Dnes je středa, 29. května 2024.
Předpověď počasí na psí vycházky

Velký pes v bytě.

Velký pes v bytě není nic nemožného ani neobvyklého. I s velkým psem se dá bez problému v bytě, i poměrně malém, spokojeně žít. Pes potřebuje hlavně vaši přítomnost a pozornost.

Bude na vás čekat a radostně vás vítat při každém vašem návratu. Vycházky do parku se stanou společnou radostí, výlety za město společným svátkem. Váš pes bude vaším stínem a vaše blízkost bude jeho štěstím. Dostanete se do stavu, že vašemu psímu kamarádovi bude vcelku jedno kde je, hlavně když bude s vámi.

Musíte však stanovit jasná pravidla, pro vašeho psího kamaráda je důležité, aby věděl, co smí a co nesmí. Stanovením pravidel a jejich dodržováním se vyhnete zbytečným a nechtěným nedorozuměním. Velký pes je zpravidla i velká osobnost, roli zde hraje plemeno i povaha jedince, dále výchova. Při společném soužití v bytě prožíváte dnes a denně mnoho interakcí, snadno by se mohlo stát, že psovi nevědomky odsouhlasíte nevhodné chování. Důležité je i kolik času aktivně svému kamarádovi věnujete, čím více, tím lépe si budete rozumět.

Dopřejete-li mu na vycházkách dostatek pohybu a pro něj zajímavé činnosti, nebude si vybíjet energii tím, že bude trhat a okousávat vybavení domácnosti v době, kdy je doma sám a nudí se. Každý pes bez ohledu na plemeno má jinou povahu. Zatímco jeden pes bez problémů snáší celodenní ruch městské domácnosti, jinému psu, třeba i stejného plemene, může vadit fakt, že nemá místo, kde má svůj klid. A pokud se k tomu přidá i nedostatek pohybu venku, může taková situace psa dovést i k agresivitě.

Zčásti bude třeba upravit i váš společný byt. Prostor u vnitřní strany dveří bytu nechte pokud možno volný, neboť právě tam se odehrává vítací ceremoniál mezi vámi a vaším psem. A také čištění tlapek.

Na konferenčním stolku nenechávejte nic křehkého a rozbitného, neboť radostné vrtění psí oháňky není nepodobné výkonnému stěrači a vše se velmi rychle a neplánovaně ocitne na zemi.

Důležitý je materiál podlahové krytiny. Dobře poslouží vinylové materiály navozující atmosféru například dřevěné podlahy nebo kamenných dlaždic. Nekloužou a údržba je snadná. Koberce tlumí zvuk psích tlapek, ale údržba je pracnější. Po kluzkých plovoucích podlahách se psům špatně chodí.

Mnozí psi, především ti větší, se také rádi dívají z okna. Tudíž dlouhé, drahé záclony až na zem nejsou ideální. Zabraňují našemu kamarádovi v rozhledu a mohou být zdrojem nechtěného problému, kdy se psovi podaří je natrhnout nebo rovnou strhnout. Je lepší pořídit záclony kratší, tak aby je pes, když se tlapkami opře o parapet, nepoškodil.

Psi bez rozdílu velikostí milují pohodlné pohovky. Je na nás zda si pohovku, postel či křeslo uhájíme před naším čtyřnohým kamarádem nebo zda se s ním o pohovku rozdělíme. Někteří psi jsou disciplinovaní a na pohovku nevstoupí vůbec, jiní se tváří disciplinovaně a na pohovku či křeslo zalehnou pouze v naší nepřítomnosti. S touto variantou je nutné počítat, řešením jsou snímatelné prací potahy, nebo moderní materiály, které se snadno čistí a udržuji, jako Alcantara (látka na povrchu podobná semišové kůži, prodyšná, ohebná, nemačkavá, odolná proti opotřebení, dá se snadno čistit), patří ale k těm dražším. Levnější variantou jsou látky Napoleon, Palas, Carabu nebo mikroplyš .

Vyberte místo na misku s vodou, misku raději větší než menší, stanovte místo, kde pes dostává stravu. Psi mají v sobě hodiny a přesně vědí, že nadešel čas krmení. Případné změny někteří psi špatně nesou.

Nezapomeňte, že pes je odrazem svého pána. Je třeba se chovat ke svému okolí ohleduplně, váš pes to od vás okouká velmi rychle.