Používáme pouze technické cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu.


Při procházkách, pokud je to možné, se vyhněte nasoleným chodníkům. Po vycházce opláchněte případnou sůl z tlapek studenou vodou a namažte je krémem na tlapky.

Dnes je 29. listopadu 2023.
Říp – hora bájného praotce Čecha.

Nejkrásnější svátky v roce jsou minulostí, do konce roku zbývá pár desítek hodin a řada z nás si říká, jak ten starý rok elegantně ukončit nebo začít ten nový. My pejskaři máme jasno, rok začíná i končí vycházkou, stejně jako každý jiný den. Ale na přelomu roku může skončit nebo začít i příjemnou až symbolickou vycházkou na jedno z mystických míst Čech.

Kdo by neznal bájnou horu Říp. V Čechách určitě všichni. Jako děti jsme ve škole četli Jiráskovy „Staré pověsti české“ o praotci Čechovi, který k hoře přivedl svůj lid, okem hospodáře přehlédl kraj a svému lidu sdělil, to je ta zem mlékem a strdím oplývající a rozhodl se zůstat.

Jak to bylo doopravdy, se už asi nedozvíme, ale to vůbec nevadí, pod horou, ze které lze za dobré viditelnosti přehlédnout jednu třetinu Čech, se nám žije vcelku dobře. Mnozí ji navštívili při školním výletu, věřící o poutích, turisté jen tak pro radost, další se na ní dívají z okna. Zdaleka viditelná a nezaměnitelná silueta hory nás provází při cestách z Prahy do severních častí naší země. Traduje se, že alespoň jednou za život by na její vrchol měl vystoupat každý Čech.

Hora Říp (čedičová kupa) se vypíná dvě stě metrů nad okolním, mírně zvlněným terénem a svou nadmořskou výškou 455,5 m. n. m. je dominantou kraje. Její vrchol byl a je magickým místem. Svědčí o tom románská rotunda, poprvé zmiňovaná v Kosmově kronice. Říp proslul tábory lidu v době národního obrození, odtud byl odebrán kámen uložený do základů Národního divadla. I dnes se zde pořádají různé poutě a setkání.

Hora je v současnosti zalesněná habrobukovým lesem, nebojte se, o výhled, který uchvátil praotce Čecha, nepřijdete, jsou zde tři vyhlídky: Roudnická, Mělnická a Pražská. Pohled do české kotliny je za dobré viditelnosti úžasný. Kousek pod vrcholem stojí turistická chata, zbudovaná v roce 1909 Klubem českých turistů. Zde se můžete občerstvit i zakoupit vstupenky na prohlídku zmiňované rotundy svatého Jiří. Nechal ji postavit kníže Soběslav I. na památku vítězné bitvy u Chlumce, kde se utkal s králem Lotharem. Rotunda je s průvodcem přístupná od dubna do konce října.

Pokud se vydáte k Řípu autem, můžete zaparkovat na podřipském parkovišti (v obci Krabčice odbočíte vpravo do obce Rovné a po kilometru doleva, alejí k parkovišti), odkud je to na vrchol hory cca jeden kilometr. Pojedete-li vlakem, z Roudnice nad Labem vede na vrchol hory červená turistická značka a cesta je asi 6,5 km dlouhá. Máte-li méně času nebo hledáte kratší trasu, místní lokálka vás doveze do obce Ctiněvsi a odtud 2,5 km opět po červené, případně můžete vystoupit ve Vražkově a pak 4 km po žluté. Možností je víc.