Používáme pouze technické cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu a díky analýze provozu neustále zlepšovali jeho funkce, výkon a použitelnost.


Dnes je 28. listopadu 2022.
Procházka s úchvatnou vyhlídkou na Karlštejn

24.2.2019

Na tenhle výlet se můžete vydat z Prahy i vlakem, odveze vás i vašeho čtyřnohého kamaráda za pár desítek minut údolím řeky Berounky, do půvabné krajiny se statusem CHKO Český kras. Krajiny devonských vápenců, šedých romantických skal i starých lomů. Dochovali se tu louky se vzácnými stepními společenstvími i rozsáhlé listnaté lesy. Je tady nepřeberné množství míst, jež jsou svědky naší dávné, pradávné i nedávné historie. My si však k dnešnímu výletu vybereme hrad Karlštejn, nebo postaru Karlův Týn.

Ten býval oblíbeným cílem výletů od doby národního obrození, zvláště poté, kdy byl slavnostně 14.7 1862 zahájen provoz Západní dráhy. Z Prahy, tehdy Západního nádraží, dnes Smíchov, přes Plzeň do Furth im Wald.

Velké množství výletníků byl možná jeden z důvodů, proč rakousko-uherská památková instituce, Ústřední komise pro zajišťování a zachování stavebních památek, doporučila provést celkovou opravu a rekonstrukci hradu. Příkaz k ní vydal císař František Jozef I. roku 1887. V roce 1901 pak osobně přijel vlakem na zdejší nádraží, aby zkontroloval, jak je jeho příkaz plněn. Zda byl císař s opravami hradu spokojen, jak dlouho se tu zdržel, jsem v dostupných písemnostech nenalezl.

Opravou hradu byl pověřen architekt Josef Mocker, po jeho smrti, v roce 1899, stavbu dokončil v roce 1905 stavební rada inženýr Krch a zanechal nám ho v té podobě, co ho známe dnes. Monumentální, působivý a krásný. Pravdou je, že hrad trochu přestavěli ve snaze dát mu původní gotickou podobu. Něco ubourali, něco přistavěli a v konečném důsledku je hrad trochu jiný než za doby Karla IV.

Ten začal s výstavbou hradu pravděpodobně v roce1348, původně mělo jít o jednoduché soukromé sídlo, záhy však změnil kompozici tak, aby hrad mohl sloužit nejenom jako reprezentační sídlo, ale především jako důstojná pokladnice k uschování říšských a českých korunovačních klenotů, důležitých listin - zemských desek i náboženských relikvii.

Interiéry stavby, ty nejvzácnější, se dochovaly do dnešních dnů, kaple svatého Kříže se souborem gotických obrazů mistra Theodorika, interiér kostela Panny Marie i s kaplí sv. Kateřiny, Dochovala se císařova pracovna i ložnice a řada reprezentačních místností. Za zmínku stojí i to, že v den výročí císařova úmrtí 29.11., se na hradě v kostele Panny Marie slouží rekviem. O této tradici se říká, že nebyla dosud žádný rok za dlouhá staletí přerušena.

Pro návštěvníka se psem jsou prostory hradu bohužel zapovězeny. Se čtyřnohým kamarádem můžete dojít jen k budově purkrabství na nádvoří. Hrad je otevřen celoročně, a pro ty které doprovází na cestách pes, je lepší navštívit ho mimo sezónu, i tak je tu skoro hlava na hlavě a v létě je zde i v obci pod hradem víc lidí než na příslovečném Václaváku.

Chceme-li prožít opravdu pohodový výlet a alespoň z části se vyhnout davům, vystoupíme z vlaku na nádraží Hlásná Třebáň. Po žluté značce se vydáme do Karlštejna. Odměnou za několik kilometrů navíc vám bude dech beroucí pohled na hrad, který se vám naskytne z louky od křížku vedle altánku, na žluté značce asi 1,5 km od obce Karlštejn.

Přejdete na opačnou stranu louky, je to jen pár desítek metrů, hrad se vám ukáže v celé své kráse a majestátnosti. Těch několik desítek kroků vás při troše fantazie může přenést o více než šest století zpět, obzvlášť když napadne sníh a zmizí vše, co připomíná 21 století.

Možná se odsud díval na svůj hrad i císař Karel IV. Stejně jako jemu budou nad vaší hlavou kroužit a krákat hejna havranů, snový výhled na snový hrad může vaši fantazii rozjitřit natolik, že budete slyšet dusot koní a snadno si představíte císaře, jak koňmo se svou družinou spěchá na svůj hrad.

Vás však žlutá značka dovede do horní části obce ke hradu, odtud pokračuje k lomu Malá Amerika s příkrými stěnami a na dně s jezírkem, patří do soustavy lomů propojených štolami, z nich nejznámější je lom Velká Amerika (v blízkosti lomů buďte maximálně opatrní a mějte psa na vodítku). Tady pokud nechcete jít na Velkou Ameriku, odbočte po červené ke Kubrychtově boudě, poblíž ní se nachází na Bubovickém potoce Bubovické vodopády. Potok je však po většinu roku vyschlý. Od křižovatky turistických cest opět po žluté značce se dostanete do vsi Srbsko, odkud vlakem zpět do Prahy.

Pro ty, kteří přijedou na Karlštejn autem, je u řeky velké placené parkoviště i s toaletami.