Se psem na lodi
Léto, voda a slunce patří neodmyslitelně k sobě. K vodě se pojí lodě a vás doprovází pes. Naskýtá se otázka, je možné výše uvedené skloubit? Jde to, záleží na každém z nás, čemu dá přednost, co má nejraději a také na finančních možnostech.
K příjemným zážitkům letních dnů u nás v České republice patří rozšíření dopravy o sezonní lodní linky různých paroplavebních společností, většinou soukromých přepravců. Svou činností zpestřují a obohacují dopravní možnosti na přehradních nádržích, plavebních kanálech i v úsecích splavných řek, v oblastech vyhledávaných v letních měsících především rekreanty a lidmi, kteří dali přednost tuzemské dovolené před zahraničím.
Vzhledem k tomu, že tato služba je považována za veřejnou dopravu, je pes zpravidla respektován a je na něj pohlíženo jako na zákazníka. Platí někde polovic, jinde má stanovenou cenu jízdenky, jsou i takové lodní linky, kde se pes sveze zdarma za předpokladu, že cestuje s páníčkem. Může se stát, že váš psí kamarád rozrušením z pro něj nového prostředí na plavidle vytvoří hromádku… buďte na tuto situaci připraveni a pečlivě po něm ukliďte, posádka výletní lodi, parníku na Vltavě či trajektu na Jadranu se zklidní a bude jistě přívětivější.
Dobrodružnější povahy se vydávají na vodu - sjíždění řeky i se svým psem. Pravdou je, že v kánoi na Lužnici či Sázavě většinou sedí spokojeně psi menšího vzrůstu a hmotnosti, kteří se zájmem sledují vše kolem. Jak známo i zvířata mají smysl pro humor a škodolibá kočka provokatérka dokáže z bezpečí břehu rozparádit vašeho psa natolik, že neplánovaná koupel celé osádky se stane realitou. Změna polohy vašeho psího kámoše větších rozměrů v úzké kánoi může být také zapeklitou komplikací s obdobným koncem. V případě, že si plánujete několikadenní cestu po řece, je dobré předem ověřit, zda na tábořišti či v kempu, který hodláte navštívit, přijmou i vašeho psa.
Oblíbené jsou sjezdy divokých horských řek v Rakousku, Slovinsku i v řadě jiných evropských zemí. V půjčovnách si lze pronajmout raft i veškeré potřebné vybavení včetně služeb zkušených průvodců. Na tuto vodu sebou psa neberte.
Romantickou a vyhledávanou atrakcí u některých vodných nádrží nebo u moře jsou projížďky plachetnicí. Jsou krásné, ale pes, který není zvyklý, nedokáže vyrovnávat náklon lodě a může být nervózní. Pokud se na takovou vyjížďku necháte zlákat, plovací vesta pro vás i vašeho psa je plně na místě. Větru se, jak známo, poručit nedá.
Trajekty na Jadranu slouží k přepravě vás, vašeho psa i vašeho auta, jste zákazníci a tak je na váš nahlíženo. Maximální ohleduplnost se očekává od všech účastníků přepravy. Oficiálně je vyžadováno, aby pes měl vodítko a náhubek, v praxi obvykle náhubek není vyžadován, ale je jistější mít ho s sebou. Stejně tak psí pas s údají o očkování může být vyžadován. Na některých trasách smí pes na venkovní palubu, někde smí i dovnitř. Jsou i trasy, kde pes musí plavbu strávit v kotci. Proto se před výletem informujte u provozovatele, za jakých podmínek může pes cestovat.
Výletní lodě obřích rozměrů vybavené veškerým luxusem a pohodlím, křižující moře a oceány, se stávají magnetem i pro českého turistu. Bohužel lodní společnosti psi na okružních výletních plavbách nepovolují. Jedinou výjimkou je transoceánská plavba lodí Queen Mary 2, ovšem za zvláštních podmínek: pes musí být celou dobu plavby v kotci na speciální palubě, kde se o jeho krmení a venčení stará personál. Páníčkové smí psa pouze navštěvovat.
Mnozí Češi také propadli kouzlu plavby po řece v obytné lodi. Ideální destinací pro tento způsob trávení dovolené je Holandsko. Lze si zde najmout obytnou loď a po nezbytném proškolení obsluhy lodě se můžete vydat na cestu plavebními kanály. Při výběru lodě si nechte poradit, opravdu profesionální obsluha se vás zeptá, jakého máte psa a podle psa doporučí loď. Vlastníte-li malého, temperamentního a ztřeštěného psa, přezdívaného motorová myš, může se stát, že bude ve vodě častěji, než si přejete, nedobrzdí a pověstné „člen posádky přes palubu“ se stane skutečností. V tomto případě dejte přednost lodi uzavřené. Jsou psi, kteří se rádi koupou, mnohdy i bez páníčkova svolení. Dostat pak zpět na loď například 45 kg vašeho psa a k tomu 10 litrů vody v jeho kožichu je nadlidský výkon, pro takového psa je nezbytná loď s koupací plošinou a s horní palubou, kam si může lehnout a oschnout, jinak budete mít v podpalubí vše mokré. Plemena, která hůře snášejí teplo, neberte na plavbu v nejteplejších měsících roku.
Tento způsob dovolené je zajímavý nejen pro vašeho psa, kterého na každém kotvišti čeká nová várka úchvatných a dříve nepoznaných pesemesek, ale i pro vás. Život kolem kanálů a řek plyne svým tempem, má řadu pro nás neznámých půvabů. Holandsko je velmi krásná země s bohatou historií, množstvím pozoruhodných památek a kulturních tradic, které stojí za to objevit. Plavební kanály jsou po staletí pavučinou a duší této země a vy budete na lodi v centru dění. A vychutnáte si plnými doušky tuto jedinečnou atmosféru.