Používáme pouze technické cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu.


Při procházkách, pokud je to možné, se vyhněte nasoleným chodníkům. Po vycházce opláchněte případnou sůl z tlapek studenou vodou a namažte je krémem na tlapky.

Dnes je 29. listopadu 2023.
Piknik v zámeckém parku Grafenegg

4.8.2019

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je ze hřbetu koně, já bych to rčení tak trochu doplnil, pohled do krajiny, z pohodlí starého historického kočáru z dob bývalé monarchie, taženého krásnými lipicány, není úplně k zahození, obzvlášť když vás vozka veze kolem rozsáhlých ohrad, za kterými se pase celé stádo těchto úžasných krasavců.

Po několika příjemných dnech v Piberu, v blízkosti hřebčína, jsme se psiště a já spakovali a řekli si, že každá pohádka končí a vydali se k domovu. Ale jak jsme zjistili cestou, ne tak úplně.

V Dolním Rakousku jsme narazili na úžasný zámek s krásným parkem jménem Grafenegg a mě upoutal slogan, který zval k návštěvě 33 ha velkého zámeckého areálu „Téměř jako v pohádce, jen je všechno pravé“ Musím říci, že ten slogan je pravdivý.

Svou dnešní romantickou podobu získal zdejší zámek v letech 1840 až 1888. Přestavbu z původního vodního hradu inicioval hrabě August Ferdinand Breuner-Enckevoirt a jeho syn August Johann. Stavební práce vedl Leopold Ernst (1808-1862), později jeho syn Hugo Ernst, který stavbu dokončil. Od roku 1894 do dnešních dnů je zámecký areál v majetku rodu Ratibořských. V 70 letech byl zámek včetně parku za podpory zemské vlády Dolního Rakouska restaurován a zpřístupněn veřejnosti.

Víc než pozoruhodný a zároveň krásný je zámecký park, ve kterém najdete více než 2000 exotických, listnatých a jehličnatých stromů. Stáří některých jedinců je odhadováno až na 250 roků, všude množství okrasných záhonů se spoustou květin a ozdobných travin. Park vám představí zahradní architekturu 19. století i řadu sochařských děl.

Úžasné na parku je to, že tu nenajdete cedule „nevstupujte na trávník“, ale na rozsáhlých travnatých plochách jsou sem tam rozmístěna pohodlná dřevěná lehátka k volnému použití, můžete se uvelebit na lehátkách na trávníku nebo pod stromy, kde uznáte za vhodné, své lenošení si můžete zpestřit piknikovým košem plným dobrot, který vám připraví v zámecké restauraci. Pokud se vám už nikam nechce, tak jako se v horkém letním dnu nechtělo nám dvěma, psištěti i mě, můžete přespat v zámeckém, psům přátelském hotelu, který je stejně jako vinárna přímo v zámeckém parku.

V něm najdete i jezdeckou školu, venkovní jeviště s 1750 místy k sezení, a koncertní síň s 1300 místy. Zdejší hudební festival Musik-Festival Grafenegg se u veřejnosti těší velké oblibě. Kromě toho se tu pořádá v letních měsících takřka denně nějaký koncert. Zdejší park je místem pořádání dolnorakouské zemské zahradní výstavy, ale i jedněch z největších adventních trhů v této spolkové zemi.

Neméně úžasným místem je samotný zámek, krásný je nejenom z venku ale i zevnitř, rovněž žije bohatým kulturním životem. Jeho největší a nejkrásnější sály jsou využívány ke komorním koncertům, výstavám i seminářům, slouží běžným oslavám i svatebčanům.