Používáme pouze technické cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu a díky analýze provozu neustále zlepšovali jeho funkce, výkon a použitelnost.


Dnes je 28. listopadu 2022.

Rok pod psa nebo pro psa?

3.1.2021

Uplynulý rok jsem si pro sebe nazval rokem psa, nemám tím na mysli mnohými proklínanou tabulku stvořenou na ministerstvu zdravotnictví, ani si neberu inspiraci z čínského či jiného východoasijského kalendáře.

Rokem psa proto, že to čtyřnohé, chlupaté a věrné zvíře se pro mnohé z nás stalo po dlouhé covidové týdny takřka jediným společníkem. Je stoprocentně jisté, že omezení služeb i výroby nepotěšilo pracovníky v postižených oborech, zato však potěšilo naše domácí čtyřnohé mazlíky. Konečně jsme s nimi zůstali doma a máme pro ně víc času. A právě oni se snaží, den co den, nás potěšit.

Co na tom, že se mi to chlupaté mazlivé stvoření už dávno nevejde do náruče, ve které tak rád ve svém štěněcím období spal a odpočíval. Štěndo vyrostlo a dospělo, touha být u mě co nejblíž mu zůstala, tak se alespoň přitulí, hlavu položí do klína a dívá se na mě svým kouzelným, bezelstným a upřímným pohledem. Tyhle krásné a šťastné chvíle si pak spolu náležitě užíváme. Dlouho a lehounce ho hladím, někdy podrbu za ušima, jindy pod bradou nebo na bříšku.

On přivře oči a po chvilce tvrdě spí. Vůbec mu nevadí, že jednou rukou hladím jeho kožíšek a tou druhou obsluhuji notebook, jako by věděl, že páníček musí mnoho věcí vyřídit, i že se rád podívá, co je ve světě nového. On dobře ví, že jsou chvíle, kdy mě nesmí vyrušovat. Je spokojený, že se mnou nemusí do kanceláře a pracuji doma ve své pracovně, taky ví, že u psacího stolu dlouho nevydržím a přesunu se k němu na pohovku.

Nevím, jak to dělá, ale naprosto přesně pozná, kdy jsem s tou či onou prací hotov, začne se na pohovce vrtět, otevře oči a dožaduje se pozornosti, dívá se upřeně na mě a já v jeho očích vidím, že na mě čekal už dost dlouho, tudíž je nejlepší čas na hru, případně na ranní, dopolední či odpolední nebo večerní vycházku, těch jsme si v covidovém roce dopřáli opravdu hodně, většina z jich byla v nejbližším okolí domova, a výletů těch bylo tak málo jako pověstného šafránu.

Před námi je nový rok a s ním i naděje v podobě vakcín proti nemoci, která nám ten minulý tak zkomplikovala. Věřím, že pandemii se podaří potlačit i když vím, že s jejími následky se budeme potýkat přinejmenším několik let, i to že se mnohé změní, něco k lepšímu, něco k horšímu, ale tak to v životě chodí. Nezbývá než se přizpůsobit novému. Je na každém z nás si pečlivě a s rozmyslem po covidové pohromě přeorganizovat svůj život tak, aby v něm převažovaly dny pohody a štěstí, které budeme prožívat po boku svých čtyřnohých přátel, kteří nám byli i těžkých chvílích oporou.

Všem našim čtenářům i jejich čtyřnohým mazlíčkům přejeme, aby jim bylo i v novém nadcházejícím roce spolu dobře. Neopustilo je pevné zdraví, dobrá nálada, vzájemná úcta a našli společně svůj vytoužený kousek štěstí.