte a zkontrolujte. Najdete-li klíště, co nejrychleji ho vytáhněte. Odstranění klíštěte do 24 až 48 hodin po jeho přisátí výrazně snižuje riziko přenosu borelií na hostitele.
Klíště je, jak se v posledním desetiletí ukázalo, velice nebezpečný parazit, který přenáší celou řadu nemocí nebezpečných pro lidi i naše psí kamarády. Málo se však ví, že tento parazit je velice přizpůsobivý. V šedesátých a sedmdesátých letech minulého století bylo u nás klíště rozšířeno převážně v okolí velkých řek nebo v listnatých lesích v nížinách.
V následujících letech docházelo k masivní migraci tohoto parazita do dalších a dalších lokalit bez ohledu na skladbu porostu. Zabydlel se v jehličnatých lesích i ve vyšších nadmořských výškách. Byl zjištěn i na hřebenech Krkonoš. Obecně lze říci, že klíště je v současné době rozšířeno na celém území republiky.
Klíště kromě toho, že rozšířilo svoje teritorium plošně, přizpůsobilo se i teplotním podmínkám. Nyní je aktivní již při teplotách kolem 5 stupňů nad nulou, zvláště na místech přímého dopadu slunečních paprsků s vlastním mikroklimatem, např. na prosluněných jižních svazích, v závětří, kde je teplota o několik stupnů vyšší než v okolí. Klíšťata mají ráda vodu a vlhko, ale dokáží žít také v prostředí suchém, ve společenství teplomilných rostlin na vápencovém podloží.
Předpověď aktivity klíšťat
PSÍ BLOG - Jaký antiparazitní prostředek vybrat?