Používáme pouze technické cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu.


Při procházkách, pokud je to možné, se vyhněte nasoleným chodníkům. Po vycházce opláchněte případnou sůl z tlapek studenou vodou a namažte je krémem na tlapky.

Dnes je 29. listopadu 2023.
Booking.com

Dovolená se psem
Rovinj - skvělá volba pro romantiky

Rovinj leží na krásném pobřeží západní Istrie. Někdy se jí říká modrá perla severního Jadranu, snad proto, že je z velké části obklopena mořem, ve společnosti dvou desítek půvabných, větších či menších ostrůvků. Město samotné bylo též vybudováno na nevysokém ostrůvku Mons Albanus v těsné blízkosti pevniny. Průliv byl zasypán a ostrůvek před dvěma staletími splynul s pevninou. Dlouhá a pohnutá historie města je vepsána do jeho zdí, nejvýrazněji se projevilo pětisetleté období nadvlády Benátské republiky, která mu vtiskla nezaměnitelné rysy tehdejší námořní a obchodní velmoci. I dnes tu můžete vnímat z části přetrvávající italskou atmosféru.

Město se rozvíjelo na uzavřeném prostoru, je typické svými úzkými vysokými domy, balkony, bohatými štíty, náměstíčky a křivolakými uličkami, z nichž mnohé směřují vzhůru k dominantě města, katedrále svaté Eufemie, která je jeho ochránkyní i patronkou, uvnitř chrámu je pochována. Z vedle stojící zvonice, vysoké 60 m, se vám naskytne úchvatný a nezapomenutelný pohled na město, jež se uchovalo nedotčené moderním urbanismem. I na jeho bezprostřední okolí a blízké ostrovy. Za dobré viditelnosti na obzoru zahlédnete Itálii. V létě je zvonice otevřená od 10 do 17 hodin. Věž zvonice má vchod z boční lodi kostela a platí se malý poplatek za vstup. Schodiště ovšem není vhodné pro lidi trpící závratí, ani pro psy.

Po napoleonských válkách připadla Rovinj Rakousko-Uhersku a to jí přineslo nebývalou prosperitu, rozvíjel se obchod, řemesla, město bylo napojeno na železnici v roce 1876, stavěli se veřejné budovy, školy, divadlo, nemocnice. V roce 1905 bylo zavedeno veřejné plynové osvětlení a v roce 1906 byl ve městě představen telefon. Po první světové válce připadla Itálii a rozvoj města se zastavil. Po druhé světové se opět změnila hranice, tentokrát ve prospěch bývalé Jugoslávie. Italské obyvatelstvo bylo odsunuto a takřka liduprázdné město pustlo. Obrat k lepšímu nastal až v roce 1963, kdy Rovinj byla vyhlášena kulturní památkou.

Mnohé domy ve městě vděčí za svou záchranu chorvatské bohémě, spisovatelům, malířům i výtvarným umělcům. Ti postupně vdechli křivolakým uličkám, průchodům i miniaturním zahradám nový život. Z mnohých domů jsou dnes ateliéry, umělecká díla předních umělců i samouků jsou v prodeji ve zdejších obchůdcích. Některé domy a paláce byli citlivě restaurovány a jsou z nich hotely či penziony, jiné na své znovuzrození čekají. Nechybí zde útulné bary a příjemné restaurace s vynikající chorvatskou i italskou gastronomií, kavárny a cukrárny.

Chorvaté dnes považují Rovinj za nejromantičtější a nejkrásnější město středomoří (hned po Dubrovníku) a jsou na něj náležitě pyšní. Sami říkají, že stará Rovinj je to správné místo pro všechny, kteří touží po sentimentální atmosféře starých časů, které jsou nenávratně pryč.

Není v Chorvatsku mnoho míst, kde kouzlo místa je tak silné. Naleznete zde dostatek prostoru na kouzelné ranní vycházky, pohodové výlety či kulturní zážitky i romantické večery. Pozorovat Rovinj za ranních paprsků probouzejícího se slunce nebo se dívat na večerní červánky a tmavnoucí oblohu je nezapomenutelným zážitkem.

Naprosto skvělé ubytování vám poskytne Hotel Angelo d'Oro, elegantní butikový hotel. Je situovaný v bývalém biskupském paláci ze 17. století na pěší zóně historického centra Rovinje. Kromě skvělé gastronomie se vyznačuje milým a přátelským přístupem nejen k vám, ale i k vašemu čtyřnohému kamarádovi. Hotel vám zajistí parkování a dovoz zavazadel do hotelu. Pár desítek metrů vzdálené krásné pobřežní promenády i nedaleký sto let starý park poskytují dostatek možností pro společné vycházky s vaším psím kamarádem.