Se psem letadlem

U většiny leteckých společností se platí za psa v kabině jako za zavazadlo nad váhu. To se týká malých psů (max. 6 - 8 kg). Abyste ho mohli mít s sebou na palubě letadla, musíte mít předepsanou přepravku, jejíž rozměry jsou přesně určené, letecké společnosti proto nabízí ke koupi vlastní přepravky.
Nespoléhejte se na to, že vám letecká společnost vše vysvětlí a ulehčí. To, že s námi poletí pes, je vhodné nahlásit ihned při zakoupení letenky a doporučuje se nechat si potvrdit, že jsme společnost řádně informovali.
Větší pes musí cestovat v zavazadlovém prostoru. Na cestu letadlem je třeba pořídit pevnou přepravku vhodné velikosti, která vydrží ne vždy ohleduplné zacházení letištního personálu.
Většího psa asi málokdo nechá stresovat v zavazadlovém prostoru "jen" kvůli krátkodobé dovolené, s množstvím cizích lidí kolem, kteří si bednu podávají z ruky do ruky a na přepravní pásy, aby nakonec skončila v temném podpalubí plném neznámého hluku. Pokud s ním musíte cestovat letecky, je vhodné ho nejprve postupně zvykat na pobyt v letecké přepravce, aby se v ní cítil bezpečně.
Cesta letadlem pro velkého psa rozhodně není žádná příjemná záležitost. Na druhou stranu, pokud pejsek zvládne první let, ty další jsou pro něj jistě již méně náročné.
V době, kdy letadlo stojí na ploše, není zavazadlový prostor ani ochlazován ani vyhříván. Snažte se tedy vybírat let na dobu, kdy nejsou ani velká vedra v létě, ani velké mrazy v zimě. Také proto, aby při nakládání a vykládání nemusel váš pes v přepravní kleci čekat s ostatními zavazadly někde v horku nebo na mrazu.
Informujte palubní personál, že máte v zavazadlovém prostoru živé zvíře. Požádejte je, aby piloti monitorovali teplotu a tlak v zavazadlovém prostoru.
Některé letecké společnosti nepřepravují v zavazadlovém prostoru psy typu boxera nebo buldoga, kteří mohou mít za letu potíže s dýcháním.
Konkrétní podmínky jednotlivých leteckých společností najdete na jejich stránkách.