Používáme pouze technické cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu a díky analýze provozu neustále zlepšovali jeho funkce, výkon a použitelnost.


Dnes je 28. listopadu 2022.
Soutok Vltavy s Otavou - místo s romantickou atmosférou

Krásné teplé dubnové sluníčko může být velmi rychle vystřídáno nějakou opozdilou sněhovou vločkou, ledovým vichrem a tmavými černými mraky. Však se také tomu rychlému střídání teplot nadarmo neříká aprílové počasí. A každého slunečného dne po dlouhé zimě je třeba využít.

Kam se vydat? Třeba na pohádkový soutok Vltavy se zlatonosnou Otavou. Malebný ostroh, táhnoucí se dnes takřka do středu Orlického jezera, zdobí torzo jednoho z nejkrásnějších a v minulosti nejdůležitějších hradů českého království, hradu Zvíkova.

Zvíkov bývá nazýván králem českých hradů, je těsně spjat s královským rodem Přemyslovců. Datum jeho založení neznáme, první písemná zmínka o hradu pochází z roku 1234. Předpokládá se, že byl založen Přemyslem Otakarem I. Hradní zdi pamatují mnohé, třeba rodinné neshody Václava I. a jeho syna. Zde byl svým otcem vězněn mladý kralevic Přemysl Otakar II., později znám jako král železný a zlatý.

Z nedobytného a přitom reprezentačního sídla, na dohled panství Rožmberků, okázale dávali Přemyslovci najevo, kdo je v zemi pánem. Výstavní hradní palác, skvostná kaple sv. Václava, u nás v té době zcela ojedinělé arkádové nádvoří hradu, dodnes udivuje nebývalou eleganci. Své největší slávy dosáhl hrad za Karla IV., kdy zde byly dočasně uloženy korunovační klenoty. Hrad nebyl jen místem okázalé královské moci a noblesy. Své místo zde měli hospodářské budovy, stáje, psinec, pivovar, obydlí pro služebnictvo a vojenskou posádku i nezbytný fraucimor.

Jedinečný hradební systém odolal dobývání husitů v roce 1429. I císařským vojskům. Hradní posádka o síle zhruba stovky mužů dokázala vzdorovat v roce 1622 dlouhých šest měsíců armádě čítající více než 4000 mužů. Bitva skončila příměřím, posádce hradu byla dána beztrestnost a byl jí umožněn odchod ze země.

Ke Zvíkovu se váže řada pověstí, jedna z nich říká, že z hradu vedla tajná podzemní úniková chodba, která končila v kapli ve sv. Anně. Projít touto chodbou nebylo jednoduché, prý ji hlídali dva velcí psi s ohnivýma očima. Hrad má i své strašidlo, říká se mu „Rarášek“, sídlí v bývalém královském paláci a odvážlivci, který by tam chtěl přespat, spaní pěkně znepříjemní. Je i škodolibý a tak turistům v nedaleké minulosti, kteří uvnitř fotili na klasické filmy, film zčernal. Stejně dopadli i některé filmové štáby, včetně štábu České televize.

Plány na vybudování vodních děl na řece Vltavě doslova strašily mnoho lidí, žijících v údolí řeky a jejím okolí. Stavba přehrady se pro mnohé stala noční můrou. Pod hladinou zmizelo, dle dochovaných fotografií, romantické hluboké údolí divoké řeky. Vznikla nová krajina, rozlehlé, krásné a poklidné jezero, mnohde s kolmými skalními stěnami, s množstvím půvabných zátočin i písčitých pláží. Orlík, jak se jezeru dnes říká, je synonymem tuzemské letní rekreace. Jeho vody brázdí flotila lodí, která vám ze svých palub dá nahlédnout do nevšedních zákoutí jezera ( čtyřnozí mazlíci platí poloviční jízdné).

Hrad Zvíkov, blízký zámek Orlík, která dal jezeru jméno, je mimořádně krásný a romantický výletní cíl. Posuďte sami, jestli jsou krásnější výhledy z věže hradu a jeho hradeb na jezero, jeho skalnaté, zalesněné břehy, nebo z břehů jezera na majestátní siluetu krále českých hradů. Vstup čtyřnohých kamarádů je povolen po venkovním areálu hradu Zvíkov. Do prohlídkového okruhu bohužel psi nesmí.