Používáme pouze technické cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu.


Při procházkách, pokud je to možné, se vyhněte nasoleným chodníkům. Po vycházce opláchněte případnou sůl z tlapek studenou vodou a namažte je krémem na tlapky.

Dnes je 29. listopadu 2023.
Národní park Harz

Národní park Harz patří u nás k méně známým výletním destinacím Německa. Drsný, mýty a pověstmi opředený kraj lesů a hor, rozprostírající se v nejsevernější části německého středohoří, na hranicích tří spolkových zemí, Dolního Saska, Saska -Anhaltska a Durynska.

Díky nadmořské výšce pohoří, 1 132 m.n.m., se stal nejoblíbenějším cílem turistů a lyžařů severního Německa. Dochovala se tu neporušená pásma lesů, bažin a mokřadů, snad i z toho důvodu, že tudy procházela pečlivě střežená hranice mezi bývalou NDR a jejím západním sousedem.

Dnes se můžete těšit pohledem na nejvyšší horu pohoří Brocken, pokud vám to dovolí často přítomná mlha, která dala vzniknout lidovým pověstem, že právě tady pod závojem mlhy tancovali čarodějnice, které se tady scházeli na Filipojakubskou noc.

A co víc, na vrchol nemusíte pěšky, odveze vás tam parní lokomotiva po úzkorozchodné trati, vybudované před více než sto lety. Pro psy platí povinnost mít ve vlaku náhubek. Mají-li v kohoutku více než 20 cm, platí poloviční jízdné. Nádraží na vrcholu hory je nejvýše položeným nádražím Německa. Unikátní technická památka železnice je zajímavá i tím, že přes poměrně prudké stoupání není horská dráha ozubnicová. Úzkorozchodné tratě se mohou stát vašim dopravním prostředkem po celém pohoří Harz, tratí se dochovalo několik a spojují ta nejzajímavější místa národního parku. Jsou východiskem do hlubokých lesů, tajuplných bažin i mokřadů, kterými prochází mimo jiné nejznámější Goethova stezka. Horské pláně a vyhlídky představuje stezka čarodějnická, Harzer-Hexen-Stieg. Máně známé, avšak stejně zajímavé jsou i stezky místního geoparku, mapujícím geologicko-hornickou minulost kraje.

Národní park má celou řadu vzácných obyvatel, a pokud půjdete potichu, určitě je zahlédnete. Žije tu kočka divoká, rys ostrovid, jelen evropský, datel černý a další. Do hlubokých lesů se můžete vydat i s kvalifikovaným průvodcem, kterého si můžete najmout. Neopakovatelným zážitkem je organizované krmení rysů pracovníky národního parku.

Kraj nabízí množství kulturních památek. Úchvatná je hrázděná architektura středověkých domů v městečku Wernigerode . Pohádkový je i zámek nad městem. Historické jádro městečka Goslar, zámek, klášterní kostel a stará část Quedlinburgu jsou zapsána v seznamu památek UNESKO. K technickým památkám Harzu patří již zmíněné úzkokolejné železnice, vodní díla i doly Rammelsberg.