Používáme pouze technické cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu.


Při procházkách, pokud je to možné, se vyhněte nasoleným chodníkům. Po vycházce opláchněte případnou sůl z tlapek studenou vodou a namažte je krémem na tlapky.

Dnes je 29. listopadu 2023.
Mariazell není jen poutní městečko

17.12.2018

Mariazell, kouzelné rakouské městečko, nacházející se poblíž hranic spolkových zemí Štýrska a Dolních Rakous, mě upoutalo při mém návratu z cesty po této spolkové zemi. To, že je to jedno z nejvýznamnějších míst mariánského kultu Evropy jsem věděl, ale že je to až magické a krásné místo, jsem netušil.

Mě a mé psiště k němu dovedla vcelku příjemná silnice spojující města Graz, potažmo Kapfenberg, a město St. Pölten, vinoucí se podhůřím Alp. Cesta vedoucí hlubokými údolími kolem křišťálově čistých říček, překonává i několik průsmyků. Je taková, jaké má můj pes rád. On totiž přesně ví, že páníček neodolá a zastaví na první a pak na každé další vyhlídce, aby se pokochal pohledem, zatímco on se bude moci porozhlédnout po nějaké té pesemesce. Vyhlídky z této silnice, třeba na vápencové pohoří Hochschwab, jsou opravdu krásné.

Samotné městečko Mariazell leží zhruba v polovině této cesty, v nadmořské výšce 868 m. n. m. Založeno bylo dle písemných pramenů 21.12. 1157. V současnosti v něm žije cca 1550 stálých obyvatel.

Skutečně nepřehlédnutelnou dominantou města je honosný barokní chrám, o jehož dnešní podobu se zasloužil opat Benedikt Pierin v letech (1644–1683). Barokní přestavbu tehdy vedl italský stavitel Domenica Sciassia. Chrám je považován za nejdůležitější poutní místo dnešního Rakouska a v minulosti býval jedním z nejdůležitějších poutních míst celé monarchie, a právě ten chrám jsem chtěl vidět.

Bylo pozdní odpoledne, spíš večer, když jsme přijeli do Mariazell. Auto jsme nechali na parkovišti a spěchali jsme ke chrámu, stojí na mírném pahorku a stavba je to opravdu impozantní, velká plocha před ním je propojena širokým schodištěm s tamním nezvykle velkým náměstím. Usadili jsme se na jedné z laviček před chrámem. Psiště se rozpláclo a chladilo na kamenné dlažbě a já okukoval katedrálu alespoň z venku. Poté psiště dostalo pokyn zůstaň, a já se šel podívat do dveří katedrály tak abych zároveň viděl na psiště i dovnitř. Na první, byť letmý pohled, bylo vidět, že vnitřní výzdoba je nádherná.

Vrátil jsem se zpět, podrbal psiště za ušima a pochválil za to, že celou dlouhou minutu vydrželo bez páníčka. Po chvíli jsme dospěli k názoru, že by neškodilo po dlouhé cestě něco k jídlu a k pití. Přesunuli jsme se tudíž přes náměstí do jedné ze zahrádek před místními hotely. Nutno říci, že pohled na katedrálu přes talíř s dobrým jídlem a vychlazeným nealkem byl takový optimističtější. Nás čas vyhrazený pro toto místo uplynul jak voda. Stmívalo se a bylo nutno vyrazit k domovu. To místo mělo tak příjemnou atmosféru, že jsme si řekli, že se sem vrátíme.

A kdy jindy se do tak působivého, křesťanskou mystikou plného místa vrátit než o adventu. Právě zde na malebném hlavním náměstí před bazilikou V Mariazellu začal ve čtvrtek 22. listopadu 2018 největší tradiční vánoční trh v Rakousku (trh je od čtvrtka do neděle každý víkend do vánoc).

Na vyzdobeném náměstí vás překvapí adventní věnec o průměru 12 metrů a váze šesti tun, který je ozdoben 24 svícemi. Společnost mu dělá obří perníková chaloupka pro děti, kde mohou zanechat svůj dopis ježíškovi. Nechybí ani živý betlém s domácími zvířaty a prázdnými jesličkami, které symbolizují čekání na ježíška.

My dospělí, kteří víme, jak to s dárky je, si radost můžeme udělat ve více než stovce stylových stánků, kde lze nakoupit celou řadu místních voňavých pochutin, včetně zdejšího vyhlášeného perníku i bylinkového likéru ze zdejší likérky. Nechybí punč, čaj, svařené víno, štrůdl, ani koláčky. Vůni teplé šunky a klobásků jsem neodolal já ani můj pes, k dostání je i tradiční vánoční zboží, různé řemeslné výrobky, ručně vyráběné betlémy i vánoční ozdoby. Příjemnou atmosféru umocňují stovky světýlek, jimiž jsou ozdobeny jednotlivé stánky. Jejich krása, spolu se slavnostním osvětlením, vynikne až po setmění a je škoda si ji nechat ujít. Doprovodný kulturní program odpovídá důležitosti místa. Letos byl vyvrcholením prvního předvánočního víkendu nedělní koncert světoznámého Mozartova chlapeckého sboru z Vídně, jenž se uskutečnil v místní bazilice ve dvacet hodin.

Podobné koncerty i úžasná večerní atmosféra jsou důvodem, proč přenocovat. Na booking.com najdete několik psům přátelských hotelů ve městě i v blízkém okolí. Z důvodu venčení i většího klidu pro psiště je lepší přespat stranou hlavního dění. Cestu z Čech nebo z Moravy na otočku nedoporučuji, město je přece jen v horách a cesta po namrzlé horské silnice potmě není nic moc a navíc je to dost daleko.

Radní města dali návštěvníkům adventní dárek v podobě bezplatné aplikace, kterou si můžete stáhnout do mobilu. Najdete v ní kulturní program jednotlivých adventních dnů, plánky parkovišť i jejich aktuální obsazení, informace o případných dopravních zácpách či uzavírkách. Jsou v nich jízdní řády místních vlaků i historické parní lokomotivy, včetně jízd historické tramvaje. Nechybí jízdní řády zdejších lanovek, či informace o provozu místních muzeí, včetně gastronomických zařízení.

Mariazell není jen katedrála a náměstí, město má i krásné okolí a je ideálním místem na prodloužený víkend. V provozu jsou tu dvě lanové dráhy, ta kratší vás vyveze na vrchol Bürgeralpe (1254 m). Odkud budete mít město jak na dlani. A nejen to, výhled je i na Mürzstegerské Alpy a Türnitzské Alpy. Ta druhá vás vyveze na vrchol Gemeindealpe (1626 m), kde je jedenáct sjezdovek. Terény pro běžkaře tu mají také. Pro pěší je vhodná vycházka k půvabnému jezeru Erlaufsee, tři km vzdálenému od Mariazellu. Sem se můžete svést historickou tramvají. Zajímavostí je tady mnohem víc.