Dnes je středa, 29. května 2024.
Předpověď počasí na psí vycházky
Chcete zažít, jaké je být i se psem skutečně vítaným hostem v hotelu? Vydejte se do Rakouska.

6.8.2017

Ti, které provází životem pes, vyhledávají místa, kde by se se svým čtyřnohým kamarádem cítili dobře, a dobře se tam cítil i on. Přiznejme si, že každý svou dovolenou plánuje v přímé úměře ke svým finančním a časovým možnostem. Za své peníze chceme co nejvíc, to je logické. Ne vždy však to nejlepší dostaneme.

Hosté se psem, hlavně velkým, obecně v našich ubytovacích zařízeních nejsou přijímáni s nadšením. Přesněji řečeno, většina ubytovatelů je striktně odmítá, jiní se majitele psa snaží odradit vysokou denní taxou za jeho ubytování, váhovým limitem či jiným výmyslem. Pes, přestože jsou za jeho pobyt požadovány mnohde nemalé peníze, není u nás bohužel vnímám jako platící zákazník, a služby pro něj nejsou žádné. Pokoj, mnohde i celý hotel, kde vás ubytují, má zpravidla svá nejlepší léta za sebou. Převládá názor, že pro pejskaře je to opotřebované ještě dobré. Chyba je i v návštěvníkovi se psem, že nižší kvalitu ubytování přijme. Pokud my pejskaři chceme změnu k lepšímu, je třeba tento vžitý přístup odmítnout a utratit své peníze tam, kde si vás i vašich peněz budou vážit a hostem bude i váš pes.

Porovnáte-li hotelové služby pro hosty přijíždějící se psem na dovolenou v sousedním Rakousku s těmi u nás, zjistíte, že není co porovnávat.

Prohlásí-li český hotel, že je přátelský ke psům, jste pouze tiše trpěni. Řekne-li rakouský hotel, že je přátelský ke psům, znamená to, že se psiště se smí pohybovat s vámi bez omezení po celém hotelu včetně jídelny. Chcete-li navštívit wellness, můžete ho po tu dobu nechat na pokoji samotného nebo, není-li pes zvyklý být sám v cizím prostředí, hotel nabízí služby psí školky. Ta je využívána především v zimě, když si páníčkové chtějí zalyžovat. Hotel mívá zvláštní místnosti se sprchou pro psy, vybavené fénem, ručníky, kartáči, kde je možno psiště po náročné vycházce zkulturnit. V blízkosti vchodu do hotelu, v hale nebo u recepce bývá umístěna polička s dostatkem čistých ručníků na utření tlapek pejska. Samozřejmostí bývá psí napáječka, někde mechanický kartáč na psí tlapky. Na pokoji psiště čeká pelíšek s pracím potahem, miska na vodu a i na granule. V některých hotelích jsou granule k dispozici, do některých si musíte přivést svoje. Je řada psů, kteří o granule nestojí, třeba ten můj. Některé hotely tudíž nabízí i psí jídelníček, po domluvě s páníčkem uvaří to, co má jeho pes rád. Jeho strava je zpravidla započítaná v ceně pobytu.

Mnohé alpské hotely disponují vlastním oploceným pozemkem, kde se psiště může proběhnout, místo bývá vybaveno pro různé psí sporty. Ve výbavě nechybí bazén, ve kterém se psi mohou vydovádět a ochladit se, to je za současných horkých dnů více než aktuální. Hoteliéři znají a doporučí v blízkém či širším okolí trasy, kam můžete jít bez obav se svým psem na procházku. Po dohodě s místní samosprávou jsou na těchto trasách umístěny odpadkové koše a sáčky.

Cennou devizou některých psům přátelských hotelů v Rakousku je i to, že jsou na samotách. Můžete si tu vychutnat skutečný klid. Zaručí i klidný průběh silvestra, kdy zde neuslyšíte jedinou petardu.

Co k tomu dodat na závěr, snad jen to, že až se stanou výše uvedené služby pro mého čtyřnohého kamaráda samozřejmostí i u nás, pak zde, to je v Čechách a na Moravě, rád utratím své peníze.