Používáme pouze technické cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu.


Při procházkách, pokud je to možné, se vyhněte nasoleným chodníkům. Po vycházce opláchněte případnou sůl z tlapek studenou vodou a namažte je krémem na tlapky.

Dnes je 29. listopadu 2023.
Maková hora - půvabné místo nedaleko Orlické přehrady

19.3.2019

O Makové hoře, poutním místu vzdáleném asi 15 km od Příbrami se říká, že se zde dotýká nebe země. Může být, třeba když půvabnou krajinu středního Povltaví pokryje sníh a šedivá obloha splyne se sněhovou pokrývkou, případně když cáry nízkých mraků zahalí nevelký, ale velmi půvabný barokní chrám na vrcholu hory.

My, to znamená mé psiště a já, jsme měli na počasí štěstí, všední den, který jsme si vybrali k výletu, byl krásný, prosluněný, skoro jarní s modrou oblohou. Nejjednodušší cesta z Prahy na Makovou horu je po dálnici D4, z ní odbočíte směrem k Orlické přehradě a pak do vesničky Smolotely.

Pokud máte jen málo času nebo vás přepadne jarní únava, nechte svoje auto zaparkované u zdejšího hřbitova a pokračujte pěšky vzhůru do kopce asi jeden kilometr po úzké silničce až k chrámu na vrcholu hory. Nahoru se dá vyjet i autem, ale nemáte-li terénní auto, raději to nezkoušejte.

Pro ty, kterým nějaký ten kilometr nevadí a kvůli procházce přijeli, je zde připravena naučná stezka o šesti zastaveních, dlouhá cca 6 km, která vás upozorní na zajímavosti v okolí Smolotel, třeba na ložisko vzácné červené žuly nebo staré rýžoviště zlata. Seznámí vás i s historií poutního chrámu na vrcholu hory.

Barokní kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské byl postaven v letech 1719 až 1722 italským stavitelem Carlo Antonio Canevallem. Dochoval se v původní podobě, a postupem času se stal významným poutním místem. I dnes se zde konají bohoslužby a poutě, jejich rozpis lze vyhledat na internetu. Pro návštěvníka se psem, alespoň z mého pohledu, je lepší navštívit horu v den, kdy se tady nic nekoná.

Je tu, jak se říká, boží klid, alespoň byl v době mé návštěvy. V lese ještě ležely zbytky sněhu, sluníčko docela hřálo, a já jsem byl rád, že jsme se sem vydali právě v tomto období. Vzrostlý les částečně vadí ve skvostném výhledu a tím, že stromy neměly listy, bylo vidět takřka kolem dokola. Můžete si sednout na lavičku a kochat se pohledem nebo jen tak snít. Je tu fakt moc hezky.