Používáme pouze technické cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu.


Dnes je 27. září 2023.
Podzimní výlety se psem může zpestřit houbaření

26.10.2017

Letošní podzim nabídl několikrát i pár krásných dnů, jistě nejsem sám, kdo miluje babí léto s azurovou oblohou, příjemnými odpoledními teplotami a ranními mlhami. Křišťálovou ranní rosou, jež dává vyniknout jemné kráse pavučin, které spolu s celou škálou barevného listí charakterizují tento čas.

Zatímco já si při společných vycházkách užívám podmanivé zádumčivé krásy barevných podzimních lesů, jejich fantastických světelných kontrastů i dalekých výhledů z horských hřebenů, moje psiště se nemůže nabažit množství pachů, které mu prozradí, kdo se tudy před námi toulal. V tajuplné knize lesních porostů a cest čte s mnohem větší jistotou než já, a na rozdíl ode mě mu neunikne řada informací, které mně zůstávají utajeny. Ale i tak se dozvím, kteří živočichové v lesích žijí, každý po sobě sem tam přece jen nějakou tu stopu zanechá.

Podzimní lesy bývají plné hub, a letos jich roste opravdu požehnaně. Nepatřím k nadšeným houbařům a sbírám jen několik druhů nejznámějších hub. Houby mám rád, s chutí si dopřeju smaženici a v zimě maso na houbách. Jen čištění a krájení hub nepatří k mým oblíbeným činnostem a proto při svých výpravách do lesa sbírám jen krásné kousky a ty okousané od plžů tam nechávám.

Samozřejmě mě napadlo, využít skvělý nos svého čtyřnohého kamaráda k vyhledávání hub. Obvykle je velmi zvědavý a zajímá ho vše, co dělám, spoustu věcí ode mě okoukal, aniž bych ho něčemu musel učit. Asistuje při otvírání poštovních zásilek, nákupech, vaření i úklidu. Nejraději má činnosti spojené s balením na cesty. Moje představa, že se zapojí i do hledání hub, když to vidí u páníčka, bohužel vyšla naprázdno, zajímá ho v lese všechno možné, jenom ne houby, takže hledání zůstává na mně.

Pokud se vydáte obdivovat barvami hýřící podzim do některé z okolních zemí, určitě i tam narazíte na houby. Ale pozor, ne všude můžete sbírat houby bez omezení jako je tomu u nás. Než se tedy v zahraničí vydáte do lesa na houby, je dobré se předem informovat na místním úřadě, jaká zákonná pravidla tam platí, abyste zbytečně za houbařskou vášeň nezaplatili pokutu.

Například v Rakousku smí houbař sebrat maximálně 2 kg hub za den. Jedná-li se o skupinu houbařů, může mít dohromady nejvíce 8 kilogramů nasbíraných hub. Houby se smí u Rakušanů sbírat jenom pro osobní potřebu a to v čase od 7 do 19 hodin. Po 1. říjnu je doba houbaření omezená dokonce jen do 17 hodin. Ve Francii může starosta omezit sbírání hub v obecním lese. Někde jsou na cedulích informace, že cizí houbaři si musí dojít pro povolení na obecní úřad. V severní Itálii v provincii Jižní Tyrolsko musíte na poště, v bance nebo v sídle organizace pro cestovní ruch zaplatit za povolení ke sběru hub 8 eur za každý den a každou obec, na jejímž území budete houby sbírat. Na Slovensku sbírání hub omezeno není, jen je nutné v takových lokalitách jako je například vojenský výcvikový prostor Záhorí dodržovat dni, kdy je les přístupný veřejnosti.

Tahle barevná podzimní krása ale nepotrvá věčně, vyberte si proto některý z našich tipů na psům přátelské hotely a vydejte se na pár dní do přírody.