Dnes je středa, 29. května 2024.
Předpověď počasí na psí vycházky
Se psem na Jadran

21.5.2017

Chorvatsko je pro mnohé Čechy místem ideální letní dovolené, azurové nebe, teplé a příjemné moře, fascinující pásma hor lemujících pobřeží, krásné a dosud málo navštěvované vnitrozemí včetně velkého množství historických a kulturních památek. Měkký, příjemný a zčásti srozumitelný jazyk místního obyvatelstva, dobrosrdečnost, výborná kuchyně, to jsou důvody, proč se zde cítíme jako doma a je nám tu dobře. Možná také proto, že právě z Chorvatska dle některých historiků přišel do české kotliny praotec Čech. Každopádně k tomu dobrému pocitu blízkosti a náklonosti k této zemi přispěl i fakt několika staletí společného soužití v rámci rakousko-uherské monarchie.

Každý rok zamíří k Jadranu více než 800.000 českých turistů a přibývá i těch, kteří sebou berou svého čtyřnohého kamaráda. Většina jich míří do Chorvatska, část do Slovinska a Černé hory.

Cestování se psem je přece jen trochu jiné. Cestujete s tím, kdo vás má opravdu rád. Provází vás věrně každý den, i jemu je třeba udělat v autě maximální pohodlí, dobře se k tomu hodí závěsná deka mezi přední a zadní sedadlo, kde může v klidu odpočívat i spát. Zabezpečte ho speciálním postrojem, je nezbytný pro jeho bezpečí. Raději v autě zapnete klimatizaci, aby mu nebylo horko, z průvanu může dostat zánět uší i spojivek. I psi mají své radosti a chmury, někdy by raději v klidu pospávali doma ve vaší lenošce nebo v posteli, jindy se těší na výlet a nastoupí si do auta jako první a nehnou se z místa, abyste je snad náhodou nezapomněli doma.

Co ale nesmíte nechat doma je jeho evropský cestovní a očkovací průkaz. Léky, které používá, vodítko, košík, misku na vodu i misku na granule atd. Raději víc než míň sáčků označených psí tlapkou, nějakou hračku i dobrůtku. Dostatečné množství vody na cestu a taky pytel těch granulí, které má rád a na které je zvyklý. S potravou pro psiště na cestách ve vlastní zájmu raději neexperimentujte. Pokud používá obojek proti klíšťatům, tak přibalte jeden náhradní sebou pro případ, že by ten, co má na krku, ztratil. Případně ještě nějaký ten sprej proti klíšťatům. Já mu sebou beru i jeho pelíšek, i když nejraději spí na mé posteli.

Pro vašeho čtyřnohého kamaráda je z hlediska letních teplot lepší, pokud ho k Jadranu vezmete na začátku nebo na konci sezony. Květen a první týdny června jsou zpravidla denní teploty ještě příjemné, rozkvetlá a svěží příroda vás upoutá. Dny jsou dlouhé a na společné vycházky se psem jako stvořené. Voda v moři je bohužel ještě chladná. Příjemné jsou i předsezonní ceny za ubytování. V druhé polovině června, červenci i v první polovině srpna poslední roky sužují jadranská letoviska velmi vysoké teploty. Řadu dní ukazují teploměry 40 °C ve stínu a noční teploty neklesají pod 30°C. Mám na mysli jižnější oblasti pobřeží, Zadarskou, Makarskou či Dubrovnickou riviéru a pobřeží Černé hory. V záři jsou již teploty přijatelné a v říjnu velmi příjemné. Nevýhodou posezonních pobytů je kratší den, výhodou prohřáté moře, více klidu, méně turistů a posezonní slevy na ledasco včetně ubytování.

Velmi příjemné klima během celého léta má Istrijský poloostrov, pro návštěvu se psem je ideální, výhodou Istrie a přilehlých ostrovů je dostatek pláží označených vlajkou se psí tlapkou, a velmi dobré možnosti ubytování všech cenových kategorií pro návštěvníky se psem.

Kudy se na cestu vydat, záleží na tom, kam máte namířeno, pokud do Slovinska a na Istrii, pak můžete přes Rakousko, pokud na Makarskou a dál na jih, můžete přes Maďarsko. Na webu českého automotoklubu naleznete aktuální informace o dálničních poplatcích, mýtném, cenách pohonných hmot v jednotlivých zemích nebo dopravních komplikacích na cestě, kterou jste si vybrali. Co bych doporučil, vydáte-li se kteroukoli cestou, nespěchejte. Každé dvě hodinky dopřejte svému psímu kamarádovi zastávku, protáhněte si nohy buď u nějaké turistické zajímavosti, nebo v přírodě. Klidně si cestu rozdělte na několik dní, sami budete překvapeni, kolik krásných měst, hradů, zámků, přírodních zajímavostí i národních parků jste při předchozích cestách bez zájmu míjeli.

Na cestě Rakouskem, Slovinskem nebo Chorvatskem úzkostlivě dodržujte dopravní předpisy a především předepsanou rychlost. Dopravní značka 50 km nebo 40 km je Chorvatsku leckde, ale ukončení úseku omezení rychlosti, to je málokde. Dopravní policisté jsou nekompromisní a pokuty za překročení rychlosti bolestivé. V případě, že vás v Chorvatsku dopravní policie zastaví, nezívejte, pokud policista usoudí, že jste unaven a tudíž ohrožujete ostatní účastníky silničního provozu, je oprávněn vám odebrat řidičský průkaz i na několik dní.

Ubytování si většina z nás při cestě na dovolenou zajištuje předem, osobně mám dobré zkušenosti s rezervačním serverem Booking. Deklarované odpovídá skutečnosti a případné problémy s ubytovatelem vám pomohou řešit. Při objednávání pobytu nezapomeňte v poznámce uvést rasu a váhu svého psa. Některé hotely ubytovávají pouze malé psy a mívají váhový limit. Slušný hotel, kterému záleží na spokojenosti hostů, který chce, aby se mu hosté vraceli, zpravidla za ubytování vašeho mazlíka nepožaduje denní taxu, ale jen jednorázový poplatek za konečný úklid pokoje, mnohdy ani to ne.

Na druhou stranu v Chorvatsku, zvláště v atraktivních lokalitách jako třeba na Plitvických jezerech, se v hotelu se psem neubytujete. Místní hoteliéři mají plno po celý rok a o návštěvníky se psem nestojí. Pouze sezonní Autokemp Korana přijímá návštěvníky se psem. Je lepší se tudíž ubytovat někde v privátu v okolí do 20 až 30 km a za rozumnou cenu. Preferuji zásadu, tam kde není hostem můj pes, není místo ani pro mě. Majitel penzionu, který si řekne o nepřiměřenou částku za ubytování mého psa, má smůlu, jdu o dům dál. Dalším kritériem výběru ubytování je možnost bezproblémového venčení, parkování a stravování (pes smí do restaurace nebo na zahrádku), u moře blízkost psí pláže.

Bohužel i v přímořských letoviscích, z parků, zahrad a přilehlých lesů či porostů makkie si můžete vy i vaše psiště přinést klíště. Nepříjemné a bolestivé může být také bodnutí vosy, které přitahují sladké nápoje a zbytky jídla v okolí restaurací a odpadkových košů na plážích. Komáři se v bezprostřední blízkosti pláží hotelů a penzionů nevyskytují. Jednotlivé samosprávy letovisek si od devadesátých let objednávají letecké postřiky proti komárům. Pokud byste na pobřeží nalezli štíra, nechte ho jít, je to velká vzácnost (vyskytuje se spíš ve vlhkém prostředí). Jeho bodnutí je méně bolestivé a nebezpečné než od vosy. Pokud se vydáte zkoumat okolí letovisek, mějte své psiště na vodítku. Třeba na poloostrově Pelješac žije poměrně velká populace jedovaté zmije růžkaté. Ve skalních puklinách a pod kameny žije snovačka jedovatá, černý pavouk s červeným flíčkem známý pod názvem černá vdova. Kromě toho zde žije i šakal. Obecně se dá říci,že zmije růžkatá žije po celém pobřeží i v části vnitrozemí Chorvatska, je však velmi plachá, jakmile zaznamená vaše kroky zmizí. Pro zvědavé psiště může být nebezpečné setkání s mořským ježkem, několik ostnů v psí tlapce či čenichu stejně tak ve vašem chodidle není nic moc. Obdobně nepříjemné setkání může být pro psa i setkání s mořskou hvězdicí či medúzou.

V národních parcích žije spousta vysoké a černé zvěře, potkat můžete medvěda, rysa i vlka, vydru a další atraktivní živočichy, teoreticky, prakticky se vám raději vyhnou. Smečky toulavých psů, jak je známe z Rumunska či Řecka, se v Chorvatsku ani ve Slovinsku nevyskytují. Může se stát, že narazíte na jedince, který se ztratil, nebo ho někdo vyhodil. Další variantou je, že je to místní, samostatně se venčící psiště nebo donchuan mířící za hárající fenkou na opačný konec vesnice.

Vzhledem tomu, že prostředí, ve kterém se budete v Chorvatsku pohybovat, je pro vaše psiště zcela nové, je lepší, když svého čtyřnohého kamaráda budete mít neustále pod dohledem a raději na vodítku. Nikdy nevíte, do které škvírky nebo křoví strčí svůj zvědavý čumák, koho a čeho se lekne, kterou pesemesku olízne. Parazitů, které by takto mohl získat je povícero, včetně srdečních červů. Další důvod, proč mít psiště na vodítku je ten, že ne každý koho potkáte, se bude rozplývat nad vaším psem. Někdo by se ho mohl bát, někdo by mohl mít strach o své děti. Případná nedorozumění s okolím řešte s klidem, rozvahou a úsměvem. Samozřejmostí je si po svém psištěti uklidit.

Přesto, že Chorvaté jsou k turistům velmi vstřícní, nejsou zdaleka tak velcí fandové do psích mazlíků, jako je tomu u nás. Tomu odpovídá i fakt, že nejlepší služby pro turisty se psem jsou právě na Istrii a přilehlých ostrovech. Čím níže pojedete na jih, tím je pohled ubytovatelů na psího návštěvníka vlažnější.