Používáme pouze technické cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu a díky analýze provozu neustále zlepšovali jeho funkce, výkon a použitelnost.


Dnes je 28. listopadu 2022.
Lockenhaus je jediný skutečně rytířský hrad v Rakousku

1.7.2019

Od Balatonu jsme se moje psiště a já smutně vraceli do Rakouska, stejnou cestou, co jsme přijeli. To děláme jen výjimečně, tentokrát jsem neměl na zkoumání krajiny, i když tenhle kout Maďarska neznám, ani pomyšlení. Znechutila mě poškozená střecha auta, sedřená a zdeformovaná anténa a taky představa, co by bylo, kdybych přišel k autu o chvíli později.

Před maďarsko-rakouskou hranicí začíná půvabná kopcovitá krajina, u nás málo známých, většinou zalesněných a nepříliš vysokých Günserských hor (600 – 900 m. n. m.), pohoří je oázou klidu středního Burgenlandu. Krásné lesy, meandrující řeky, pečlivě zemědělsky obhospodařovaná krajina dala vzniknout přeshraničnímu maďarsko-rakouskému přírodnímu parku Geschriebenstein-Irottkö.

Tady na okraji obce Lockenhaus, kousek za státní hranicí s Maďarskem, vysoko nad zemskou silnicí B56 Lockenhaus – Rechnitz, se na skalním ostrohu vypíná jeden z nejzajímavějších středověkých výšinných hradů Rakouska. Odborníci o něm říkají, že je jediným dochovaným skutečně rytířským hradem v zemi.

S výstavbou hradu se začalo pravděpodobně kolem roku 1200 na místě, které před tím opevnili Ilirové, Keltové i Římané. V písemných pramenech je zmíněn poprvé v roce 1242. Patří k nejstarším hradům Burgerlandu a jeho úkolem byla obrana proti mongolským nájezdníkům. Hrad byl ve vlastnictví českého krále Přemysla Otakara II., Maxmiliána II., ale i Alžběty Bathoryové, u nás známé jako Čachtická paní. I zde měla tato žena vraždit mladé dívky a koupat se v jejich krvi. Podle nejnovějších výzkumů dobových pramenů se někteří historici domnívají, že obvinění vznesená proti Alžbětě byla vykonstruovaná, proces byl politický a cílem bylo zmocnit se jejího obrovského majetku.

Zdaleka nejzajímavější je nejstarší část hradu, nejenom že odráží umělecký styl 13. století, ale dodnes je plný tajemství. Údiv vzbuzuje kultovní místo bez oken a dveří pouze s otvorem ve stropě, který se dal zakrýt kamenem, ukryté uprostřed hradu, dnes se mu říká rytířská síň, to napovídá, že byl v držení templářů. Ti však dle záznamů na území historických zemí Rakouska nepůsobili. Vysvětlením může být skutečnost, že hrad stojí na území bývalého uherského království. Neméně zajímavý je velký sál, původně používaný jako hodovní, s krásnou křížovou klenbou, osvětlen dvěma úzkými okny, má v rohu ve skále kopanou studnu. Výjimečné je i rozsáhlé členité podzemí hradu, zdobené řadou kamenných sloupů, dřevěných reliéfů a množstvím fresek. Sloužilo i jako hrobka majitelů hradu, rodiny Nádasdy.

Za dlouhá staletí se měnil hrad v impozantní pevnost. Rostlo a prosperovalo i městečko pod ním. Během války s Turky v roce 1683 došlo ke značnému poškození města i hradu. V protihabsburském povstání v 18. století došlo k dalšímu rabování a ničení hradu.

S opravami se začalo až po druhé světové válce. V roce 1968 koupil Lockenhaus profesor Paul Anton Keller a jeho manželka Margaret, celý objekt byl v té době v troskách. Prodali veškerý majetek a pustili se do oprav. Profesor Keller se konce rekonstrukce nedožil. Jeho žena pokračovala v započatém projektu. Na počest svého manžela přejmenovala hrad na "Prof. Paul Anton Keller Foundation - hrad Lockenhaus". V roce 1980 byla založena správní rada, které se podařilo získat finanční zdroje z veřejných, ale i soukromých prostředků a dokončit celkovou rekonstrukci objektu.

Dnes je impozantní zámek Lockenhaus především kulturním a společenským centrem. Jedinečnou atmosférou, historickou minulostí, úžasnou architekturou, obklopen přírodním parkem patří k nejvýznamnějším památkám Burgerlandu.

A tohle krásné místo nám padlo do oka už při cestě do Maďarska, ten impozantní hrad na kopci nad silnicí mě ohromil tak, že jsem k Balatonu přijel až večer. Musím říci, že o existenci tohoto hradu jsem neměl ani tušení. Při cestě z Maďarska sem bylo pro nás příjemné vědět, že hrad je přátelský k pocestným a že zde mohu přespat i se svým psem.

Hrad se pyšní několika krásnými apartmány s historickým nábytkem, ty jsou však jen pro klientelu, kterou nedoprovází čtyřnohý kamarád. Tato apartmá jsou většinou využívána svatebčany. Kromě těchto apartmánů je do hradu velmi citlivě zakomponován hotel s množstvím dvojlůžkových pokojů s příslušenstvím a tohle ubytování přímo na hradě nemá chybu.

Pro mě bylo zvláštní to, že hrad se soustředí na skupinovou klientelu, je tu připraveno množství aktivit pro malé, velké starší i mladé. Školní výlety, firemní a skupinové zájezdy. Pro tyto hosty jsou zde připraveny několikadenní historicky zaměřené programy, kterými je Lockenhaus znám nejenom v Rakousku, ale i v okolních zemích.

Jednotlivci jsou zde rovněž vítáni. V hradní krčmě se můžete dobře najíst i v doprovodu svého psa. Specialitou hradní krčmy jsou středověké hostiny, kdy vám na ohništi upečou maso a vy si ho můžete sníst při pravé nefalšované rytířské hostině rukama, zapíjet ho vínem či pivem a ruce si utírat do zástěry, kterou vyfasujete. Tyhle hostiny jsou ovšem určeny jen pro skupiny 20 lidí a více, když jste sami, je možné se domluvit a k někomu se přidat. Druhá možnost je sledovat hradní web a nahlásit se, když jsou vyhlášeny termíny hostin pro jednotlivce. Některé skupiny si za 110 EUR zaplatí i pěvce, který jim při hostině hraje a zpívá středověké rytířské balady. Hostiny jsou pořádány v rytířském sále a atmosféra je naprosto dokonalá a vy máte pocit, že jste se vrátili v čase o řadu století zpět. Po téhle hostině je příjemné, když si sednete na hradní terasu, přivřete oči a sledujete, jak se krásný den postupně mění v noc. Oceníte, že přestože jste na středověkém hradě, velmi blízko na vás čeká moderní koupelna a pohodlná postel.

Na hradě je hradní muzeum s mučírnou, výstava o rytířském řádu Templářů, sokolnický dvůr Na hradě sídlí jedna z největších kolonií netopýrů ve střední Evropě. V letních měsících se tady hrají i různá divadelní představení. Pro delší i kratší pohodové vycházky se čtyřnohým kamarádem jsou zdejší Günserské hory jako stvořené. Nakonec to nejdůležitější, vaše psiště má povolen vstup do všech prostor zdejšího hradu a je zde váženým hostem stejně jako vy.