Používáme pouze technické cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu.


Při procházkách, pokud je to možné, se vyhněte nasoleným chodníkům. Po vycházce opláchněte případnou sůl z tlapek studenou vodou a namažte je krémem na tlapky.

Dnes je 29. listopadu 2023.
Procházka brdskými lesy ke zřícenině Valdek

23.4.2019

Romantická zřícenina hradu Valdek patří ke klenotům Brdské vrchoviny. Na dlouhá desetiletí ukrytá ve vojenském újezdu se takřka vytratila z širokého povědomí. Několik generací turistů už ani nedoufalo, že ji, stejně jako rozsáhlé brdské lesy, někdy uvidí. Některým šťastlivcům se to povedlo, po otevření újezdu byl hrad nějakou dobu volně přístupný. Při mé první návštěvě mě uchvátila dovednost stavitelů hradu. Jednotlivé kameny tvořící hradní zdi jsou do sebe tak precizně poskládané, že připomínají spíš puzzle. Tvoří neskutečně krásné, řemeslně dokonale provedené, takřka rovné kamenné zdi.

Hradby, hlavní věž i zdi paláců na to, že hrad byl už v roce 1623 uváděn jako pustý, se dochovaly v nebývale dobrém stavu a poměrně velkém rozsahu. Myslím jsem nebyl jediný, koho napadlo, že vše chybějící by šlo dostavět. Pokud si myslíte, že do podobného dobrodružství by se pustil jen blázen, tak se mýlíte. Při loňské návštěvě Štýrska jsem narazil na hrad, který jeho současný majitel, pán z Lilie, opravuje již třicet let. Zamiloval se před lety do podobné ruiny, dnes v ní pronajímá kouzelné apartmány, Můžete přespat třeba v úžasném apartmá hned v přízemí, na druhém nádvoří, pokud vám ovšem nebude vadit, že je to bývalá hladomorna, ale o tom někdy příště.

Při mé předposlední návštěvě hradu Valdek přibylo na nádvoří ohniště, kupa odpadků, a z brány byl vylomen kus gotického oblouku a ležel opodál, byl to dost smutný pohled. Skoro jsem byl rád, když se kolem hradu objevili cedule zakazující vstup do jeho nitra, snad alespoň z části odradí ty, kteří na hrad přijdou s ne zrovna čistými úmysly. Dnes je brána opravena. Úředně je hrad kulturní památkou, která je z důvodu havarijního stavu veřejnosti uzavřena.

Pokud neporušíte zákaz vstupu, a to raději nedělejte, můžete hrad v současné době vidět pouze z venku. Obecně se uvažuje o zakonzervování hradní zříceniny a zpřístupnění veřejnosti. Otázkou je kdo a kdy hrad opraví a zpřístupní. Jen pro zajímavost, zájem o hrad, opravy a provoz projevuje blízká obec Chaloupky, účastnit se na projektu oživení hradu chce i mikroregion Hořovicko. Destinační agentury, svého času tři, (zda jich je aktuálně více nebo méně nevím) se rovněž hodlají podílet na turistickém rozvoji Brd. Současným vlastníkem Valdeka jsou vojenské lesy a statky, které nezavrhují žádnou variantu, která by vedla k smysluplnému využití hradu. Z pohledu obyčejného turisty nezbývá než doufat, že se opraveného přístupného hradu dožijeme.

Romantická krása hradu okouzlila mnohé osobnosti národního obrození, Boženu Němcovou, Karla Jaromíra Erbena, Jaroslava Vrchlického nebo Karla Hynka Máchu. Oblíbeným cílem výletů zůstal i za první republiky.

Ve třicátých letech 20. století šlechtický rod hrabat z Hanau odprodal hrad Klubu českých turistů. Ten v jeho blízkosti vystavěl turistický hotel Valdek, který otevřel v roce 1933. Hotel sloužil turistům do začátku druhé světové války. Po válce, při rozšiřování zdejšího vojenského újezdu se hrad stal jeho součástí. Skryt veřejnosti zůstal až do roku 2016, kdy takřka celý bývalý vojenský prostor byl zpřístupněn veřejnosti.

Valdek je ideálním cílem pro všechny, kteří jezdí na výlety se svým psem. Nejsnadnější cesta ke zřícenině je z Prahy po dálnici D5 směr Hořovice do vesničky Neřežín, zde můžete nechat auto ve vsi, na oficiálním parkovišti a dál pokračovat pešky. Zákaz vjezdu do lesů je hned na konci vesnice. Vy však půjdete asfaltovou silničkou, vroubenou lesy, po žluté turistické značce zhruba 1,5 až 2 km k bývalému hotelu Valdek. Hotel je dnes vojenským objektem a vjezd k němu je povolen pouze vozidlům s patřičným povolením a vozidlům VLS. Před ním je prostorné parkoviště a na jeho okraji pod stromy stojí příjemný altán s lavičkami. Odtud je to ke hradu jen pár desítek metrů.

Pokud se nechcete spokojit s pohledem na hrad ze zmíněného altánku, můžete popojít blíž, před bývalým hradním příkopem přibyla lavička, a z ní je pohled na hrad velice hezký. Do vlastního objektu však kvůli jeho havarijnímu stavu nechoďte. Bohužel množství lidí neakceptuje zákaz vstupu, leze po hradbách a občas jimi uvolněné kameny padají dolů.

K celodennímu výletu pro ty, kteří přijedou autem, se lépe hodí 5,5 km dlouhá cesta z Podluhů. Vydáte-li se touto cestou, mnohem lépe si vychutnáte krásnou krajinu i kouzlo brdských lesů.