Používáme pouze technické cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu a díky analýze provozu neustále zlepšovali jeho funkce, výkon a použitelnost.


Dnes je 28. listopadu 2022.
Sudoměř - místo slavné bitvy a dnes malebné místo, jako stvořené na vycházku

17.5.2019

V pomyslném trojúhelníku, mezi městy Strakonicemi, Pískem a Putimí, najdete vesnici Sudoměř a kousek od ní místo, na kterém proběhla jedna z prvních známějších bitev příznivců učení Mistra Jana Husa, upáleného katolickým klérem dne 6. 7. 1415 v Kostnici.

Tato i řada dalších vítězných bitev příznivců kalicha ovlivnila nejen na několik desetiletí směr vývoje v naší vlasti, ale následně umožnila rozšíření hnutí, které dnes nazýváme husitství. Jeho vliv na národní povědomí přetrvával i v následujících staletích. Heslo „Pravda vítězí“ zdobí prezidentskou standartu už 100 let. Odkaz husitů najdeme i na bojových zástavách českých oddílů bojujících za naši svobodu a nezávislost na různých frontách v první i druhé světové válce.

Ze silnice za Ražicemi, poblíž Sudoměře, odbočíme vlevo po úzké silničce k rybníku Markovci, po několika desítkách metrů dojedeme k malému neplacenému parkovišti, v blízkosti rybníka, a odtud půjdeme po jeho hrázi krásnou dubovou alejí. Zatímco mě zaujal kouzelný výhled na hladinu rybníka na jedné straně a rozkvetlé louky na druhé straně hráze, moje psiště na liduprázdné hrázi ocenilo množství stromů a pesemesek od předchozích čtyřnohých návštěvníků.

Asi po kilometru nás silnička dovede k výpusti prostředního rybníka, tady začíná areál památného místa bitvy. Na nevysokém pahorku zde stojí už 99 let monumentální, 16 metrů vysoké, sochařské dílo od sochaře Kodeta, složené ze žulových kvádrů, znázorňující Jana Žižku z Trocnova. Tehdy jednoho z vůdců čtyř set členné skupiny mužů, žen a dětí, vyznavačů kalicha, kteří na cestě z Plzně do nově založeného hradiště Tábor, byli nuceni přijmout výzvu k nerovnému boji. V odpoledních hodinách se na hrázi tehdy vypuštěného rybníku Škaredý, kryti vozovou hradbou, postavili několikanásobné přesile, asi dvěma tisícům jezdců, oddílům královského vojska, takzvaným „železným pánům“ podporovaných rytíři katolického řádu Johanitů z blízkých Strakonic. Bitva trvala několik hodin, do setmění, a ztráty byli na obou stranách. Husitům se podařilo nejenom se ubránit, ale zvítězit. Na počest bitvy, která se udála 25. 3. 1420, se poslední roky k jejímu výročí koná velkolepá rekonstrukce.

Nízký pahorek mezi třemi rybníky, monumentální socha Jana Žižky, vzrostlé lípy, krásný výhled do okolí, lesknoucí se hladiny rybníků, parková úprava a ticho, to vše dělá z místa úžasnou oázu klidu, který si tu můžete užít. Měl jsem to štěstí, že jsem si zdejší poklidnou atmosféru mohl vychutnat alespoň chvíli. Přesto, že na silničku vedoucí od parkoviště k areálu památníku je povolen vjezd pouze cyklistům, přihnalo se po ní několik desítek českých a slovenských motorkářů, kterým zákaz vjezdu nijak nevadil.

Pokud by vás stalo něco podobného, můžete pokračovat v poklidné procházce mezi rybníky, po hrázích obejít rybník Škaredý, nebo se vydat na opačnou stranu ke čtyřem dřevěným sochám husitských bojovníků, stojící poblíž prostředního rybníka a užít si tak zdejší magickou atmosféru.