Používáme pouze technické cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu.


Dnes je 27. září 2023.


Někteří hoteliéři mají o ubytování svých čtyřnohých hostů svérázné představy

9.10.2016

Dovolená je časem, který mnozí z nás považuji za nejpříjemnější část roku. Kdy se můžeme toulat kde chceme a máme-li to štěstí i s kým chceme. V mém případě je to můj pes, nedovedu si představit, že bych svého čtyřnohého kamaráda nechal doma. Naše společné výlety jednodenní či víkendové nebo delší, několika týdenní cesty po Evropě začínají doma u mého počítače. Hledáním vhodné destinace, kam bychom se mohli společně podívat, která je pro nás oba natolik zajímavá, že stoji za návštěvu.

Najít příjemné ubytování, kde by byl hostem i můj pes, není zas tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Rezervační portály sice nabízejí desítky a stovky ubytovacích zařízení s relativně dobrým popisem hotelu, řadou fotografií, na nichž je prezentováno to nejlepší, co hotel může nabídnout, včetně aktuální ceny, volných termínů i možnosti okamžité rezervace či koupě pobytu. Ale určujícím faktorem, který rozhoduje o tom, zda budu prohlížet stránky nějakého hotelu nebo penzionu, je údaj o domácích mazlíčcích. Prohlížím jen takové, kde je poznámka, že domácí mazlíčci jsou vítáni a ubytováni zdarma. Pokud narazím na poznámku „domácí mazlíček je povolen po dohodě, za případný poplatek“ hledám dál. Ze zkušeností vím, že to znamená asi toto, o hosty bychom zájem měli, to ano, ale psa si nechte laskavě doma. Nevěříte? Bohužel je to tak, hoteliér musí vůči rezervačnímu portálu splnit jisté podmínky. V současné době, kdy se většina televizních reklam neobejde bez psa, je „in“ tvářit se jako psům přátelský hotel, dobře to vypadá. Bližší vymezení podmínek ubytování vašeho psa se dozvíte po zarezervování pobytu a pak se vcelku jasně ukáže vztah ubytovacího zařízení k domácím mazlíkům.

Setkal jsem se, dle mého názoru, s nehoráznou cenou za ubytování čtyřnohého člena rodiny, s částkou dvě stě ale i pět set korun za psa a noc, bez toho, aby na pokoji byla připravena miska na vodu a granule nebo deka či pelíšek pro čtyřnohého kamaráda. Navíc se striktním zákazem vstupu psa do jídelny. Dalším velmi běžným opatřeným ze strany takových hotelů je váhový limit psa, ubytují vás, když váš pes bude mít méně než deset kilo a za předpokladu, že ho budete nosit po hotelu v kabelce.

Na cestách jsem se ze strany ubytovatelů setkal několikrát s opravdu nevšedními nabídkami, když jsem se chtěl ubytovat spolu se svým psem. Podotýkám, že můj pes je slušně vychovaný, čistotný. Přesto mi například na Slovensku v hotelové recepci řekli, že mě ubytují, ale psa si mám na noc uzamknout v autě. Ve východní části Maďarska mi v jednom penzionu sdělili, že se ubytovat mohu pod podmínkou, že pes bude spát na balkoně. V hotelu v severní Itálii požadovali, abych psa při obědě odložil před jídelnou v k tomu určených boxech. Osobně si nedovedu představit, jak taková snídaně či oběd za štěkotu a vytí nešťastných psích mazlíčků, frustrovaných z toho, že nemohou být se svým páníčkem, uzavřených v klecích před jídelnou a rozdrážděných vůněmi z kuchyně, vypadá. A vědět to nechci.

V podivných nápadech nezůstávají pozadu ani tuzemští ubytovatelé. V jisté ekofarmě na Šumavě bude, dle údajů, pes ubytován na požádání. Ano, bude. Ale ve venkovním kotci za poplatek tři sta padesát korun za noc. V Krkonoších asi také nejsou hostům se psem příliš nakloněni, v jednom z penzionů mi jeho majitel řekl, že mně se psem ubytují, ale pokud můj pes bude některému z hostů vadit, budu muset okamžitě penzion opustit… Myslím, že nebudu sám, kdo má obdobné zkušenosti.